1142 osoby zażyły kąpieli leśnej. Badanie wykazało, że kluczowy dla poprawy samopoczucia jest jeden zmysł

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Z uważnego spaceru po lesie płynie wiele korzyści. Dlaczego warto zostawić telefon w domu i cieszyć się naturą?
Z uważnego spaceru po lesie płynie wiele korzyści. Dlaczego warto zostawić telefon w domu i cieszyć się naturą? pixabay.com
Dźwięki natury w największym stopniu przyczyniają się do dobrego samopoczucia, którego ludzie doświadczają podczas spacerów w lesie – wynika z międzynarodowego badania, którym objęto również uczestników z Polski. Pracę na ten temat zamieszcza czasopismo „Forests”. Warto praktykować kąpiele leśne ze względu na walory zdrowotne?

Spis treści

Zdaniem autorów pracy to odkrycie stawia słuch ponad wszystkimi innymi zmysłami, w tym wzrokiem, który do tej pory był uważany za najważniejszy w tworzeniu więzi między ludźmi a środowiskiem naturalnym.

Naukowcy pod kierunkiem dr psychologii Montse Subirany Malaret z Uniwersytetu Barcelońskiego, we współpracy z badaczami z Portugalii, Wielkiej Brytanii i Meksyku oraz terapeutami z Forest Therapy Hub, doszli do takich wniosków po przeprowadzeniu badania w grupie 1142 osób z 35 krajów (w tym 40 osób z Polski).

Kąpiel leśna była przedmiotem badań naukowców

Wszyscy odbyli powolny, uważny spacer w lesie (określany jako „kąpiel leśna”) wraz z certyfikowanym terapeutą praktykującym terapię w kontakcie z naturą. Następnie badani wypełniali anonimowe ankiety przygotowane przez Forest Therapy Hub - grupę profesjonalistów z całego świata, którzy prowadzą sesje „kąpieli leśnych”.

Korzyści płynące z tego typu terapii zostały udokumentowane we wcześniejszych badaniach, które wykazały, że powolne spacery w lesie, zaprojektowane przez przewodnika, mogą poprawiać stan zdrowia oraz samopoczucie fizyczne i psychiczne. Wciąż prowadzone są jednak badania nad tą metodą m.in. w ramach Naturelab, który jest finansowany z programu unijnego Horizon Europe.

- Leśna kąpiel nie jest jednak zwykłym spacerem z psem, joggingiem lub nawet medytacją. To zanurzenie się w atmosferze lasu – świadome spacerowanie, podczas którego wykorzystuje się wszystkie zmysły. Podczas takiej wyprawy chłonie się dźwięki, zapachy i widoki. Jest się uważnym na zmiany zachodzące w krajobrazie i jednocześnie odciętym od świata zewnętrznego i technologii - wyjaśnia Strona Zdrowia.

Wyniki ankiety są zaskakujące? Słuch ważniejszy niż wzrok

Ankiety wypełniane po kąpieli leśnej składały się z 29 pytań. Miały one pomóc ocenić, jakie emocje i uczucia towarzyszą badanym osobom podczas sesji oraz jakie elementy natury w największym stopniu odpowiadają za pozytywny wpływ przyrody na samopoczucie i dobrostan.

Okazało się, że dźwięki natury – takie jak śpiew ptaków, szum wiatru w gałęziach drzew czy szmer rzek i strumieni - w największym stopniu przyczyniają się do dobrego samopoczucia, którego ludzie doświadczają podczas spacerów terapeutycznych w lesie. W dalszej kolejności wymieniano takie elementy, jak krajobraz, kolory, zapachy kwiatów, roślin i ziemi oraz faktury elementów naturalnych.

- Aby czuć się dobrze, potrzebujemy odnaleźć te elementy lub aspekty natury, które mogą zapewnić najlepsze samopoczucie i kondycję psychofizyczną. Nauka nas w tym wspiera – skomentował Alex Gesse, dyrektor Forest Therapy Hub.

Zdaniem współautorki pracy Kirsten McEwan z Uniwersytetu w Derby (Wielka Brytania), wyniki te mogą pomóc terapeutom - wykorzystującym kontakt z naturą - w lepszym przygotowywaniu swoich sesji.

W badaniu zaobserwowano też, że kobiety (stanowiące prawie 78 proc. badanej grupy) wyżej oceniały swój związek z naturą niż mężczyźni.

Natomiast jeśli chodzi o najważniejsze uczucia, jakich doświadczali uczestnicy „kąpieli” leśnych, było to przede wszystkim szczęście, a na dalszych miejscach spokój oraz poczucie panowania nad sytuacją i bycia ważnym.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera