11 marca to Dzień Sołtysa. Zobacz, kto dba o polską wieś! Ilu ich jest i jakie mają obowiązki?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Na Podlasiu z okazji Dnia Sołtysa przedstawiciele polskiej wsi spotkali się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.
Na Podlasiu z okazji Dnia Sołtysa przedstawiciele polskiej wsi spotkali się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Wojciech Wojtkielewicz/Gazeta Współczesna
11 marca, czyli Dzień Sołtysa, to święto skierowane do pań i panów rządzących na polskiej wsi. Wielu z nich codzienne dokłada starań, aby jednoczyć społeczność, rozwijać lokalną tradycję, a także angażować okolicę do aktywności. - Sprawowanie tej funkcji jest zaszczytem, ale i ogromnym zobowiązaniem wobec wyborców, waszych najbliższych sąsiadów – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

- Sprawując w przeszłości funkcję wójta, nieraz mogłem liczyć na państwa wsparcie. Bardzo cenię i szanuję pracę, którą wykonujecie. Doceniam społecznikowskie zaangażowanie i przywiązanie do waszych małych Ojczyzn. Są państwo rzeczywistymi liderami w swoim środowisku. Nie bez powodu instytucja sołtysa cieszy się od lat uznaniem mieszkańców obszarów wiejskich. W dniu waszego święta życzę spełnienia marzeń i pomyślności w rozwoju waszych sołectw i w życiu osobistym – przekazał wicepremier Henryk Kowalczyk.

Czym zajmuje się sołtys?

Funkcja sołtysa to część gminnego samorządu. Kadencja trwa 4 lata, często jednak przedstawiciel wiejskiej społeczności wybierany jest więcej niż jeden raz. O stanowisko może ubiegać się każdy, kto ukończył 18 lat i zamieszkuje obszar danego sołectwa.

W Polsce rządzi ponad 40 tys. sołtysów. W połączeniu z Radą Sołecką dbają oni o rozwój swojej wsi. Oprócz reprezentowania społeczności, ich obowiązkiem jest też zwoływanie zebrań, pobieranie podatków i wprowadzanie w życie uchwał rady gminy.

- Sołtysi to lokalni liderzy wybrani przez swoją społeczność. Sołtysi, bez względu na zmiany ustrojowe, zawsze byli liderami wsi. To ludzie, którzy potem reprezentują to środowisko na zewnątrz – mówił wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski na tegorocznym spotkaniu z podlaskimi sołtysami.

Bycie sołtysem to odpowiedzialność, ale także dowód zaufania okolicznych mieszkańców.

- Jako sołtys mierzę się z zupełnie innymi problemami aniżeli sołtysi małych, rolniczych wsi. Głównym wyzwaniem jest przede wszystkim zintegrowanie wieloletnich mieszkańców z nowo osiadłymi oraz zaktywizowanie w celu organizowania różnych wydarzeń i inicjatyw - mówi nam Agata Żemetro, sołtys wsi Juszkowo położonej w gminie Pruszcz Gdański.

Zobacz, jak wygląda codzienność niektórych sołtysów polskich wsi:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera