11 marca to Dzień Sołtysa. Zobacz, kto dba o polską wieś! Ilu ich jest i jakie mają obowiązki?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Na Podlasiu z okazji Dnia Sołtysa przedstawiciele polskiej wsi spotkali się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.
Na Podlasiu z okazji Dnia Sołtysa przedstawiciele polskiej wsi spotkali się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Wojciech Wojtkielewicz/Gazeta Współczesna
Udostępnij:
11 marca, czyli Dzień Sołtysa, to święto skierowane do pań i panów rządzących na polskiej wsi. Wielu z nich codzienne dokłada starań, aby jednoczyć społeczność, rozwijać lokalną tradycję, a także angażować okolicę do aktywności. - Sprawowanie tej funkcji jest zaszczytem, ale i ogromnym zobowiązaniem wobec wyborców, waszych najbliższych sąsiadów – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

- Sprawując w przeszłości funkcję wójta, nieraz mogłem liczyć na państwa wsparcie. Bardzo cenię i szanuję pracę, którą wykonujecie. Doceniam społecznikowskie zaangażowanie i przywiązanie do waszych małych Ojczyzn. Są państwo rzeczywistymi liderami w swoim środowisku. Nie bez powodu instytucja sołtysa cieszy się od lat uznaniem mieszkańców obszarów wiejskich. W dniu waszego święta życzę spełnienia marzeń i pomyślności w rozwoju waszych sołectw i w życiu osobistym – przekazał wicepremier Henryk Kowalczyk.

Czym zajmuje się sołtys?

Funkcja sołtysa to część gminnego samorządu. Kadencja trwa 4 lata, często jednak przedstawiciel wiejskiej społeczności wybierany jest więcej niż jeden raz. O stanowisko może ubiegać się każdy, kto ukończył 18 lat i zamieszkuje obszar danego sołectwa.

W Polsce rządzi ponad 40 tys. sołtysów. W połączeniu z Radą Sołecką dbają oni o rozwój swojej wsi. Oprócz reprezentowania społeczności, ich obowiązkiem jest też zwoływanie zebrań, pobieranie podatków i wprowadzanie w życie uchwał rady gminy.

- Sołtysi to lokalni liderzy wybrani przez swoją społeczność. Sołtysi, bez względu na zmiany ustrojowe, zawsze byli liderami wsi. To ludzie, którzy potem reprezentują to środowisko na zewnątrz – mówił wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski na tegorocznym spotkaniu z podlaskimi sołtysami.

Bycie sołtysem to odpowiedzialność, ale także dowód zaufania okolicznych mieszkańców.

- Jako sołtys mierzę się z zupełnie innymi problemami aniżeli sołtysi małych, rolniczych wsi. Głównym wyzwaniem jest przede wszystkim zintegrowanie wieloletnich mieszkańców z nowo osiadłymi oraz zaktywizowanie w celu organizowania różnych wydarzeń i inicjatyw - mówi nam Agata Żemetro, sołtys wsi Juszkowo położonej w gminie Pruszcz Gdański.

Zobacz, jak wygląda codzienność niektórych sołtysów polskich wsi:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie