Agroenergia - nowy nabór dla rolników w 2021 r. Dotacje na fotowoltaikę, małe wiatraki i pompy ciepła

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/lucascgouvea0
Agroenergia to program wsparcia kierowany do rolników. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił termin naboru wniosków w programie, który będzie realizowany w 2 częściach. Pierwsza to dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych i wiatrowych oraz pomp ciepła, druga - dofinansowania biogazowni rolniczych oraz małych elektrowni wodnych.

Agroenergia 2021. Dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych i wiatrowych oraz pomp ciepła

Jak już wspomnieliśmy, nabór Agroenergii będzie dwuczęściowy. Pierwszą część wdrożą Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW. Na co można dostać pieniądze? Przewiduje się dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych i wiatrowych oraz pomp ciepła o mocy powyżej 10 kW, ale nie większej niż 50 kW, w tym także instalacji hybrydowych oraz magazynów energii elektrycznej jako instalacji towarzyszącej zwiększającej autokonsumpcję energii w miejscu jej wytworzenia.

Agroenergia cz. 1 - termin naboru: 1 października 2021 r. do wyczerpania zapasów

Drugą część zamierza realizować bezpośrednio Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie dotyczy

  • biogazowni rolniczych wraz z towarzyszącą instalacją wytwarzania biogazu rolniczego (o mocy do 500 kW)
  • oraz małych elektrowni wodnych o mocy do 500 kW, a także towarzyszących im magazynów energii.

Agroenergia cz. 2 - termin naboru: 1 października - 20 grudnia br. lub do wyczerpania środków.

Program Agronenergia - dotacje i pożyczki dla rolników

- Program Agroenergia opiera się na bezzwrotnych dotacjach oraz niskooprocentowanych pożyczkach, a więc w obu przypadkach razem z WFOŚiGW proponujemy „przyjazne”, a przy okazji też stabilne formy dofinansowania. To wsparcie dla lokalnych inicjatyw uzyskiwania energii z OZE, korzystnych dla środowiska naturalnego i dla agrobiznesu – wyjaśnia Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

To też może Cię zainteresować

- Do dyspozycji jest energia ze słońca, wiatru, wody, biogazu, a nawet - biorąc pod uwagę dofinansowanie np. gruntowych pomp ciepła - energia spod ziemi. W Agroenergii zaplanowaliśmy zyski zarówno środowiskowe, jak i te, które rolnicy będą mogli odczuć w swoich kieszeniach. Nikt lepiej od nich nie zaplanuje, jak je z pożytkiem wykorzystać – dodaje wiceprezes Michalski.

Zasady programu Agroenergia - kto może skorzystać?

Pierwszy nabór w programie przeprowadzono w 2019 roku. Budżet całego programu, łącznie z tamtym naborem, to 200 mln zł (w tym bezzwrotne formy dofinansowania 153,4 mln zł, a zwrotne formy 46,6 mln zł).

Ze względu na fakt, że wsparcie finansowe w ramach programu Agroenergia będzie udzielane wyłącznie w ramach horyzontalnej pomocy publicznej na ochronę środowiska, decydującym terminem kwalifikowania kosztów będzie dzień złożenia wniosku o wsparcie finansowe. Przedsięwzięcia zgłaszane do dofinansowania nie mogą być także rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku, wyjaśnia NFOŚiGW.

W obu częściach programu o dofinansowanie ubiegać się mogą

  • osoby fizyczne, właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych wynosi między 1 ha a 300 ha
  • i co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadzą osobiście gospodarstwo rolne,
  • a także osoby prawne (właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się pomiędzy 1 ha a 300 ha
  • i co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadzą działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych).

- Wszystkie kierunki naszego wsparcia finansowego w Agreoenergii dla produkcji „zielonej” energii wiążą się z zastosowaniem nowatorskich rozwiązań - np. paneli fotowoltaicznych czy instalacji biogazowych albo urządzeń elektrowni wodnych - wyliczał minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka ogłaszając nabór.

To też może Cię zainteresować

- W skali mikro, z perspektywy małych ojczyzn i lokalnych społeczności rozproszenie źródeł energii będzie sprzyjać nie tylko bezpieczeństwu indywidualnych gospodarstw rolnych, ale także regionalnemu bezpieczeństwu energetycznemu – podkreślał szef resortu.

- Z rolniczego punktu widzenia najważniejsze są te technologie OZE, które oprócz produkcji energii mogą bezpośrednio wspierać rolnictwo w realizacji celów klimatycznych i środowiskowych - mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szymon Giżyński.

- Stąd szczególną uwagę przywiązujemy do energetyki wodnej i biogazowni rolniczych, które wciąż są niedoceniane. To dzięki tego rodzaju technologiom możemy poprawić jakości wód, gleb i powietrza, a jednocześnie uzyskać energię. W wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii widzimy dużą szansę, zarówno na poprawę warunków życia na wsi, jak i stworzenia nowych możliwości rozwojowych dla rolnictwa – podkreśla Sekretarz Stanu Szymon Giżyński.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera