Młode pędy i suche igły sosny. Jak je wykorzystać? Sprawdź 8 zastosowań igieł sosnowych w domu i ogrodzie, o których być może nie wiesz

Justyna Madan
Justyna Madan
Sosnowe igły mają wiele zastosowań, dlatego nie ma potrzeby ich wyrzucać - lepiej wykorzystać w domu i ogrodzie.
Sosnowe igły mają wiele zastosowań, dlatego nie ma potrzeby ich wyrzucać - lepiej wykorzystać w domu i ogrodzie. pixabay.com
Jeśli w Twoim ogrodzie lub okolicy rośnie sosna, wykorzystaj je. Chociaż opadające na ziemię igły mogą być dla niektórych uciążliwe, jest to tak naprawdę kopalnia nowych możliwości. Możesz być zaskoczony, ile różnych rzeczy można zrobić z wykorzystaniem sosnowych igieł. Nalewka z młodych pędów? Herbata z igieł? A może naturalna ściółka, aby rośliny zdrowo rosły?

Ekologiczne i ekonomiczne ogrodnictwo to takie, w którym wykorzystujemy wszystko wokół, co mamy do dyspozycji. Wiele rzeczy, które zazwyczaj wyrzucaliśmy, mogą być przydane w ogrodzie. Igły sosnowe są jedną z takich rzeczy.

Sosna w ogrodzie może być zbawieniem, bo daje nam latem cień, ale też przekleństwem, bo upuszcza mnóstwo igieł, zaśmiecając nasz ogród. Ale czy to na pewno jest śmiecenie? Przecież można je zebrać i wykorzystać na wiele pozytywnych sposobów. Oto kilka z nich.

Jak wykorzystać sosnowe igły w domu i ogrodzie?

Zaparz sosnową herbatę

Zakładamy, że sosna w Twoim ogrodzie nie była traktowana żadnymi chemikaliami, pestycydami, ani niczym potencjalnie toksycznym. Jeśli decydujemy się zebrać igły z dziko rosnącego drzewa, wybierzmy takie, które rośnie z dala od ruchliwych ulic i nie jest narażone na zanieczyszczenia. Sosnowe igły zawierają dużo witaminy C i są dobre przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

Potrzebujemy 2 łyżki sosnowych igieł, które dokładnie płuczemy. Przekładamy je do kubka i zalewamy 230 ml wrzącej wody. Odstawiamy na minut, następnie odcedzamy. Napar możemy dosłodzić miodem i pić ciepły, lub z kostkami lodu dla ochłody.

Nalewka z pędów sosny

- Nalewka z pędów sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris) to leczniczy wyciąg alkoholowy, który można zrobić z jej młodych odrostów nazywanych także przyrostami i czubkami. Wyrastają one na wiosnę z gałązek i są odpowiednie do zbioru, gdy osiągają długość do 5 cm, a maksymalnie – do 10-12 cm. Nie powinny mieć wykształconych igieł i najlepiej, gdy są lepkie od żywicy – wyjaśnia Strona Zdrowia.

Sprawdź: Jak przygotować nalewkę z pędów sosny?

Olej sosnowy nie tylko do sprzątania

Olej z igieł sosny ma kilka zastosowań, a jego przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy wypełnić słoik świeżymi lub suszonymi igłami i zalać olejem roślinnym. Odstawiamy na 3-4 tygodnie, po tym czasie odcedzamy igły. Takim olejkiem można polerować meble, lub użyć go jako bazy do przygotowania ziołowej maści.

Aby przygotować taką maść, należy wymieszać go, w takich samych proporcjach z olejem kokosowym i odrobiną wosku pszczelego, dzięki czemu uzyskamy kremową konsystencję. Maść jest dobra na skaleczenia, zadrapania i użądlenia owadów, a ponadto nawilża suche dłonie.

Wzmocnienia dla roślin kwasolubnych

Jeśli masz w swoim ogrodzie rośliny, które wolą kwaśną glebę igły sosnowe są w sam raz. Są one pełne kwasu, więc są dobrą opcją tylko dla roślin kwasolubnych, warto najpierw to sprawdzić, zanim posypiemy glebę igłami. W ten sposób mamy naturalną i darmową ściółkę. Wbij je w glebę, aby mogły się rozłożyć i obniżyć pH gleby wokół roślin.

Pożegnaj krety i nornice

Niektórzy ogrodnicy używają igieł sosnowych w swoich ogrodach, aby odstraszyć nornice i krety przed złożeniem niepożądanej dla nas wizyty. Można igły rozsypać po prostu w ogrodzie, chyba że niechciane zwierzęta już nas odwiedzają, wtedy posypujemy nimi norki i kopce. Igły trzeba często wymieniać, muszą być świeże, bo to intensywny zapach odstrasza szkodniki. Posypujemy solidną warstwę igieł.

Pachnący środek czyszczący

Jednym ze sposobów na wykorzystanie skórek cytrusów jest namoczenie ich w occie i wykorzystanie płynu do sprzątania w domu. To samo można zrobić z sosnowymi igłami. Wrzucamy igły do słoika, zalewamy octem i odstawiamy na miesiąc. Po tym czasie ocet będzie silnie pachnieć sosną. Płyn do sprzątania jest gotowy.

Zrób domowe potpourri

Dom może pięknie pachnieć, a my nie musimy wydawać na to ani złotówki, bo domowe potpourri zrobimy z tego, co znajdziemy podczas spaceru (lub z resztek jedzenia, takich jak skórki cytrusów). To też ciekawy pomysł na podarunek dla bliskiej osoby.

Igły można wykorzystania domowych pachnących saszetek, pachnących misek, czy domowej roboty pachnących mieszanek.

A może domowe kadzidło? Przekładamy wysuszone sosnowe igły do moździerza i rozdrabniamy. Proszek przekładamy do ognioodpornej miski i podpalamy. Kadzidełko gotowe. Możemy sosny wymieszać z suszoną lawendą, zapach będzie intensywny i przy okazji odstraszy niechciane owady.

Dodaj igły do kompostu

Igły sosnowe są bezpieczne dla kompostu, chociaż rozkładają się powoli. Jeśli igły są wysuszone, mogą być doskonałym brązowym materiałem na pryzmę kompostową. Nie używajmy ich jednak zbyt wielu, ponieważ mogą spowolnić rozkład stosu kompostu. Używajmy 2 części zielonego materiału na 1 część brązowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera