233 mln złotych dla hodowców świń za 2021 rok. Tyle wypłacił ARiMR na pomoc w związku z ASF

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Do rozpatrzenia pozostało nieco ponad 2500 wniosków o przyznanie pomocy finansowej przewidzianej na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń, na kwotę 130 mln złotych. ARiMR ma w najbliższym czasie zająć się pozostałymi dokumentami.
Do rozpatrzenia pozostało nieco ponad 2500 wniosków o przyznanie pomocy finansowej przewidzianej na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń, na kwotę 130 mln złotych. ARiMR ma w najbliższym czasie zająć się pozostałymi dokumentami. pixabay.com/VIVIANE6276
W 2021 roku w ramach pomocy w walce z afrykańskim pomorem świń dla hodowców przeznaczono 233 mln złotych. Jak poinformował wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik, o wsparcie aplikowało blisko 8000 rolników.

- Najwięcej środków z puli (w ramach pomocy krajowej – przyp. red.) – 233 mln zł trafiło do producentów trzody chlewnej z obszarów występowania ASF na wyrównanie dochodów ze sprzedaży świń – informowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w podsumowaniu ub. roku.

Pomoc na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu

O sytuacji trzody chlewnej mówiono w Sejmie. Na posiedzeniu 13 stycznia 2022 roku wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik odpowiadał na pytania posła Zbigniewa Ziejewskiego.

Na pierwszy ogień poszło pytanie o wyrównanie dopłat za pierwsze trzy kwartały 2021 roku.

- Od 28 sierpnia 2021 r. do 30 listopada tegoż roku producenci świń mogli składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej przewidzianej na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń z siedzib stad tych producentów utrzymywanych na obszarze objętym restrykcjami w związku z afrykańskim pomorem świń - poinformował wiceminister.

Bartosik wyjaśnił, że do rozpatrzenia pozostało nieco ponad 2500 wniosków na kwotę 130 mln złotych. ARiMR ma w najbliższym czasie zająć się pozostałymi dokumentami. Co istotne, IV kwartał 2021 roku to ostatni okres, za jaki rolnicy dostaną pomoc na wyrównanie kwoty obniżonego ze sprzedaży dochodu.

To też może Cię zainteresować

Pożyczki i dodatkowe wsparcie dla producentów świń

W trakcie dyskusji wiceminister przypomniał także, że beneficjenci związani z hodowlą świń mogą starać się o niskoprocentowe pożyczki, których od kilku lat udziela ARiMR. Muszą oni pamiętać, że kwota pobieranego wsparcia nie może przekraczać kwoty zobowiązań i w zależności od ilości zwierząt kwoty w przedziale 50-500 tys. złotych.

Przypomniano także o dodatkowej pomocy zapowiadanej niedawno przez ministra Kowalczyka. Hodowcy otrzymają 1000 zł na każde 10 sztuk loch, jednak nie więcej niż pół miliona złotych. Określa to rozporządzenie o pomocy dla producentów z początku 2022 roku.

- Ta pomoc może być udzielana do 30 czerwca 2021 roku - podkreślił Bartosik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera