117 dni, 2700 plantatorów, rekordowa liczba buraków. Nordzucker podsumowuje kampanię cukrowniczą 2021/2022

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Przez znaczną część kampanii buraki zbierano w optymalnych warunkach, co pozwoliło zminimalizować zanieczyszczenia.
Przez znaczną część kampanii buraki zbierano w optymalnych warunkach, co pozwoliło zminimalizować zanieczyszczenia. mat. prasowe
Udostępnij:
Nordzucker Polska S.A. podsumował kampanię cukrowniczą 2021/2022, która rozpoczęła się w połowie września 2021 roku, a zakończyła w połowie stycznia 2022 roku w Opalenicy. W trwającej średnio 117 dni kampanii spółka przerobiła rekordową ilość buraków. W kampanii wzięło udział przeszło 2700 plantatorów, a średni plon korzeni wyniósł ponad 63 t/ha, przy średniej zawartości cukru w korzeniach na poziomie powyżej 17,6 procent.

Pogoda sprzyjała plantatorom

Sprzyjające warunki pogodowe, wyrównana praca cukrowni, procedury bezpieczeństwa czy terminowość dostaw złożyły się na udany sezon cukrowniczy w spółce.

- Od samego początku kampania przebiegała bezpiecznie, z zachowaniem reżimu sanitarnego w związku z panującą sytuacją pandemiczną. Cieszymy się, że wdrożone środki ochrony zdrowia okazały się skuteczne. Odpowiedzialne zachowanie naszych pracowników i partnerów oraz przestrzeganie wdrożonych procedur pozwoliły efektywnie realizować zadania kampanijne – mówi Natalia Mioduszewska, dyrektor surowcowy w Nordzucker Polska S.A.

Wysoka jakość plantacji

Największy wpływ na wzrost buraków cukrowych miały warunki pogodowe. Podczas minionego sezonu wegetacyjnego udało się utrzymać plantacje na wysokim poziomie. Ponadto, wysoka skuteczność herbicydów, w szczególności preparatów działających doglebowo, utrzymała stan wolny od chwastów. Choroby i szkodniki występowały w mniejszym nasileniu w porównaniu z ubiegłym sezonem.

To też może Cię zainteresować

- W minionej kampanii surowiec charakteryzował się bardzo wysoką jakością przetwórczą. Na uzyskanie zadowalającej wielkości i jakości plonów buraka cukrowego, ostatecznie wpływ miał rozkład opadów w okresie największego zapotrzebowania na wodę w lipcu i sierpniu oraz w późniejszym okresie. Pomimo, iż tegoroczne plony buraków były zróżnicowane, m.in. uzależnione od lokalnych warunków pogodowych, można śmiało uznać sezon za udany. Szczególnie cieszy wysoka zawartość cukru w burakach – dodaje Mioduszewska.

Kampania cukrownicza 2021/2022 na plus?

Przez znaczną część kampanii buraki zbierano w optymalnych warunkach, co pozwoliło zminimalizować zanieczyszczenia. Dodatkowe zabezpieczenie włókniną buraków dostarczanych w ostatnim etapie miało wpływ na jakość doczyszczania surowca podczas załadunku na pojazdy transportowe.

Mimo obserwowanych w całej Europie trudności logistycznych, wynikających z braku dostępności kierowców i ograniczonej liczby środków transportowych, Nordzucker realizował dostawy planowo i bez zakłóceń, a plantatorzy mieli pewność, że dostarczą do cukrowni buraki we wskazanym czasie.

Źródło: inf. prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie