23. edycja konkursu "Piękna Wieś Opolska". W tym roku podstawą oceny filmy i materiały nadesłane przez sołectwa

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Piękna Wieś Opolska 2019. Wręczenie nagród.
Piękna Wieś Opolska 2019. Wręczenie nagród. Archiwum UMWO
Do 26 czerwca urząd marszałkowski w Opolu przyjmuje zgłoszenia do konkursu na najpiękniejsze wsie województwa opolskiego.

To już 23. edycja konkursu, który promuje aktywne społeczności wiejskie i najciekawsze projekty, realizowane przez mieszkańców wsi. Jak pokazuje to wieloletnie doświadczenie, konkurs inspiruje do podejmowania nowych wyzwań, wyzwala zdrową rywalizację, zachęca do wspólnych działań - mówi Violetta Ruszczewska, rzeczniczka opolskiego marszałka.

Podstawowym osiągnięciem realizowanego od 22 lat konkursu jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców obszarów wiejskich w poprawę jakości życia na wsi.

W tym roku konkurs obejmował będzie dwie kategorie:

  • 1. Najpiękniejsza wieś
  • 2. Najlepszy projekt odnowy wsi

W związku z epidemią w tym roku organizatorzy zmienili regulamin - komisja oceniająca ograniczy wizje lokalne zgłaszanych do konkursu miejscowości i projektów (choć nie zrezygnuje z nich całkowicie).

- Dlatego do zgłoszenia należy dołączyć film lub prezentację zgłaszanego sołectwa lub projektu. To właśnie ten materiał będzie dla członków komisji podstawą do oceny - wyjaśnia Ruszczewska. - Ważne jest więc, żeby w przesłanym materiale - w miarę możliwości – odnieść się do wszystkich kryteriów oceny, zawartych w regulaminie konkursu - podkreśla.

Zasady tegorocznego konkursu można znaleźć na stronie: Konkurs “Piękna Wieś Opolska 2020” ogłoszony

Zgłoszenia przyjmowane są do 26 czerwca, ale gminy - z których sołectwa planują startować w tej edycji - proszone są o przesłanie samej wypełnionej karty zgłoszeniowej w nieprzekraczalnym terminie do dnia 24 czerwca br. na adres e-mail: [email protected]

W 2019 roku zwycięzcą regionalnego konkursu i tytuł najpiękniejszej wsi otrzymały Gąsiorowice w gm. Jemielnica.

Drugie miejsce zajęła Nowa Wieś Głubczycka. Wyjątkowo przyznano dwa trzecie miejsca - dla Skarbiszowic w gminie Tułowice oraz Niezdrowic w gminie Ujazd. Wyróżnienia trafiły do mieszkańców Przewozu w gminie Cisek, Malni w gminie Gogolin, Ciepielowic w gminie Dąbrowa i Przełęku w gminie Nysa.

W kategorii „Najlepszy projekt odnowy wsi” pierwszą nagrodę zdobyli mieszkańcy Wawelna za pomysł utworzenia wiejskiego sadu i ogrodu. Drugie miejsce zajęła Przysiecz za projekt „Z ziołami na ty”. Trzecie miejsce przyznano mieszkańcom Biedrzychowic za przygotowanie i opracowanie dwóch książek „Spojrzenie przez gardinkę. Wielokulturowość Górnego Śląska na przykładzie Ziemi Prudnickiej i Głubczyckiej” oraz „W śląskim domu i zagrodzie”. W wydanych publikacjach wykorzystano przede wszystkim zasoby Muzeum Wiejskiego „Farska Stodoła” w Biedrzychowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie przyjechał do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 23. edycja konkursu "Piękna Wieś Opolska". W tym roku podstawą oceny filmy i materiały nadesłane przez sołectwa - Nowa Trybuna Opolska