Agroturystyki dla dzieci z nietypowymi zwierzętami. Idealne miejsca na rodzinny wypoczynek w majówkę, wiosenny urlop i wakacje

Emil Hoff
Emil Hoff
Porządna agroturystyka dla dzieci zawsze oferuje możliwość kontaktu ze zwierzętami, który bawi, uspokaja i uczy odpowiedzialności. Nie muszą to być jednak „zwykłe” zwierzęta, jak krowy czy kury. Mamy dla Was listę gospodarstw agroturystycznych z nietypowymi zwierzakami. Podpowiadamy, gdzie można spędzić weekend z dziećmi w towarzystwie alpak, reniferów, sów, a nawet strusi.
Porządna agroturystyka dla dzieci zawsze oferuje możliwość kontaktu ze zwierzętami, który bawi, uspokaja i uczy odpowiedzialności. Nie muszą to być jednak „zwykłe” zwierzęta, jak krowy czy kury. Mamy dla Was listę gospodarstw agroturystycznych z nietypowymi zwierzakami. Podpowiadamy, gdzie można spędzić weekend z dziećmi w towarzystwie alpak, reniferów, sów, a nawet strusi. Kornelia Westergaard, Gościniec Bocianowo, za zgodą
Majówka, wakacje, czy choćby weekend na wsi to marzenie wielu dzieci, zwłaszcza tych z miast, dla których bliski kontakt ze zwierzętami innymi niż psy czy koty jest utrudniony. W Polsce nie brak gospodarstw agroturystycznych oferujących dzieciom i dorosłym towarzystwo zwierząt. Zebraliśmy dla Was agroturystyki, w których można zapoznać się z bliska z nietypowymi zwierzakami, jak alpaki, strusie czy renifery. To gotowe atrakcje dla dzieci i pomysły na niesamowitą rodzinną wycieczkę. Sprawdźcie, kiedy zaczyna się sezon w tych niezwykłych miejscach i zarezerwujcie pokoje już dziś.

Spis treści

Agroturystyka? Dla dzieci to spełnienie marzeń

Choć wielu rodziców obawia się, że ich pociechy mogą nudzić się na wsi, najczęściej tego rodzaju niepokoje bardzo szybko okazują się bezpodstawne. Współczesne gospodarstwa agroturystyczne mają latem rozwiniętą ofertę gier i zabaw dla dzieci, czasem specjalne baseny, czasem trampoliny lub nawet bawialnie pod dachem na deszczowe dni.

Jednak tym, co dzieciom najczęściej podoba się na wsi najbardziej, są zwierzęta. Kontakt z nimi wynagradza im braki miejskich wygód i rozrywek.

Zwierzaki typowe i nietypowe na wypoczynek z dziećmi

Większość agroturystyk przyciąga dorosłych przede wszystkim ofertą świętego spokoju na łonie przyrody, z dala od zgiełku miasta. Dzieci natomiast lgną do zwierzaków. Niemal każde gospodarstwo agroturystyczne oferuje swym gościom bliski kontakt ze zwierzętami gospodarskimi, takimi jak krowy (które często można karmić i doić), konie (które można czyścić, wyprowadzać, a czasem nawet na nich jeździć), kury i – oczywiście – psy i koty.

Choć krowy i kury mają swój nieodparty urok, tym razem przygotowaliśmy dla Was przykłady gospodarstw agroturystycznych, w których goście mogą poznać się bliżej z nieco mniej typowymi zwierzętami.

Zapraszamy do zapoznania się z agroturystykami, w których dzieci i dorośli mogą głaskać np. alpaki czy renifery, dbać o osiołki, obserwować strusie, a nawet brać udział w zawodach sokolników. We wszystkich wymienionych niżej miejscach można się zatrzymać i spędzić niezapomniany urlop lub chociaż weekend.

Czytaj też: Agroturystyki na Mazurach idealne na wiosnę. Tu poczujesz smak wiejskiego życia

Alpaki: ulubienice dzieci

W Polsce coraz więcej gospodarstw agroturystycznych oferuje gościom zabawę z nietypowymi zwierzętami. Do stosunkowo najpopularniejszych „egzotycznych” gatunków należą alpaki, które można spotkać w licznych ogrodach minizoo, hodowlach i agroturystykach.

