26. Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech odbędą się w weekend 13-15 marca w Targach Kielce. W 11 halach i na terenie zewnętrznym zobaczymy najnowsze rozwiązania od ponad 750 firm

Na weekend, od piątku 13 marca do niedzielnego popołudnia - 15 marca, światowi oraz polscy przodownicy rynku rolniczego do Kielc w województwie świętokrzyskim przywiozą setki ciągników, maszyn, urządzeń, akcesoriów, nawozów, środków ochrony roślin – wszystkiego, co interesuje polskiego rolnika. Nie zabraknie branżowych konferencji i okazji do skorzystania z porad instytucji, a także ciekawych gości, jak popularni youtuberzy z branży rolnej. Jednocześnie trwać będą 20. Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO.

- Agrotech w Targach Kielce to największa w Polsce i licząca się w Europie, wystawa techniki rolniczej, organizowana w halach wystawienniczych. Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej to także największa wystawa targowa w kraju, spośród wszystkich branż gospodarki. Liczby mówią same za siebie: rekordowa powierzchnia w roku 2019 zajęła ponad 66 000 metrów kwadratowych, przybyło ponad 75 000 zwiedzających. Wszechstronna, międzynarodowa ekspozycja i 750 wystawców z 21 krajów świata to kolejny atut - mówi Grzegorz Figarski, dyrektor projektu. W tym roku powierzchnia nie jest mniejsza, a liczba wystawców przekroczyła owe 750. - Liczymy również, że rekord padnie także pod względem liczby odwiedzających - zaznacza Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce. - Gości czeka mnóstwo nowości, nie tylko w ofertach techniki rolnej. Po raz pierwszy otwieramy Strefę Influencera AGRO. Będzie to miejsce dla youtuberów i blogerów rolniczych. Influencerzy będą mogli się wymienić doświadczeniami i spotkać z fanami.

Inteligentne rozwiązania

Zaskakujące wręcz zdobycze techniki i technologii zaprezentują w Kielcach najwięksi producenci ciągników i maszyn w branży - między innymi New Holland, Case IH, Claas, Korbanek, Hardi, Talex, Agco, Kongskilde, KMK Agro, Agro-masz, LandStal, Bomet, Steyer, Expom, John Deere, Valtra, Same, Kuhn, Deutz-Fahr, Rol/ex, Zetor, KFMR Krukowiak, Dziekan.

Na stoisku Case IH zobaczymy nową serię Magnum, która daje możliwość przesyłania informacji pomiędzy ciągnikiem a telefonem czy tabletem. Dodatkowo zbiera dane, jakie czynności były wykonywane i posiada kamery - czyli będąc w domu rolnik może kontrolować pracę operatora. New Holland pokaże nową serię T8 Genesis z inteligentnymi systemami rolnictwa precyzyjnego, które mogą dostosować się do indywidualnych potrzeb każdego rolnika, dzięki takim funkcjom jak zaawansowana komunikacja między operatorem, maszyną i dealerem. Zetor pokaże Crystala HD 170– ciągnik dla dużych gospodarstw, którego wyróżnia niskie zużycie paliwa i łatwość obsługi. Same Deutz Fahr zaprezentuje nowe ciągniki Serii 6 w limitowanej edycji wyposażenia WARRIOR - rozwiązaniami pozwalającymi na uzyskanie optymalnych parametrów użytkowych. Na wystawie Las - Expo zobaczymy nowy hełm ochronny od firmy Stihl, za pomocą którego można komunikować się i odbierać wiadomości za pośrednictwem smartfona.

Wirtualny doradca

Znaczący postęp technologiczny zauważymy także w ofercie firm zajmujących się nawożeniem, środkami ochrony roślin i zarządzaniem gospodarstwem.

Firma Syngenta zaprezentuje aplikacje z informacjami na temat występujących aktualnie agrofagów, czy oceną ryzyka wylegania upraw zbożowych. Sprawdzimy, jak działa eAgronom, czyli oprogramowanie do prowadzenia gospodarstwa dla rolników specjalizujących się w produkcji zbóż. Na stoisku tej firmy poznamy nowy system AIA, czyli inteligentne doradztwo w zakresie agrobiznesu. To sztuczna inteligencja, która daje rolnikom możliwość konsultacji z wirtualnymi doradcami.

Informacje od specjalistów

Targi Agrotech to także kompendium wiedzy w jednym miejscu. Gości czekają branżowe konferencje i porady specjalistów, przydatne zwłaszcza u progu startu naboru e-wniosków o dopłaty bezpośrednie i ostatnim roku naborów na działania z PROW 2014-2020.

Centrum Doradztwa Rolniczego opowie o nowym projekcie „Dobrostan zwierząt”, na który nabór będzie prowadzony właśnie w ramach e-wniosku. Rolnicy skorzystają z porad najważniejszych instytucji - między innymi ARiMR, KRUS, KOWR.

Dla zwiedzających

Targi Agrotech trwać będą w piątek, 13 marca, w godzinach od 10 do 17, w sobotę (14 marca) i niedzielę (15 marca) - od 9 do 17, sprzedaż biletów każdego dnia do godziny 16. Ceny biletów wstępu: normalny: 10 zł, ulgowy dla młodzieży szkolnej i studenckiej oraz dla grup powyżej 15 osób - 5 zł. Parking: samochody osobowe: 15 zł, autokary: 30 zł.