500 plus za dobrostan zwierząt. Może być znacznie więcej. Od kiedy?

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Rolnik: - Mam niewielkie stado krów mlecznych. Jakie muszę spełnić podstawowe warunki, żeby w przyszłym roku dostać dopłaty za dobrostan, czyli to tzw. 500 plus do krowy?

Kujawsko-Pomorski Oddział Regionalny ARiMR wyjaśnia: - Wdrożenie działania Dobrostan zwierząt w ramach PROW 2014-2020 planowane jest w roku 2020. W przygotowaniu znajduje się projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności. Przewiduje się, że wnioski o przyznanie pomocy przyjmowane będą przez ARiMR od dnia 15 marca 2020 r. do dnia 15 maja 2020 r. Celem działania jest zachęcenie rolników do promowania podwyższonych warunków dobrostanu zwierząt oraz zrekompensowanie rolnikom dodatkowych poniesionych kosztów i utraconych dochodów w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt.

Zobowiązanie w ramach działania Dobrostan zwierząt podejmowane będzie na okres jednego roku, z możliwością uczestnictwa w działaniu w kolejnych latach. Beneficjentem programu będzie mógł być rolnik, który dobrowolnie podejmie się realizacji jednego lub więcej wariantów dotyczących dobrostanu świń lub krów.

Przewiduje się dwa pakiety w ramach działania – 1. Dobrostan świń, w ramach którego przewidziano poszczególne warianty oraz pakiet 2. Dobrostan krów, w ramach którego przewiduje się warianty:

· wariant 2.1. Dobrostan krów mlecznych – wypas (płatność będzie przyznawana rolnikowi, który będzie wypasał krowy mleczne przez minimum 120 dni w okresie wegetacyjnym - stawka płatności 185 zł/szt. rocznie),

· wariant 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach (płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną krowę mleczną zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie - stawka płatności 595 zł/szt. rocznie),

· wariant 2.3. Dobrostan krów mamek (płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni poza okresem wypasu - dostęp do środowiska zewnętrznego krowom mamkom, cielętom, jałówkom i opasom do 300 kg  na powierzchni zwiększonej, o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących przepisów dotyczących utrzymania bydła w systemie otwartym - stawka płatności 329 zł/szt. rocznie).

Płatność może być powiększona o rekompensatę kosztów transakcyjnych obejmujących w szczególności np. koszty opracowania planu dostosowania gospodarstwa do zmiany warunków utrzymania zwierząt. Wysokość kosztów transakcyjnych będzie określona w przepisach krajowych, z uwzględnieniem przepisu art. 33 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 – maksymalnie do kwoty wynoszącej 20% premii.

Szczegółowe warunki uczestnictwa w programie i jego realizacji zostaną udostępnione na stronie internetowej ARiMR po uzyskaniu przez nią stosownej akredytacji oraz wejściu w życie rozporządzenia w sprawie  szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności w ramach działania Dobrostan zwierząt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 500 plus za dobrostan zwierząt. Może być znacznie więcej. Od kiedy? - Gazeta Pomorska