Przykładem gospodarstwa agroturystycznego, w którym dzieci i dorośli mogą spędzać czas w towarzystwie puchatych alpak, jest Gościniec Bocianowo w Węgorzewie. Alpak jest tu aż 63; goście mogą je karmić i wyprowadzać na spacery.

W sezonie niskim doba w pokoju 2-osobowym w Gościńcu Bocianowo kosztuje 340 zł, w wysokim (majówka, Boże Ciało, Wakacje) 370 zł.

Sezon w Gościńcu Bocianowo rozpoczyna się 28 kwietnia, tuż przed majówką, ale rezerwacji można dokonywać już teraz.

Dzieci uwielbiają alpaki za ich miękką wełnę i dość przyjazne usposobienie.
Dzieci uwielbiają alpaki za ich miękką wełnę i dość przyjazne usposobienie. Kornelia Westergaard, Gościniec Bocianowo, za zgodą

Gościniec Bocianowo - mapa:

Weekend, majówka lub wakacje z reniferami. Wioska norweska Arendel pod Zagórowem

Na terenie Puszczy Pyzdrskiej w Wielkopolsce działa jedno z najoryginalniejszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce. To wioska norweska Arendel, której goście mogą mieszkać w skandynawskich domkach, próbować skandynawskiej kuchni, grzać się w saunie na modłę Skandynawów, a przede wszystkim – opiekować się reniferami niczym sam Święty Mikołaj.

Poza zagrodą reniferów na gości czekają także inne zwierzęta. W Arendel można oglądać np. kuce fiordzkie, słynące z tego, że jeden drugiemu wyczesują sierść zębami, oraz kuce szetlandzkie, najmniejsze na świecie, za to bardzo urocze. Jest też miejsce na ognisko i plac zabaw dla dzieci.

Cena pobytu zależy od jego długości i konkretnego domku. Im dłuższy pobyt, tym taniej. Przedział cenowy to 265-365 zł za noc.

Goście wioski norweskiej Arendel mogą zapoznać się bliżej z przedstawicielami kilku bardzo oryginalnych gatunków, np. reniferami.
Goście wioski norweskiej Arendel mogą zapoznać się bliżej z przedstawicielami kilku bardzo oryginalnych gatunków, np. reniferami. Agata Popiel-Machnicka, Arendel, za zgodą

Wiosna norweska Arendel - mapa:

Nieloty prosto z Afryki, czyli weekend ze strusiami

W Polsce działa kilka gospodarstw agroturystycznych, których właściciele hodują strusie, a z obserwacji tych niesamowitych nielotów i konsumpcji ich jajek oraz mięsa uczynili jedną z głównych okolicznych atrakcji.

Farma Strusi Afrykańskich w Garczynie oferuje gościom strusie specjały w menu, a także obserwację samych strusi, ale tylko przez ogrodzenie. To dobra okazja, by przyjrzeć się z bliska tym niezwykłym ptakom. Strusie to nieloty osiągające do 3 m wysokości i wagę nawet 150 kg. Potrafią biec z prędkością do 100 km na godzinę, a ich jaja ważą do 4 kg (tyle, co 30 kurzych jaj).

Doba w domku letniskowym na terenie Farmy Strusi w Garczynie kosztuje 350 zł.

Wakacje jak z Harry’ego Pottera. Sowy i Jastrzębie w Modliborzycach

Skoro jesteśmy przy ptakach, warto wspomnieć o Doboszówce w Modliborzycach. To prawdziwe centrum rekreacyjne pośród lasów i jedna z zarejestrowanych polskich Zagród Edukacyjnych, w których dzieci mogą poznawać świat natury pod okiem profesjonalnych edukatorów.

Jedną z głównych atrakcji Doboszówki jest zwierzyniec z końmi, królikami czy kozami. Wyróżnia go obecność ptaków drapieżnych: jastrzębia Harry’ego i sowy Pusi. Choć dzieci nie mogą dotykać ptaków, to jednak wolno im brać udział w zajęciach edukacyjnych im poświęconych, a nawet, okazyjnie, w pokazach profesjonalnych sokolników.

Doboszówka przyjmuje gości w czterech apartamentach i czterech pokojach w domku z gankiem (ceny od 180 do 300 zł za noc). Na majówkę i w sezonie wakacyjnym Doboszówka organizuje 6-dniowe turnusy w cenie w cenie 1120 zł od osoby dorosłej i 940 zł za dziecko do 10 lat (pokoje z łazienką w korytarzu są nieco tańsze).

