500 zł do krowy i 100 zł do tucznika. Od kiedy i dla kogo dopłata zapowiedziana przez prezesa Kaczyńskiego?

Strefa AGRO
pixabay.com
Konwencja rządzącej partii przyniosła zaskakującą zapowiedź wsparcia dla rolników, którzy hodują bydło i trzodę chlewną. Politycy obiecywali nie tylko walkę o większe unijne dopłaty, ale też 500 zł do krów i 100 zł do tuczników, co zapowiedział Jarosław Kaczyński. Kiedy taka pomoc miałby być realizowana?

- Będziemy twardo zabiegać o to - i potrafimy to zrobić - by Polska dostała tym razem najwięcej ze wszystkich państw, jeśli chodzi o ten program - mówił Jarosław Kaczyński o unijnym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na kolejnych 7 lat. Jednak nie ta zapowiedź najbardziej poruszyła opinię publiczną.

500 zł do krów zachętą Kaczyńskiego do głosowania w eurowyborach

- Musi być tak, że te mniejsze i średnie gospodarstwa rolne będą miały dużo, dużo większy udział w tych środkach - przekonywał w Kadzidle koło Ostrołęki Jarosław Kaczyński, prezes PiS podczas konwencji poświęconej głównie obszarom wiejskim i rolnictwu. Prezentowano także kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

- Sprawa kolejna, to jest sprawa szczególnego wsparcia tych gospodarstw rolnych, które będą po pierwsze hodowały zwierzęta, które tu się rodzą, można powiedzieć własnego chowu, hodowały w oparciu o własne pasze, zapewniały im tak zwany dobrostan i zamian za to otrzymywały bardzo poważne wsparcie. Najmniej, podkreślam to słowo - najmniej 100 zł od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy. Ale może być więcej - dodał Jarosław Kaczyński.

Przeczytaj także: 500 zł do krów, 100 zł do świń - za co i dla kogo będzie dopłata? Za 5-gwiazdkowy dobrostan!

- Chodzi także o szczególne wsparcie dla gospodarstw, które - na tych samych zasadach - z własnych pasz, chodzi także o przetwórców, z własnego chowu produkują żywność, która jest sprzedawana lokalnie, w promieniu 50, no co najwyżej 100 km. Taka dobra, względnie tania, prawdziwie polska bardzo smaczna żywność. Oni też muszą dostawać dodatkowe wsparcie - uważa prezes PiS. Szczegółów jednak nie było.

Kiedy pomoc 500 zł do krów i 100 zł do świń? Niewykluczone, że jeszcze w tym roku

W poniedziałek 8 kwietnia o obiecaną przez prezesa Kaczyńskiego pomoc dla rolników hodujących krowy i świnie zapytaliśmy ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Jego resort analizuje możliwości realizacji takiego wsparcia i już w czerwcu chce odpowiednie zmiany w obecnym PROW przedstawić unijnym urzędnikom. Uważa, że pomoc jest realna do wprowadzenia jeszcze w tym roku, jednak wiele będzie zależało od UE. Wypowiedź ministra na ten temat:

Zobacz też: Minister Ardanowski: 500 zł do krów realne jeszcze w 2019 roku. Analizujemy rozwiązania już w obecnym PROW [wideo]

Ile dopłat do zwierząt dostaje obecnie rolnik?

W ramach płatności bezpośrednich rolnicy dostają 293,04 zł do sztuki bydła za 2018 rok, maksymalnie do 20 sztuk zwierząt. Stawka przyjęta dla krów to 373,70 zł sztuka. Tu limit też wynosi 20 sztuk. Jest jeszcze płatność do owiec i kóz, nie ma do trzody chlewnej.

Przemawiał także premier Mateusz Morawiecki: - Chcemy zapobiegać niesprawiedliwemu podziałowi pomiędzy krajami członkowskimi UE. Cios w polską wieś jest także ciosem w polskie miasto, to cios w całą Polskę. My walczymy o równość.

Morawiecki: Stawiamy na polskie rolnictwo, największą polską fabrykę.

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi: - Polska wieś jest naszym bogactwem narodowym. Twardo walczymy o wsparcie z unijnego budżetu dla Polski.

500 zł do krów i 100 zł do świń - od kiedy taka pomoc dla rolnika?

