Kilka lat temu w Rzymie o mały włos mieszkańcy i turyści nie doświadczyli racjonowania wody. Spowodowała to długotrwała susza, która obniżyła poziom źródła – jeziora Bracciano oraz stan infrastruktury wodociągowej. Podobne problemy ma Polska. 22 marca wypada Światowy Dzień Wody, a to dobra okazja, by zastanowić się jak klimat wpływa na zasoby wodne i jak człowiek może zadbać o to, co najważniejsze – o źródło życia.
Światowy Dzień Wody 2022. Skąd pochodzi woda? Klimat ma wpływ na jej źródła
Większość zaopatrzenia w wodę pitną pochodzi z ujęć powierzchniowych i podziemnych. Zmiany klimatu nie wpływają bezpośrednio na te podziemne głębinowe, ale są też ujęcia infiltracyjne, które są już zlokalizowane np. w dolinach rzecznych. Na ten drugi typ klimat ma wpływ, podobnie jak na ujęcia powierzchniowe.
Jak analizuje Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, długotrwałe okresy bezopadowe przyczyniają się do suszy i wpływają na zasoby wód. Skutek? Obniżenie poziomu wody w rzece i dolinach, które odbije się na braku możliwości poboru wody. W dalszym łańcuchu oznacza to brak dostaw dla przemysłu i mieszkańców.
Upał oznacza zwiększone potrzeby nawadniania
Raport „Zmiany temperatury i opadu na obszarze Polski w warunkach przyszłego klimatu do 2100 roku”, przygotowany przez IOŚ-PIB, określa, jak na zasoby wodne wpływają także upały. Wzrost temperatury powietrza zwiększa zapotrzebowanie na wodę.
- Znaczny wzrost zużycia wody może spowodować, że urządzenia do jej poboru nie będą w stanie zapewnić mieszkańcom miasta odpowiedniej ilości wody, co zaowocuje przerwami w jej dostawie. Taka sytuacja miała miejsce w czerwcu 2019 r. w Skierniewicach. Zużycie wody wzrosło wtedy o ¼. W efekcie, lokalne władze zaapelowały o niekorzystanie z wody wodociągowej do podlewania ogrodów przydomowych – informuje Instytut Ochrony Środowiska.
Jak zjawiska pogodowe, w tym susza, ograniczają dostęp do wody?
Oprócz upałów, istotny wpływ na świat wody ma susza. Zjawisko doprowadza do niskiego stanu wód, a co za tym idzie, zmniejsza się możliwość pobierania odpowiedniej ilości. Ograniczenia w funkcjonowaniu dotykają nie tylko domostwa, ale też zakłady oraz elektrociepłownie.
Powódź to kolejna z anomalii, która odgrywa rolę w zasobach. W rozlanej wodzie z rzek gromadzi się wiele zanieczyszczeń – fekalia, substancje ropopochodne itd. Oczyszczanie takiej wody wiąże się z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi.
Jak ochronić świat przed brakiem wody?
Racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi to klucz do sukcesu – przekonują eksperci IOŚ-PIB w ramach projektu Klimada 2.0. Wśród pomysłów są m.in. zagospodarowanie wody deszczowej, powtórne użycie wód szarych po oczyszczeniu, a także odpowiednie przystosowanie infrastruktury.
- Przed zmianami klimatu nie jesteśmy w stanie się uchronić. Musimy się liczyć z tym, że ekstremalne zjawiska pogodowe związane z tymi zmianami coraz częściej będą występowały w Polsce. Zmiany te będą miały wpływ na zasoby wody, jej jakość i dostępność w miastach – podsumowują badacze.
Źródło: IOŚ-PIB
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KFP1644EAC Kremowy
Malakser Kitchen Aid 5KFP1644EACUrządzenie służy d…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM175PSEMA Matcha
KitchenAid mikser planetarny Artisan. Amerykański,…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM185PSEKG Zieleń Kyoto
Mikser KitchenAid Artisan 5 / 185 KG 5KSM185PSEKG …
kup teraz

KitchenAid 5KFC0516EAC Kremowy
Mini Malakser 1,1L KitchenAid 5KFC0516Lekka i komp…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM185PSEPH Koralowy
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat