2 mln złotych dla ochotników i zawodowych służb. Ruszyła kolejna edycja programu „Orlen dla Strażaków”. Do kiedy można składać wnioski?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Od początku funkcjonowania programu na wsparcie mogło liczyć blisko 1700 jednostek z całego kraju.
Od początku funkcjonowania programu na wsparcie mogło liczyć blisko 1700 jednostek z całego kraju. Przemysław Świderski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Od 20 lat Fundacja Orlen pomaga polskim strażakom. W tegorocznej edycji na wsparcie Straży Pożarnej przeznaczono 2 mln złotych. Poprawa bojowości państwowych i ochotniczych jednostek oraz wsparcie bezpieczeństwa lokalnych społeczności – to główny cel programu „Orlen dla Strażaków”. Sprawdź, do kiedy potrwa nabór.

Kolejna edycja programu "Orlen dla Strażaków". 2 mln złotych dla służb

Nabór do kolejnej edycji programu „Orlen dla Strażaków” ruszył 4 maja, w Międzynarodowy Dzień Strażaka. Jak podał koncern, na działania społeczne trafi w tym roku 2 mln złotych.

- Strażacy pełniący służbę w Ochotniczych i Państwowych jednostkach Straży Pożarnej to liderzy lokalnych społeczności, którzy nie tylko dbają o ich bezpieczeństwo, ale podejmują również inne działania o charakterze społecznym, edukują najmłodszych, organizują zajęcia sportowe dla mieszkańców. Błyskawicznie zaangażowali się również w pomoc uchodźcom z Ukrainy – organizowali transport ze stref przygranicznych, udostępnili uchodźcom bezpłatny nocleg – powiedziała Katarzyna Różycka, prezes Zarządu Fundacji Orlen.

W ramach wsparcia strażacy zawodowi i ochotnicy mogą inwestować w sprzęt

Dzięki programowi i darowiznom jednostki mogą nie tylko kupić podstawowy sprzęt, ale także ten specjalistyczny. W OSP pojawiają się więc wyposażenie osobiste, torby, sprzęt AED, aparaty powietrzne, drony oraz profesjonalne zestawy hydrauliczne. W 2021 roku obdarowano 267 jednostek.

- Dzięki otrzymanemu grantowi mogliśmy kupić zestaw hydrauliczny LUKAS I, który zawiera komplet urządzeń, w tym rozpieraków i nożyc do metalu, a także piłę ręczną do cięcia szyb samochodowych.– poinformował druh Wojciech Różalski z jednostki OSP Stobno.

Jedna jednostka może zdziałać wiele, zarówno w małych, jak i dużych miejscowościach. W Stobnie, gdzie jest ok. 9 tys. mieszkańców, przy groźnych wypadkach do tej pory trzeba było czekać na strażaków z Kalisza i specjalistyczny sprzęt. Teraz ochotnicy sami mogą podjąć interwencje.

Nabór trwa, do kiedy można składać wnioski?

Od początku funkcjonowania programu, na wsparcie mogło liczyć blisko 1700 jednostek z całego kraju. Na zakup sprzęt Fundacja Orlen przeznaczyła ponad 19 milionów złotych. Nabór wniosków trwa od 4 maja do 4 lipca 2022 roku.

Źródło: Fundacja Orlen

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera