8 porad dotyczących karmienia klaczy, ogierów kryjących oraz źrebiąt

Materiał informacyjny GlobVet
Udostępnij:
Prawidłowe odżywianie odgrywa kluczową rolę w dobrostanie koni jak również płodności klaczy oraz ogierów. Ma również ogromny wpływ na prawidłowy rozwój i wzrost źrebiąt oraz młodzieży hodowlanej. Chociaż dieta to nie jedyny element układanki, jest on tym na który możemy mieć wpływ i zasługuje tym samym na szczególną uwagę.

Pasza objętościowa bez ograniczeń!

Całkowite dzienne spożycie paszy objętościowej przez klacze i ogiery, nawet te ze skłonnością do tycia nie powinno być ograniczone do mniej niż 1,5% masy ich ciała (suchej masy) dziennie – porozmawiaj z dietetykiem, aby uzyskać więcej porad na ten temat.

Utrzymanie właściwej kondycji ciała u klaczy i ogierów

W czasie planowania zaźrebienia klaczy, najpóźniej na 3 miesiące przed pokryciem, należy dokonać oceny stanu kondycji masy ciała aby mieć wystarczająco dużo czasu na stopniowe wprowadzanie niezbędnych zmian w diecie.

Klacze o słabej kondycji, mają zmniejszony wskaźnik poczęć i mogą potrzebować więcej cykli do skutecznego zaźrebienia. Słaba kondycja ciała jest również związana z niepełnym dojrzewaniem pęcherzyków jajnikowych, a także ze zwiększonym ryzykiem poronienia we wczesnej ciąży.

Umożliwienie klaczom osiągnięcia prawidłowej masy ciała przed wyźrebieniem może pomóc w złagodzeniu nadmiernej utraty wagi podczas laktacji.

Otyłość jest równie niebezpieczna dla klaczy co zbyt niska kondycja ciała. Zwiększa ryzyko nadwyrężenia stawów, prowadzi do nietolerancji ciepła, powstawania niektórych rodzajów kolki, ochwatu, ma również wpływ na rozregulowanie gospodarki insulinowej a także na zmniejszenie płodności.

Nadmiar nagromadzenia tkanki tłuszczowej w wymieniu klaczy może prowadzić do zmniejszonej produkcji mleka, a co za tym idzie do zmniejszenia tempa wzrostu i/lub wyrównawczego wzrostu po odsadzeniu.
Źrebięta urodzone z otyłych klaczy mogą wykazywać zmniejszoną wrażliwość na insulinę i może u nich występować zwiększone ryzyko rozwoju osteochondrozy.

Zapotrzebowanie na energię (kalorie) różni się u poszczególnych klaczy

Pasze dla koni w formie koncentratu (balancery) są bogate w składniki odżywcze, dostarczają skoncentrowanego źródło białka, witamin i minerałów przy minimalnym poziomie kalorii, skrobi i cukru. To sprawia, że są idealną opcją dla szybko rosnących źrebiąt i dobrych osobników, które nie wymagają wysokiego poziomu energii (kalorii) zapewnianej przez tradycyjne pasze przeznaczone dla koni hodowlanych. Jeśli wymagana jest dodatkowa energia (kalorie) należy starać się ograniczyć spożycie skrobi, najlepiej rozważyć podanie paszy zawierających jej niski poziom. Ma to wpływ na utrzymanie zdrowego układu pokarmowego i zmniejsza ryzyko powstawania niepożądanej pobudliwości u koni. Diety wysokoskrobiowe zwiększają ryzyko powstawania wrzodów żołądka, mięśnioochwatu, ochwatu i niektórych chorób ortopedycznych (np. DOD)

Nie wszystkie ogiery wymagają karmienia paszami hodowlanymi

Ogiery które kryją jedynie jedną lub dwie klacze w sezonie, jeśli są utrzymywane w dobrej kondycji i otrzymują odpowiednią ilość składników odżywczych w stosunku do pracy jaką wykonują, nie będą wymagały żadnych specjalnych zmian w żywieniu.

Paszę hodowlana dla klaczy – kiedy wprowadzić do diety?

Ponad 60% wzrostu płodu występuje w późnej ciąży. O ile klacz nie karmi w tym czasie źrebaka, specjalistyczna pasza hodowlana nie jest konieczna przez pierwsze siedem miesięcy ciąży. W zależności od zapotrzebowania energetycznego (kalorycznego) klaczy stopniowo należy wprowadzać paszę hodowlaną w ósmym miesiącu ciąży i kontynuować jej podawanie przez całą laktację. Podczas laktacji klacze wymagają więcej energii i białka niż koń wyścigowy będący w pełnym treningu, ale nie zawsze potrzebują one znacznego zwiększenia podawania ilości paszy.

Wprowadzanie pasz dla źrebięcia.

Źrebięta na ogół zaczynają podjadać paszę klaczy w wieku około dwóch tygodni. Po czterech, sześciu tygodniach ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze zaczyna przekraczać to, co może zapewnić jedynie mleko klaczy.

W wieku trzech miesięcy wzrasta zapotrzebowanie źrebaka na składniki odżywcze, ich ilość zawarta w mleku matki zaczyna być niewystarczająca. Dobrze by w tym okresie źrebię było już utrzymywane na odpowiednio zbilansowanej dawce paszy.

Należy unikać podawania zwiększonej ilości paszy treściwej, w celu zrekompensowania utraconej po odsadzeniu wagi źrebaka. Odstawienie to stresujący czas zarówno dla klaczy jak i źrebięcia, a utrata wagi i spowolnienie wzrostu są powszechne. Utrzymanie źrebięcia na odpowiedniej dawce paszy przed odsadzeniem pomaga w utrzymaniu spożycia składników odżywczych, wspiera apetyt i zachęca do samodzielnego jedzenia, co może mu pomóc łatwiej przetrwać ten trudny dla niego okres.

Suplementy dla klaczy i źrebaków

Niektóre witaminy i minerały mogą być szkodliwe dla koni, jeśli są spożywane w nadmiarze. Mogą stanowić wysokie ryzyko dla ciężarnych klaczy i źrebiąt, dlatego przed dodaniem jakichkolwiek suplementów do paszy porozmawiaj z dietetykiem. Należy unikać suplementów zawierających żelazo i jod (w tym wodorostów morskich), a także należy zachować szczególną ostrożność podczas karmienia selenem. Należy pamiętać że również niektóre zioła są nieodpowiednie dla klaczy ciężarnych i karmiących.

Dostęp do świeżej wody bez ograniczeń!

To może wydawać się oczywiste, ale zapotrzebowanie na wodę u klaczy w okresie laktacji wzrasta o około 30%! Ważne jest również, aby źrebaki miały dostęp do poideł lub wiader z wodą!

Więcej porad znajdziesz na blogu GlobVet: www.globvet.pl/blog

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie