380 kół gospodyń ze Świętokrzyskiego zarejestrowało się w agencji restrukturyzacji. To już ostatnia szansa na pieniądze w tym roku

Marzena Ślusarz
Domaszowianki z gminy Masłów zarejestrowały się w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. Liczą na pieniądze w tym roku
Domaszowianki z gminy Masłów zarejestrowały się w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. Liczą na pieniądze w tym roku Dawid Łukasik
Ponad połowa z siedmiuset działających w Świętokrzyskiem kół gospodyń wiejskich zarejestrowała się w Krajowym Rejestrze prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Te, które złożą wniosek o płatność jeszcze w czwartek, 27 grudnia, mają szansę otrzymać pieniądze jeszcze w tym roku! Co z pomocą w 2019?

Ustawa o kołach gospodyń wiejskich weszła w życie z początkiem grudnia. Zgodnie z uchwaloną regulacją koła gospodyń wiejskich, które zarejestrują się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zyskają osobowość prawną, dzięki czemu będą mogły zarabiać i pozyskiwać dotacje. I co ważne, otrzymują pomoc finansową w wysokości trzech tysięcy - dla grup liczących od 10 do 30 osób, czterech tysięcy - dla liczących 31 osób i więcej, zaś dla tych, które gromadzą więcej niż 70 osób - pięć tysięcy.

Pula pomocy dla kół gospodyń wiejskich w całym kraju wynosi 90 milionów złotych, nie ma kopert dla regionów.

380 już zarejestrowanych

- Do piątkowego popołudnia zarejestrowało się 380 kół gospodyń wiejskich z województwa, a 220 złożyło wnioski o płatność - przekazuje Szymon Szczodrak, naczelnik wydziału w Świętokrzyskim Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.

- Liczymy, że te koła, które zarejestrowały się jeszcze w piątek, 21 grudnia, zdołają wypełnić wszelkie formalności, by złożyć wniosek o płatność w czwartek, 27 grudnia - dodaje naczelnik. Ten dzień jest ostatnim w tym roku, by złożyć ten wniosek i mieć pewność na otrzymanie pomocy. Pieniądze mają zostać wypłacone do końca roku.

Wedle danych instytucji, najwięcej zarejestrowało się kół z powiatów jędrzejowskiego - 57, sandomierskiego - 60, kieleckiego - 53 oraz opatowskiego - 55. W tych powiatach w największej liczbie złożono także wnioski o płatność, odpowiednio 49 - jędrzejowski, 40 - sandomierski, 50 - kielecki.

A tak prezentują się liczby w pozostałych powiatach - podajemy odpowiednio liczbę zarejestrowanych kół i złożonych wniosków i płatność: buski - 36, 18; kazimierski - 18, 1; konecki - 13, 3; opatowski - 55, 16; ostrowiecki - 21, 5; pińczowski - 11, 7; skarżyski - 1, 1; starachowicki - 20, 10; staszowski - 36, 15; włoszczowski - 12, 6.

Czwartek - ostatni dzień

W pierwszej kolejności rejestrowane są koła, które były w Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych Województwa Świętokrzyskiego. Ważne, by grupa liczyła minimum 10 osób powyżej 18 lat ze wsi, w której koło działa, i miała dokumenty. Jeśli na wsi istnieje więcej niż jedno koło, pierwszeństwo ma to zarejestrowane w związku, drugie nie będzie mogło zgłosić do spisu agencji, ale nie znaczy, że nie może funkcjonować. Nie ma obowiązku rejestracji, grupa może nadal pracować jako zespół ludowy czy też stowarzyszenie. Co ważne, koło wraz z wnioskiem o rejestrację składa nowy statut przygotowany wedle wzoru do ustawy, wybiera władze. Potem zakłada konto w banku.

Tylko zarejestrowane koła gospodyń w agencji restrukturyzacji mogą korzystać z pomocy finansowej państwa.

- Po nowym roku koła nadal będą mogły się rejestrować, pieniądze będą, natomiast nie wiadomo, jak wyglądać będzie obsługa płatności - wyjaśnia naczelnik Szymon Szczodrak.

Rozliczanie z działalności

Co budzi najwięcej zastrzeżeń wśród samych kół, to rozliczanie się z przychodów w Urzędzie Skarbowym. Jak wielokrotnie nam panie przekazywały, praca w kole jest dodatkową, obok zawodowej i domowej, więc trudno znaleźć czas na obsługę formalności, których przybywa.

- W naszym przypadku rejestracja to efekt postanowienia pań - przekazuje nam Edward Papież, przewodniczący koła Domaszowianki z gminy Ma-słów koło Kielc.

- Chcemy być częścią społeczności kół, uczestniczyć w wymianie doświadczeń. Same formalności, choć trzeba było przeprowadzać je dość sprawnie i szybko, nie przysporzyły nam problemów. Jedna z pań podjęła się prowadzenia księgowości. Liczymy, że ta pomoc wpłynie na nasze konto jeszcze w tym roku, pieniądze planujemy przeznaczyć na doposażenie kuchni w naszej siedzibie - podsumowuje Edward Papież.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

NOWE ZASADY PRZECHOWYWANIA NAWOZÓW I NAWOŻENIA. SPRAWDŹ, ZA CO DOSTANIESZ KARĘ


Rolnik po proteście: - Nas tak zablokowali. Będą kolejne akcje

Burzliwy protest rolników zakończony... mandatami

Gdzie zarejestrować koło gospodyń wiejskich?

Dlaczego wsie na wschodzie kraju starzeją się szybciej?


NIE CHCIAŁ JEJ ROLNIK, KTÓRY SZUKA ŻONY. ZOBACZCIE ZDJĘCIA WYSPORTOWANEJ PAULINY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 380 kół gospodyń ze Świętokrzyskiego zarejestrowało się w agencji restrukturyzacji. To już ostatnia szansa na pieniądze w tym roku - Echo Dnia Świętokrzyskie