Aktualizacja 15.10.2021. Ekonomista Jakub Olipra (Bank Credit Agricole) napisał w czwartek na Twitterze: "Z rynku płyną kolejne doniesienia, że Chiny wstrzymały eksport nawozów. Próbują w ten sposób ustabilizować ceny na rynku wewnętrznym – pierwsze efekty już widać. To zła wiadomość dla rolników i konsumentów - Chiny są jednym z głównych światowych producentów i eksporterów nawozów".
To też może Cię zainteresować
Rolnicy o cenach nawozów na początku października 2021
- Jestem o 20 tys. zł do przodu - mówi rolnik i tłumaczy, z czego to wynika. - Nawozy na moje 50 hektarów kupiłem jeszcze przed żniwami, w lipcu i wtedy saletra kosztowała 1,4 tys. zł za tonę, dziś (4 października 2021) kosztują dwa razy tyle - mówił na początku października producent rolny z okolic Grudziądza w województwie kujawsko-pomorskim.
Ubolewa, że nawet jeśli rolnicy chcą kupić tak drogie nawozy, to firmy nie zawsze chcą im je sprzedać. - Mają napchane magazyny, ale widzą, że cena rośnie i chcą na nas zarobić jeszcze więcej - uważa rolnik. Dlaczego nie możemy kupić bezpśrednio u producentów? Muszą na nas jeszcze prywatne firmy zbijać kokosy? - denerwuje się gospodarz.
Ceny nawozów w czerwcu 2021 - notowania Świętokrzyskiego ODR-u
- saletra amonowa 34% - 1480 zł/t
- saletrzak 27% - 1250 zł/t
- mocznik 46% 1930 zł/t
- polifoska 8:24:24 - 1800 zł/t
Aktualne ceny nawozów - Kujawsko-Pomorski ODR 1-7 październik 2021
- Saletrzak - 1840-2300 zł/t
- Saletra amonowa - 1900-26000 zł/t
- Sól potasowa60% - 1700-2400 zł/t
- Polifoska 8:24:24 - 2440 zł/t
- Polifoska 6:20:30 - 2060 zł/t
- Fosforan amonu POLIDAP - 2840 zł/t
- Wapno mag. CaMg 28-16 - 520-560 zł/t
- Mocznik z inhibitorem - 2800 zł/t
Rolnicza Solidarność chce, by UOKiK przyjrzał się wysokim cenom nawozów
Z powodu silnego wzrostu cen nawozów w Polsce Teresa Hałas, Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” przekazała wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przewodnicząca podkreśliła w piśmie, że w ostatnich tygodniach wielokrotnie otrzymuje uwagi od rolników indywidualnych na temat silnego wzrostu cen nawozów mineralnych oraz utrzymującej się tendencji wzrostowej w tym zakresie.
- Z głębokim zaniepokojeniem wskazuję również, że w ostatnich dniach podmioty gospodarcze koincydentalnie podniosły ceny swoich produktów przeszło o ponad 100% na każdym produkcie, co w mojej ocenie stanowi działanie ograniczające konkurencję i naruszające zbiorowe interesy konsumentów, jak również ma na celu antykonkurencyjną koncentrację przedsiębiorców, wywołującą w konsekwencji negatywne skutki dla gospodarstw rolnych prowadzonych przez polskich rolników, w tym załamanie opłacalności produkcji rolnej.
Rolnicy komentują ceny nawozów we wrześniu 2021
Od wielu tygodni jednym z częściej dyskutowanych tematów są ceny nawozów. "Co z tego, że pszenica po 1000 jak koszta sprawiają, że jest jeszcze gorzej niż jak była po 800", pyta Karol pod postem w popularnej grupie na Facebooku.
To też może Cię zainteresować
Remigiusz komentuje to, co dzieje się na rynku: "niestety fakt jest taki, że największe (i nie tylko) fabryki nawozów azotowych (i nie tylko) ograniczają produkcję w związku z drogim gazem, energia, czynnikiem ludzkim itd. I zobaczycie, że w lutym spora grupa rolników bardzo będzie chciała kupić nawóz za każdą cenę, ale niestety go nie będzie".
Z kolei Jakub uspokaja: "Już był taki rok, że nawozy poleciały do góry.... Później musieli zjeżdżać, bo magazyny były pełne".
Ceny nawozów w trzecim tygodniu września 2021
Przykłady z notowań Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego;
- Saletra amonowa - 1450-1570 zł/t
- Polifoska 8:24:24 - 2150-2310 zł/t
- Polifoska 6:20:30 2250-2280 zł/t
- Saletrzak 1340-1350 zł/t
- Sól potasowa60% 1720-1750 zł/t
- Mocznik 1950-2040 zł/t
Dlaczego nawozy są tak drogie? Pytają rolnicy, producent odpowiada
- Niestety w ciągu ostatnich kilku miesiącach mamy do czynienia z rekordowymi cenami gazu - wskazuje Monika Darnobyt, rzecznik prasowy Grupy Azoty S.A. - Jednocześnie na przestrzeni ostatniego roku mocno wzrosły ceny pozostałych produktów energetycznych.
To te czynniki mają stać za radykalnym wzrostem cen nawozów. - Zarówno gaz, jak i uprawnienia do emisji to główna składowa część kosztów przy produkcji nawozów, stąd też ich wzrost znajduje odzwierciedlenie w ostatecznej rynkowej cenie nawozów nie tylko w Polsce, ale także w Unii Europejskiej i na świecie - tłumaczy rzeczniczka.
To też może Cię zainteresować
Dalej wyjaśnia: - Przenosimy koszty cen gazu na cenę nawozów w sposób najmniej bolesny dla ostatecznego klienta. Chwilowe niedogodności w zakresie dostępności nawozów są związane z planowanymi remontami instalacji, które przeprowadziliśmy w lipcu i sierpniu br. Obecnie produkcja działa w 100 proc. Dodatkowo część wolumenów kierowanych zwykle na eksport pozostawiamy na rynku krajowym - przekazuje Monika Darnobyt z Grupy Azoty.
Cena gazu ziemnego stanowi do 70% kosztów produkcji nawozów
Sytuację na rynku nawozów komentuje również Anwil. - Ceny nawozów niezmiennie kształtują przede wszystkim ceny gazu ziemnego, który stanowi aż do 70% kosztów produkcji, szczególnie nawozów azotowych - wyjaśnia spółka. - ANWIL, ponosząc coraz wyższe koszty produkcji nawozów, dokłada jednak wszelkich starań, by ich odbiorcy, a więc rolnicy zmiany te odczuwali w jak najmniejszym stopniu.
Na przestrzeni ostatnich miesięcy cena gazu w taryfach dla odbiorców przemysłowych zmieniała się kilkukrotnie. Od stycznia do połowy września 2021 roku notowania surowca wzrosły o ponad 200%. Z kolei porównując ceny z września tego roku z analogicznym okresem w 2020 roku, gaz podrożał aż 6-krotnie. Bezpośrednio przełożyło się to na wzrost kosztów produkcji i notowań m.in. amoniaku, mocznika oraz saletry i saletrzaku.
Cena gazu i surowców to nie koniec składowych ceny, którą finalnie płaci rolnik. - Należy również zaznaczyć, że kolejnym elementem kosztowym o dużym znaczeniu dla branży producentów nawozów są lawinowo rosnące ceny uprawnień do emisji CO2, które na przestrzeni ostatniego roku wzrosły o ok. 200% z poziomu 20 euro za tonę do ponad 60 euro za tonę. Czynniki te sprawiają, że w najbliższych miesiącach obniżki cen nawozów nie są spodziewane, nie tylko w Polsce, ale także na europejskim i światowym rynku - komentuje Anwil S.A.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?