Wkrótce po konwencji pojawiły się kolejne informacje na temat wspomnianego wsparcia finansowego do krów i świń. "Programy, które internet prześmiewczo nazwał "świnia+" i "krowa+" są realizowane w obecnej perspektywie finansowej 2014-2020 np. w Rumunii, Finlandii, we Włoszech, ze swoich kopert narodowych w ramach WPR ,te kraje przeznaczyły na ten cel ok.1,5 miliarda euro". Napisał Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. W jednym z komentarzy na Twitterze miał wspomnieć, że program ruszy dopiero od 2021 roku, w ramach ll filaru WPR, podał money.pl.

Agro Pomorska odcinek 59, premiera 24.04.2019

Wideo

Materiał oryginalny: 500 zł do krowy i 100 zł do tucznika. Od kiedy i dla kogo dopłata zapowiedziana przez prezesa Kaczyńskiego? - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 212

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rolnik
, Szkoda słów:

Polaczki sami nie dostaną innym nie dadzą jebane lewackie cioty. Praca na gospodarstwie to praca od rana do nocy przy ok 50 krowach i 50 h ziemi nie masz czasu niemal na nic wakacje urlop zapomnij. Ceny pasz maszyn sa na maxa wywindowane. A ceny za mleko od 1zł do 1.4 zł za litr I klasy. Cena za mięsnego byka 7-8zł za kilko srednio byka trzymasz 2-2.5 roku o ile cielak nie zdechnie. Sam rolnikiem nie jestem, ale mam w rodzinie i wiem z czym to sie je. Wiec zamknąć mordy lewaccy ignoranci bez krzty wiedzy. Rolnik jest najbardziej nieocenioną grupą zawodową.

, Darek:

Tu się mylisz ,akurat rolnicy mają najwięcej, dostają gotówkę,z uni nikt tego nie ma żadna grupa zawodowa i to co roku na paliwo ,do pola itd,

, Gość:

Ale my wam oddamy ta całą zapomogę z uni dopłaty i wszystkie inne zapomogi które dostajemy rzekomo za darmo.Ale niech nasze produkty które my wyprodukujemy mają godziwa cenę i po sprawie!

2019-04-20T12:19:05 02:00, Gość:

A ja pracuję w przemyśle. Zasuwam od 6 rano do 22-23, codziennie. Materiały kosztują majątek. Maszyny setki tysięcy euro, a zysk znikomy bo walczymy z cenami Chińczyków. I żadnych dopłat nie ma. Tylko podatku, wymagania i koszta, ZUS majątek, przy nas Rolnik to ma wakacje na włościach. Do roboty a nie wymagać.

Dopłaty do pól które nie starczają na nawozy a bez nich nic nie urośnie

M
Marek
, Nie dla rolników:

Porąbane. Rolnicy i tak będą ciągle narzekać. Aż się słabo robi. Mówią że cały czas pracują a my to co? Też zapierdzielamy a Wy płacicie na KRUS grosze gdy z mojej kieszeni ZUS zabiera dużo więcej. Co roku marudzicie albo klęska urodzaju albo nieurodzaju. I jeszcze kasę macie dostawać za to że chodujecie bydło? To jakaś kpina to tak jakby firmom dać kasę za każdym każdy produkt który zachodzi z taśmy.

Może zaczniecie pracować i myśleć, jakoś niewielka grupa potrafi prowadzić gospodarstwo i mieć z tego pieniądze i co najciekawsze nie narzeka a mówi że dla chcącego nic trodnego.

2019-04-23T21:24:02 02:00, Frania:

Skoro uważasz, że rolnikom się tak super żyje, to proszę bardzo, zakładaj gospodarstwo. Zobaczymy jak długo będziesz się cieszyć "NISKIM KRUSEM". Zacznij hodować bydło to pogadamy czy dopłaty do każdej sztuki to kpina. Zacznij uprawiać zboża i poczekaj do żniw kiedy nie będziesz miał co zbierać z pola, bo na przykład była susza. Rolnik co miesiąc nie dostaje zapewnionej z góry wypłaty w określonej kwocie, ale większość ludzi o tym chyba nie pamięta

Bo ty jesteś robol i twoje miejsce przy łopacie a nie na forum

P
Pol

Następna propaganda i nie pomaga to w relacji miasto wieś. Dużo gadać to wszyscy potrafią ale by dopłaty wyrównać z resztą to mordy zamykają

G
Gość

Najpierw się likwiduje a potem chcą dopłacać ???

