Rolnikom w całej Polsce Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła ponad połowę kwoty przewidzianej na zaliczki. Jeśli spojrzeć na liczbę gospodarzy - pieniądze dostała już zdecydowana większość.

"Wchodzę na swoje konto 2 listopada, żeby zapłacić rachunek, a tam miłe zaskoczenie - jest już przelew z Agencji", ucieszyła się rolniczka z powiatu golubsko-dobrzyńskiego. Rano 7 listopada kolejni rolnicy informowali: "Powiat Starogard, wczoraj decyzja suszowa i wypłata, zaliczki wciąż brak choć już niektórzy dostali" - wiadomość od Pauliny, "Powiat sieradzki, wczoraj dostałem 70 procent zaliczki dopłat", przekazał Jarek, "Zamość brak zaliczek", wpisała Gosia, "jestem z lubelskiego i dostałem już suszowe oraz zaliczkę dopłat 70%", napisał Sławek.

Do 8 listopada 1,07 mln gospodarzy z 1,3 mln, który złożyli w 2018 wnioski - dostali zaliczki wynoszące do 70% przyznanej płatności. ARiMR ponownie przypomina, że w pierwszej kolejności pieniądze są wypłacane poszkodowanym przez suszę w sezonie 2018 czy ASF.

Zaliczki dopłat 2018 płyną na konta rolników

Wypłata zaliczek rozpoczęła się 16 października. Do końca listopada rolnicy dostaną ok. 10 mld zł w formie zaliczek z ogólnej puli 14,8 mld zł przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie. Do 8 listopada ARiMR wypłaciła 6,27 mld zł. Agencja wypłaca także pieniądze z tytułu ONW, płatności rolnośrodowiskowych i rolno-środowiskowo-klimatycznych oraz zalesieniowych - do tej pory łącznie blisko 553 mln zł.

Agencja: Pozostała część pieniędzy będzie wypłacana rolnikom sukcesywnie od 1 grudnia do czerwca 2019 r.

Jednocześnie ARiMR wypłaca pieniądze z płatności z PROW 2014-2020. "Tempo ich przekazywania na konta rolników jest szybsze niż w latach ubiegłych. To m.in. efekt składania wniosków przez internet, które usprawnia ich weryfikację i przyspiesza wydanie decyzji", wyjaśnia Agencja. Dotąd z tytułu ONW, płatności rolnośrodowiskowych i rolno-środowiskowo-klimatycznych oraz zalesieniowych wypłaciła rolnikom łącznie blisko 520 mln zł.

  • Wnioski o przyznanie płatności ONW w 2018 r. złożyło blisko 750 tys. rolników,
  • Koperta finansowa na realizację płatności ONW wynosi ok. 1,3 mld zł.
  • Pula pieniędzy przeznaczonych na płatności rolnośrodowiskowe i rolno-środowiskowo-klimatyczne oraz ekologiczne to 1,1 mld zł.