Absurdalna procedura. Rolnik niepotrzebnie przerejestrowuje stada. Jest szansa na zmianę

Agnieszka Romanowicz
- W przypadku, gdy chów, hodowla lub wypas prowadzone są na różnych działkach ewidencyjnych, oddzielonych drogą lub rowem, ale stanowiących jednolitą całość gospodarczą, nie powinno się wymagać nadawania odrębnych numerów siedziby stada - uważają rolnicy.
- W przypadku, gdy chów, hodowla lub wypas prowadzone są na różnych działkach ewidencyjnych, oddzielonych drogą lub rowem, ale stanowiących jednolitą całość gospodarczą, nie powinno się wymagać nadawania odrębnych numerów siedziby stada - uważają rolnicy. Pixabay
Jeśli rolnik wypasa zwierzęta na różnych działkach ewidencyjnych, oddzielonych np. drogą lub rowem melioracyjnym, musi nanosić zmiany w dokumentacji za każdy razem, gdy zwierzę znajdzie się na innej działce. - Czasami powinien to robić dwa razy dziennie – irytują się hodowcy. Ministerstwo rolnictwa chce zmienić tę zasadę.

Spis treści

- Jeśli ktoś prowadzi gospodarstwo na dwóch działkach oddzielonych drogą i jest hodowcą bydła, ma wielki problem, bo za każdym razem, gdy przenosi np. z zasuszoną krowę z budynku do budynku, musi nanosić zmiany w rejestrze - mówi Piotr Doligalski, wiceprezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, który prowadzi gospodarstwo w Kowrozie w gminie Łysomice. - To szczególnie kłopotliwe, gdy stado liczy kilkaset czy tysiąc sztuk, bo trzeba przepisać każdą przenoszoną sztukę.

Irytuje to wielu hodowców zwierząt. Wobec licznych narzekań, o zmianę przepisów wystąpił zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. Proponuje, aby w ustawie o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt dodać zapis, że w przypadku, gdy chów, hodowla lub wypas, prowadzone są na różnych działkach ewidencyjnych, oddzielonych drogą lub rowem, ale stanowiących jednolitą całość gospodarczą, nie było wymagane nadawanie odrębnych numerów siedziby stada.

Urzędnicy też mają dość

- W praktyce, przy codziennym wypasie zwierząt na pastwiskach położonych na działkach oddzielonych drogą lub rowem, należałoby dwa razy dziennie przerejestrowywać stado – tłumaczy Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. - Problemem jest także posiadanie dwóch budynków inwentarskich, położonych po różnych stronach drogi, bo każdorazowe przeniesienie zwierząt z budynku do budynku również wymaga zmian w systemie.

Samorząd rolniczy tłumaczy, że rolnicy są obciążeni prowadzeniem obszernej dokumentacji.

- Na dodatek aplikacja ulega licznym awariom. Mamy również sygnały od pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, że przepis ten nakłada na nich dodatkową pracę przy sprawdzaniu i korygowaniu błędów – dodaje Wiktor Szmulewicz.

Ministerstwo zwróciło się do ARiMR

- System identyfikacji i rejestracji zwierząt zgodnie z założeniami ma być efektywnym narzędziem zapobiegania chorobom zwierząt i ich zwalczania oraz ułatwiać identyfikowalność utrzymywanych zwierząt lądowych i ich przemieszczania w obrębie terytorium państw członkowskich i pomiędzy nimi – przypomina Wojciech Wojtyra, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Wobec powyższego oraz w świetle zgłaszanych informacji o obciążeniach wynikających z ww. zasad rejestracji siedzib stad, Ministerstwo zwróciło się z prośbą do ARiMR o rozważenie zmiany zasad rejestracji siedzib stad (pastwisk) obecnie stosowanych przez ARiMR, a przyjętych w porozumieniu z Głównym Lekarzem
Weterynarii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro