Akumulator z piasku pomoże rozwiązać problem związany z zieloną energią? Fińscy naukowcy dowodzą, że przechowa ciepło przez wiele miesięcy

Justyna Madan
Justyna Madan
W fińskim mieście Kankaanpää zespół młodych inżynierów zakończył pierwszą komercyjną instalację baterii wykonanej z piasku
W fińskim mieście Kankaanpää zespół młodych inżynierów zakończył pierwszą komercyjną instalację baterii wykonanej z piasku unsplash.com
Fińscy naukowcy zainstalowali pierwszy na świecie, w pełni działający akumulator piaskowy, który ma przechowywać zieloną energię przez wiele miesięcy. Przy użyciu niskogatunkowego piasku urządzenie jest ładowane ciepłem wytworzonym z taniej energii elektrycznej ze słońca lub wiatru. Piasek magazynuje ciepło w temperaturze około 500 stopni Celsjusza, dzięki czemu zimą, gdy energia jest droższa, można ogrzać domy.

Finlandia pozyskuje większość swojego gazu z Rosji, więc wojna na Ukrainie zwróciła ich uwagę na kwestię zielonej energii. Obawy o źródła ciepła i światła, zwłaszcza w obliczu długiej i mroźnej fińskiej zimy na horyzoncie, niepokoją zarówno polityków, jak i obywateli.

Akumulator z piasku. Jak to działa?

Piasek może stanowić prosty, opłacalny sposób przechowywania energii, gdy jest ona najbardziej potrzebna. Z powodu zmian klimatycznych, a teraz dzięki szybko rosnącej cenie paliw kopalnych, następuje gwałtowny wzrost inwestycji w nową produkcję energii odnawialnej.

Najtrudniejsze pytanie dotyczy tego, jak utrzymać włączone światła, gdy słońce nie świeci, a wiatr nie wieje? Dodanie większej ilości odnawialnych źródeł energii do sieci elektrycznej oznacza również konieczność zwiększenia innych źródeł energii w celu zrównoważenia sieci, ponieważ zbyt duża lub zbyt mała moc może spowodować jej załamanie.

Najbardziej oczywistą odpowiedzią na te problemy są baterie na dużą skalę, które mogą magazynować i równoważyć zapotrzebowanie na energię, gdy sieć staje się bardziej ekologiczna. Obecnie większość baterii jest wykonana z litu i jest droga, zajmuje dużo miejsca i może poradzić sobie tylko z ograniczoną ilością nadmiaru energii.

W fińskim mieście Kankaanpää zespół młodych inżynierów zakończył pierwszą komercyjną instalację baterii wykonanej z piasku, która ich zdaniem może rozwiązać problem przechowywania w tani sposób.

Urządzenie zainstalowano w elektrowni Vatajankoski, która zarządza siecią ciepłowniczą dla tego obszaru. Tania energia elektryczna ogrzewa piasek do 500C przez ogrzewanie rezystancyjne (ten sam proces, w którym działają kominki elektryczne). Powoduje to wytwarzanie gorącego powietrza, które krąży w piasku za pomocą wymiennika ciepła.

Piasek jest bardzo efektywnym medium do magazynowania ciepła i niewiele traci z upływem czasu. Naukowcy twierdzą, że ich urządzenie może utrzymywać piasek w tak wysokiej temperaturze nawet przez kilka miesięcy. Oznacza to, że kiedy ceny energii są wyższe, bateria wypuszcza gorące powietrze, które podgrzewa wodę do sieci ciepłowniczej, która jest następnie pompowana do domów i biur.

Czy baterie z piasku zrewolucjonizują zieloną energię?

Jednym z największych wyzwań jest teraz to, czy tę technologię można rozbudować, aby naprawdę coś zmienić – i czy naukowcy będą w stanie wykorzystać ją do odprowadzania elektryczności i ciepła? Wydajność dramatycznie spada, gdy piasek jest używany tylko do zwrotu energii do sieci elektrycznej.

Jednak długoterminowe przechowywanie zielonej energii w postaci ciepła jest również ogromną szansą dla przemysłu, w którym większość ciepła procesowego wykorzystywanego w żywności i napojach, tekstyliach lub farmaceutykach pochodzi ze spalania paliw kopalnych.

Inne grupy badawcze, takie jak Amerykańskie Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej (National Renewable Energy Laboratory), aktywnie przyglądają się piaskowi jako realnej formie baterii dla zielonej energii.

Źródło: BBC

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera