2022 rok prawdopodobnie przyniesie dalsze podwyżki cen nawozów? Prognozy rolnicze [Agro Nawigator]

OPRAC.:
Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
Pixabay.com
Udostępnij:
Jak będzie wyglądać 2022 rok dla branż: mleka, drobiu, wieprzowiny i wołowiny? Co z rynkiem zbóż? Sprawdzamy prognozy zawarte w Agro Nawigatorze.

Co czeka rolnika w tym roku? Eksperci Banku PKO BP podzielili się prognozami dotyczącymi podstawowych rynków rolnych – zbóż, mleka, mięsa.

Rynek zbóż

Jeśli chodzi o ceny skupu pszenicy, które osiągały w 2021 rekordowe granice, w 2022 - wzrosną (przy stopniowym spadku dynamiki w kolejnych miesiącach).

"Zbiory w 2022 w niektórych ważnych obszarach produkcyjnych zostaną uszczuplone przez zmniejszone zużycie nawozów. Wiązać się to będzie z prawdopodobnie ograniczoną ich dostępnością oraz historycznie niskim poziomem relacji cen zbóż do cen nawozów, zmniejszającym opłacalność ich stosowania. Dodatkowo wzrost cen gazu, wskutek ograniczenia dostaw przez Rosję w drugiej połowie grudnia, prawdopodobnie przyniesie dalsze podwyżki cen nawozów", czytamy w Agro Nawigatorze.

Rynek trzody chlewnej

Opłacalność chowu trzody chlewnej sięgnęła dna, mowa o historycznie niskim poziomie. Czy jest nadzieja na wyższy zarobek dla producentów świń?

"Oczekujemy, że przeciętna cena skupu trzody chlewnej w 2022 wzrośnie o 8-15% r/r", wskazują analitycy. Podkreślają, że impulsem do wzrostu cen, w warunkach ograniczonego popytu, będzie zmniejszona podaż w Unii - pod wpływem utrzymującej się długotrwale niskiej opłacalności produkcji.

Rynek drobiu

Przeciętna cena skupu drobiu wg GUS w 2022 zwiększy się o 7-12% r/r wobec wzrostu o 19% r/r w 2021.

"Na wzrosty przekładać się będą wysokie ceny pasz, spowolniona dynamika produkcji mięsa i podrobów w UE (ryzyko pogłębienia spadków wskutek grypy ptaków). Wygasać będzie efekt niskiej bazy cenowej z okresu pandemii, który zmniejszy dynamikę wzrostów. Ryzykiem jest skala negatywnych efektów COVID-19, choć wciąż oceniamy, że poziom ewentualnych obostrzeń w HoReCa powinien być mniejszy niż przed rokiem", wskazują eksperci.

To też może Cię zainteresować

Rynek mleka

Przeciętna cena skupu mleka w Polsce w 2022 wzrośnie o 7-12% r/r Czyli bardziej niż prognozowano w trzecim kwartale 2021.

Rynek wieprzowiny

"Nasilająca się presja kosztów (pasze treściwe i nawozy) będzie wciąż wpływać na utrzymanie niskiej podaży wewnętrznej i wysokich cen bydła w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy", podaje Agro Nawigator.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Materiał oryginalny: 2022 rok prawdopodobnie przyniesie dalsze podwyżki cen nawozów? Prognozy rolnicze [Agro Nawigator] - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie