Agrofotowoltaika, czyli dwa w jednym. Panele zamontowane nad uprawami, chronią je przed parowaniem i ostrym słońcem

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Panele słoneczne są instalowane nad roślinami (wyżej niż na zdjęciu) lub w rzędach pomiędzy uprawami, żeby umożliwić przejazd dużych maszyn rolniczych.
Panele słoneczne są instalowane nad roślinami (wyżej niż na zdjęciu) lub w rzędach pomiędzy uprawami, żeby umożliwić przejazd dużych maszyn rolniczych. Tomasz Bolt
Doradcy polecają fotowoltaikę rolniczą. Jej atutem jest podwójna funkcja: produkcja energii i żywności na tym samym terenie. To rozwiązanie ma znacznie więcej zalet.

Uwagę na fotowoltaikę rolniczą (inaczej agrofotowoltaikę lub Agri-PV) zwraca Ryszard Grabczyński z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie:

- Panele PV instalowane nad uprawami pomagają osłonić je przed coraz bardziej regularnymi zjawiskami atmosferycznymi, np. gradem, suszą, ulewnymi deszczami i falami upałów. Półprzezroczyste moduły dostarczają wystarczającą ilość światła słonecznego do wzrostu roślin, redukując zbyt duże promieniowanie słoneczne. Instalacja agrofotowoltaiczna zmniejsza parowanie, dzięki temu można znacznie ograniczyć stosowanie folii plastikowych, których wymiana co kilka lat jest kosztowna i czasochłonna.

Panele słoneczne są instalowane nad roślinami lub w rzędach pomiędzy uprawami, żeby umożliwić przejazd dużych maszyn rolniczych.

Podwójna funkcja agrofotowoltaiki - produkcja żywności i energii na tym samym terenie – rozpowszechnia ją na świecie. Japonia, Chiny, Włochy, Francja, Niemcy, Holandia. Ryszard Grabczyński informuje, że w Europie prym w tej dziedzinie wiedzie Holandia:
- W Babberich na 3,3-hektarowej farmie z powodzeniem uprawia się maliny pod instalacją Agri-PV o mocy 2,67 MW – największą komercyjną instalacją Agri-PV w Europie. Wykorzystanie agrofotowoltaiki zwiększyło jakość zbieranych owoców w porównaniu z konwencjonalnymi technikami uprawy malin, wykorzystującymi politunele, a jednocześnie pozwoliło na produkcję energii elektrycznej.

Pierwsze w Polsce panele Agri-PV pojawiły się powiecie zgorzeleckim - między nimi rośnie 10 tysięcy sadzonek czosnku niedźwiedziego. - Już dziś można powiedzieć, że eksperymentalne uprawy się przyjęły i że mamy do czynienia z plantacją z prawdziwego zdarzenia – czytamy na portalu KPODR.

Sięgnij po dopłaty

Przypomnijmy, że w ramach obszaru „Zielona energia w gospodarstwie rolnym”, od 31 stycznia do 1 marca 2023 roku Agencja Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków na dopłaty do fotowoltaiki:

  • 60 proc. kosztów kwalifikowalnych operacji w przypadku młodych rolników i inwestycji zbiorowych albo
  • 50 proc. kosztów kwalifikowalnych w przypadku pozostałych operacji i nie mniej niż 30 proc. kosztów kwalifikowalnych

Źródło: KPODR, MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie przyjechał do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Agrofotowoltaika, czyli dwa w jednym. Panele zamontowane nad uprawami, chronią je przed parowaniem i ostrym słońcem - Gazeta Pomorska