Doboszówla - osada leśna na mapie:

Kolorowe ptaki: pawie i papugi

Coraz więcej agroturystyk oferuje gościom możliwość obserwacji egzotycznych ptaków w zagrodach i wolierach. Dwa takie gospodarstwa znajdują się w Tyliczu: na Farmie LaMa trzymane są pawie, a w Willi Przy Potoku – strusie oraz papugi.

Farma LaMa ma też króliki i stadninę koni, a na dzieci czeka specjalny quest: zabawa w szukanie skarbu. Willa Przy Potoku oferuje dzieciom kąpielisko i plac zabaw, a także jazdę na kucykach huculskich, naukę strzyżenia owiec i możliwość karmienia danieli.

Farma LaMa - mapa:

Daniele, ryby i ptaki – cały zwierzyniec w jednym miejscu

Daniele także zyskują u nas na popularności i coraz więcej gospodarstw agroturystycznych oferuje dzieciom i dorosłym możliwość głaskania, karmienia i pielęgnowania tych pięknych zwierząt. Do nich należy Miła Dolina w Miłakowie na Mazurach.

Daniele nie są tu jednak jedyną atrakcją. Na wczasowiczów czeka cały zwierzyniec. Na terenie gospodarstwa znajduje się aż siedem stawów rybnych, w których można łowić karasie, jesiotry, karpie i szczupaki. Na wodzie pływają łabędzie, brodzą w niej czaple, a na ryby polują kormorany. Do gospodarstwa podchodzą też od strony lasu lisy i borsuki.

Ile kosztuje pobyt w Miłej Dolinie? Wynajęcie połowy domu-bliźniaka dla 6 osób kosztuje 690 zł za dobę, do końca września rezerwacja musi wynosić minimum sześć dób. To więc propozycja dla dużych rodzin lub na łączony wyjazd dwóch rodzin albo znajomych.

Nieco tańsza jest Danielówka w Ciemiętnikach, gdzie na turystów czeka szczęśliwa rodzinka danieli złożona z 50 łań i jednego byka imieniem Kacper. Tutaj w sezonie pobyt kosztuje 75-85 zł za dobę od osoby. Posiłki są dodatkowo płatne: śniadanie kosztuje 30 zł, obiad – 40 zł, a kolacja – 30 zł.

Miła Dolina - mapa:

Osły i baranki w Studziennie

Zagroda Rekreacyjna w Studziennie oferuje dzieciom i dorosłym naukę jeździectwa, a także relaks w czasie gier i zabaw z udziałem innych zwierząt. Poza końmi można tu poznać się bliżej z sympatycznym osiołkiem i kilkoma baranami, są też owce i kilka alpak. Dla dzieci dodatkowo przygotowano boisko i plac zabaw; jest tu również całkiem spore kąpielisko z możliwością pływania łódką.

Nocleg w pokoju rodzinnym dla czterech osób kosztuje 280 zł.

Zajęcia ze zwierzętami są dodatkowo płatne (z końmi: 75 zł za 45 min., z osiołkiem: 60 zł za 45 min., z baranami: 90 zł za 60 minut).

Zagroda Rekreacyjna w Studziennie - mapa:

Kozy po horyzont, czyli wakacje na koziej farmie

Kozy może nie są tak egzotyczne, jak strusie, ale nadal nie należą do typowego inwentarza polskich gospodarstw, a zwłaszcza w dużej liczbie. Tymczasem Kozia Farma w Złotnej kusi gości możliwością przyjrzenia się życiu i pracy przy stadzie 140 kóz. Nie może dziwić, że w menu nie brakuje wyrobów z koziego mleka.

W sezonie niskim (do maja włącznie) cena za nocleg na Koziej Farmie wynosi 300 zł za dobę w pokoju 2-osobowym, a dostawka dla jest dziecka gratis. W sezonie wysokim (od czerwca do września i w długie weekendy) cena wzrasta do 330 zł.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Agroturystyki dla dzieci z nietypowymi zwierzętami. Idealne miejsca na rodzinny wypoczynek w majówkę, wiosenny urlop i wakacje - Strona Podróży

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Michał Piaseczny
Kiedyś aktywnie zachęcano do wypoczynku, wszakże nie samą pracą człowiek żyje :) Rzućcie okiem na fajny materiał z archiwum https://tiny.pl/wq9hn
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro