Agroturystyka szansą małopolskich rolników

Jerzy Gawroński
Stworzenie gospodarstwa agroturystycznego może być dla rolników dodatkowym źródłem dochodów.
Stworzenie gospodarstwa agroturystycznego może być dla rolników dodatkowym źródłem dochodów. arch.
W województwie małopolskim aktualnie zarejestrowanych jest około 1600 gospodarstw agroturystycznych, wraz z przygotowanych już do tej formy działalności gospodarczej, ale jeszcze nie zarejestrowanych jest ich w sumie 2000. W ilości gospodarstw tego typu Małopolskę wyprzedza tylko województwo zachodniopomorskie, wstydzić się więc nie ma czego. Biorąc jednak pod uwagę atrakcyjność terenu, rozdrobnienie gospodarstw, które zmusza do szukania alternatywnych źródeł utrzymania i tradycje historyczne, możliwości są znacznie większe.

 Najwięcej gospodarstw agroturystycznych znajduje się w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, limanowskim, suskim, gorlickim, bocheńskim i tarnowskim. Są to najbardziej atrakcyjne zakątki naszego województwa, dysponujące najlepiej rozwiniętą bazą –  tam agroturystyka startowała przed ponad 20 laty. Ale chociaż stanowi kontynuację znanych  w czasach PRL-u "Wczasów pod gruszą" znacznie się od nich różni. Zarówno bazą jak i formami wypoczynku.

 

Dzisiaj turyści wybierający tę formę wypoczynku mają sprecyzowane oczekiwania, którym agroturystyka musi sprostać – mówi Grażyna Poloczek, kierownik Działu Gospodarstwa Wiejskiego, Agroturystyki i Przetwórstwa Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Krakowie. Pokoje muszą być o odpowiednim standardzie z osobnym wejściem, łazienką, aneksem kuchennym, powiedzmy na poziomie hoteli z trzema gwiazdkami. Właściciele gospodarstw oprócz zapewnienia spokojnego i wygodnego wypoczynku proponują wiele atrakcji, które dodatkowo przyciągają gości. Na przykład jazdę konną, hipoterapię, łowienie ryb w przydomowym stawie. Niektóre gospodarstwa zarejestrowane są jako edukacyjne –  przyjmują wycieczki szkolne i prowadza warsztaty  jak wygląda życie i praca na wsi. Często też gospodarze występują w roli przewodników, proponując zwiedzanie znajdujących się w okolicy zabytków.

 

Mocną stroną agroturystyki są atrakcyjne ceny, konkurencyjne w stosunku do cen w pensjonatach, domach wczasowych czy hotelach, a także smaczne, domowe posiłki, z których można, choć nie musi się korzystać. Średnia cena pokoju w gospodarstwie agroturystycznym kształtuje się obecnie  w granicach 40-50 zł dziennie, z całodziennym wyżywieniem 60-70 zł od osoby.

Źródło: Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Agroturystyka szansą małopolskich rolników - Gazeta Krakowska