100 tysięcy złotych na start dla młodych rolników. Ale wnioski tylko do 16 września

Oprac. (mago)
Młody rolnik, który załapie się na 100 tys. zł otrzyma je w dwóch ratach: 80 proc. na początek i 20 proc. po realizacji biznesplanu (wartość ekonomiczna gospodarstw po zrealizowaniu biznesplanu powinna wzrosnąć przynajmniej o 10 proc.).
Młody rolnik, który załapie się na 100 tys. zł otrzyma je w dwóch ratach: 80 proc. na początek i 20 proc. po realizacji biznesplanu (wartość ekonomiczna gospodarstw po zrealizowaniu biznesplanu powinna wzrosnąć przynajmniej o 10 proc.). Fot. Andrzej Szkocki
Do poniedziałku 14 września do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w całym kraju wpłynęło 1365 wniosków od chętnych na premię dla młodych rolników na samodzielne rozpoczęcie gospodarowania.

Ostateczny termin przyjmowania wniosków o przyznanie takiej premii z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 mija w środę 16 września. 

- Wnioski o przyznanie pomocy można składać osobiście lub przez upoważnioną osobę, listem poleconym lub pocztą kurierską do kierownika biura powiatowego Agencji, właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa - tłumaczą eksperci ARiMR. 

Kto może starać się o wsparcie?
Osoba, która: 
- ma nie więcej niż 40 lat, 
- posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe (młody rolnik ma też trzy lata od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy na uzupełnienie kwalifikacji zawodowych/wykształcenia), 
- po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem, co oznacza, że do dnia złożenia wniosku nie prowadziła gospodarstwa rolnego jako kierujący, 
- stała się właścicielem lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, lecz nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed jego złożeniem. 
Należy pamiętać, że wielkość ekonomiczna gospodarstwa musi mieścić się w widełkach 13 tys. euro - 150 tys. euro. Powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie musi być co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach o średniej niższej niż krajowa - średniej wojewódzkiej i nie większa niż 300 hektarów. Ale jest kolejny warunek: 70 proc. ziemi musi być własnością wnioskodawcy lub być użytkowana wieczyście, bądź być dzierżawą z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub samorządu. 

Co jeszcze trzeba widzieć? 
Pieniędzy nie można wydać m.in. na chów drobiu (chyba, że jest to produkcja ekologiczna), czy plantacje roślin wieloletnich na cele energetyczne. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 100 tysięcy złotych na start dla młodych rolników. Ale wnioski tylko do 16 września - Głos Pomorza