G
Gość
2019-04-28T13:31:35 02:00, Gość:

Strajk zawieszono Nauczyciele w odruchu solidarnosci z maturzystami zawiesili strajk wlasnym kosztem Rzad przegrał moralnie próba psucia prawa pod zamówienie polityczne.

Kto jeszcze wierzył w uczciwosc PIS? Kasa, prywata , i brak kompetencji.Najgorzy rząd po 89 roku. Za tuska ch,d i kp Za PiSdy kiła i mogiła

Nauczycielom zaczął palić się grunt pod nogami. Odruch solidrności to oni mieli tylko z własnym portfelem. Wiem co odpowiadali mi nauczyciele jako rodzicowi maturzysty. Daleko było im do solidarności z uczniami. Raczej była to ich jedyna karta przetargowa. Albo podwyżka i matura, albo brak podwyzki i brak matur. Rząd i zrobił psikusa czyli egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów. Z maturami też pokazał, że można to zrobić bez nauczycieli.

G
Gość

Strajk zawieszono Nauczyciele w odruchu solidarnosci z maturzystami zawiesili strajk wlasnym kosztem Rzad przegrał moralnie próba psucia prawa pod zamówienie polityczne.

Kto jeszcze wierzył w uczciwosc PIS? Kasa, prywata , i brak kompetencji.Najgorzy rząd po 89 roku. Za tuska ch,d i kp Za PiSdy kiła i mogiła

G
Gość

miesojeststorazylepszeodwegetrjanizmibote2jestpryskanenawozywalailesiedainiecituj

G
Gość

miesojestsorazylepszenizwegetrjanizmbotedrugienawozuopryskuwalailewlezie

G
Gość
2019-04-23T19:25:25 02:00, Kierownik skupu:

A za Prezesa, to ile płaca?

Nic bo niby za co?

G
Gość

To unia doplaca do zwierzat ale Polska zawsze byla na szarym koncu teraaz te doplaty maja byc wiekrze bozawsze byly

G
Gość

No tak za to że tak szybko młode krowy mleko dają a świńska rosną jak oszalale z tych dopłat więcej na święta płaciło się za schab zebra boczek wołowine że starych krów po kiszonach z której rosół można ugotować bez wloszczyzny

F
Frania
, Nie dla rolników:

Porąbane. Rolnicy i tak będą ciągle narzekać. Aż się słabo robi. Mówią że cały czas pracują a my to co? Też zapierdzielamy a Wy płacicie na KRUS grosze gdy z mojej kieszeni ZUS zabiera dużo więcej. Co roku marudzicie albo klęska urodzaju albo nieurodzaju. I jeszcze kasę macie dostawać za to że chodujecie bydło? To jakaś kpina to tak jakby firmom dać kasę za każdym każdy produkt który zachodzi z taśmy.

Może zaczniecie pracować i myśleć, jakoś niewielka grupa potrafi prowadzić gospodarstwo i mieć z tego pieniądze i co najciekawsze nie narzeka a mówi że dla chcącego nic trodnego.

Skoro uważasz, że rolnikom się tak super żyje, to proszę bardzo, zakładaj gospodarstwo. Zobaczymy jak długo będziesz się cieszyć "NISKIM KRUSEM". Zacznij hodować bydło to pogadamy czy dopłaty do każdej sztuki to kpina. Zacznij uprawiać zboża i poczekaj do żniw kiedy nie będziesz miał co zbierać z pola, bo na przykład była susza. Rolnik co miesiąc nie dostaje zapewnionej z góry wypłaty w określonej kwocie, ale większość ludzi o tym chyba nie pamięta

K
Kierownik skupu

A za Prezesa, to ile płaca?

G
Gość

dziwne, że wcześniej. gdy rolnik z innych krajów UE dostawał te dopłaty , media nic o tym nie pisały, teraz tak się ludziska rozpisali, wyśmiewają i hejtują, no bo teraz wszystko się należy nauczycielom

R
Rolnik

Przepraszam kaczyński powinien powiedzieć ze rolnik dostanie do krowy 124.30 z poważaniem rolnik.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3