Alarmujące dane IUNG. Ponad połowa kraju dotknięta suszą rolniczą. Są duże straty w plonach

Justyna Madan
PAP
Opracowanie:
W 13 województwach stwierdzono suszę rolniczą, powodującą straty w plonach
W 13 województwach stwierdzono suszę rolniczą, powodującą straty w plonach 123rf.com
W najnowszym raporcie Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach podano, że susza rolnicza, która dotknęła 13 województw w Polsce, spowodowała znaczące straty w plonach. Zjawisko to, obserwowane na przestrzeni ostatnich miesięcy, stanowi poważne zagrożenie dla rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

Spis treści

Rozmiar i skala suszy

Susza rolnicza, jak wskazują najnowsze dane z IUNG, dotknęła aż 13 województw w Polsce, co stanowi ponad połowę terytorium kraju. Instytut alarmuje, że straty w plonach monitorowanych upraw wynoszą przynajmniej 20 procent w stosunku do średnich wieloletnich.

- W dziesiątym okresie raportowania tj. od 21 czerwca do 20 sierpnia 2024 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -79 mm. Deficyt wody w obecnym okresie w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego uległ zwiększeniu o 1 mm - podał IUNG.

Największe niedobory wody odnotowano na obszarze Nizin Mazowieckiej i Podlaskiej, na Polesiu oraz w Kotlinie Sandomierskiej, gdzie deficyt wody sięgał od -160 do -219 mm. Tymczasem w południowej, zachodniej i północno-zachodniej Polsce sytuacja wydaje się być nieco lepsza, z deficytem wody wynoszącym od -50 do -119 mm.

Wpływ suszy na uprawy

Skutki suszy rolniczej są odczuwalne w całym kraju, szczególnie w sektorze rolniczym. Dotknięte suszą województwa odnotowały znaczące straty w plonach różnorodnych upraw.

„W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w dziesiątym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski, powodujące straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych” - wskazano w raporcie.

Wśród najbardziej dotkniętych upraw znajdują się kukurydza na kiszonkę i na ziarno, krzewy owocowe, rośliny strączkowe, ziemniaki, warzywa gruntowe, tytoń, chmiel oraz burak cukrowy. Wpływ suszy na te uprawy może mieć długotrwałe konsekwencje nie tylko dla producentów rolnych, ale także dla konsumentów, mogąc wpłynąć na wzrost cen produktów żywnościowych.

Działania zapobiegawcze i wsparcie

W obliczu rosnącego problemu suszy rolniczej, konieczne jest podjęcie działań zapobiegawczych oraz zapewnienie wsparcia dla dotkniętych regionów. Opracowanie skutecznych strategii zarządzania zasobami wodnymi, inwestycje w nowoczesne technologie nawadniające oraz wsparcie finansowe dla rolników mogą pomóc złagodzić skutki suszy.

Współpraca między instytucjami badawczymi, rządem, a sektorem rolniczym jest kluczowa w opracowywaniu długoterminowych rozwiązań, które pomogą w przystosowaniu się do zmieniających się warunków klimatycznych. Tylko poprzez wspólne działania można zmniejszyć negatywne skutki suszy rolniczej i zapewnić stabilność produkcji żywności w Polsce.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro