Alert dla posiadaczy ogródków! Ćma bukszpanowa działa błyskawicznie. Jak zwalczać gąsienice w bukszpanie?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaleca, by przy zwalczaniu ćmy bukszpanowej w pierwszej kolejności przeprowadzić mechaniczne zwalczanie szkodnika. Oznacza to ręczne zebranie wszystkich stadiów rozwojowych dostępnych na krzewach. Należy też obciąć najmocniej zaatakowane gałęzie, zamieść larwy i poczwarki spadające pod rośliny w trakcie tych działań. Innym sposobem jest zmywanie gąsienic silnym strumieniem wody lub wycinanie i palenie zaatakowanych pędów. Zebrane owady, liście i gałęzie z objawami żerowania należy w sposób skuteczny i bezpieczny zutylizować. Niektórzy do zmywania ćmy bukszpanowej wykorzystują płyn do naczyń.
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaleca, by przy zwalczaniu ćmy bukszpanowej w pierwszej kolejności przeprowadzić mechaniczne zwalczanie szkodnika. Oznacza to ręczne zebranie wszystkich stadiów rozwojowych dostępnych na krzewach. Należy też obciąć najmocniej zaatakowane gałęzie, zamieść larwy i poczwarki spadające pod rośliny w trakcie tych działań. Innym sposobem jest zmywanie gąsienic silnym strumieniem wody lub wycinanie i palenie zaatakowanych pędów. Zebrane owady, liście i gałęzie z objawami żerowania należy w sposób skuteczny i bezpieczny zutylizować. Niektórzy do zmywania ćmy bukszpanowej wykorzystują płyn do naczyń. pixabay.com
Udostępnij:
Czy są sposoby zwalczania ćmy bukszpanowej, która już w kwietniu zaczęła sezon, a w maju kontynuuje żerowanie? Instytut Ochrony Roślin ostrzega, że larwy zaczęły zmasowane żerowanie. Zwalczać szkodnika można kilkoma metodami. Jeśli w swoim bukszpanie znajdziesz zielono-czarną gąsienicę, nie czekaj, ponieważ ćma bukszpanowa w szybkim tempie pożera krzew i stanowi ogromne zagrożenie dla bukszpanów w Polsce. Ta mała gąsienica błyskawicznie ogołaca krzaki, często prowadząc do ich obumarcia. Posiadacze ogrodów są przerażeni tym, jak szybko tracą pielęgnowane latami bukszpany. Ale są rozwiązania.

- Na roślinach bukszpanu zauważono zmasowane żerowanie larw ćmy bukszpanowej - ostrzegał już 25 kwietnia 2022 r. Instytut Ochrony Roślin - PIB. - W celu zapobiegnięcia całkowitemu uszkodzeniu roślin zaleca się ochronę chemiczną lub walkę ze szkodnikiem metodami ekologicznymi - dodają eksperci.

Ćma bukszpanowa atakuje na przełomie maja i czerwca 2022 krzewy w Polsce

Kilkanaście dni później, 15 maja IOR przekazał, że trwa intensywne żerowanie gąsienic ćmy bukszpanowej po zimie m.in. na Podkarpaciu. Instytu zaleca:

Należy monitorować rośliny i wykonać zabiegi mechanicznego, biologicznego lub chemicznego zwalczania. Nie należy dopuścić do przepoczwarczenia się gąsienic i wylotu wiosennego pokolenia szkodnika.

U progu czerwca posiadacze bukszpanów potwierdzają, że ćma bukszpanowa ponownie atakuje ich krzewy.

Gąsienica niszczy twój ogród? Sprawdź te sposoby zwalczania ćmy bukszpanowej

Larwy tego motyla działają bardzo szybko, zjadając liście naszych bukszpanowych krzaczków. Skrywa się w gałązkach i w zaledwie dobę potrafi zniszczyć roślinę. Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis Walk.) to obcy, inwazyjny gatunek motyla wywodzący się z Azji. W Polsce zmagamy się w nią od 2012 roku.

Mechaniczne zwalczanie ćmy bukszpanowej, stosowanie środków biologicznych i chemicznych - to możliwe rozwiązania, by szkodnik znajdzie się w naszym ogrodzie.

Ćma jest wykrywana zbyt późno. Obserwuj swoje bukszpany

Larwy atakują od wnętrza krzewu, dlatego tak ważna jest szybka identyfikacja problemu oraz natychmiastowe zwalczanie. Szkody, które powoduje żerowanie ćmy bukszpanowej to silna redukcja blaszki liściowej. To prowadzi do zamierania całych roślin oraz zanieczyszczenia liści i gałęzi przędzą i kałem wydalanym przez larwy, wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

PIORiN: Wylot motyla przypada w terminie od kwietnia do września. Samice składają okrągłe, żółte jaja o średnicy 1 mm na spodniej stronie liści, w głębi zdrowej rośliny. Z jaj wylęgają się żarłoczne larwy.

Ćma bukszpanowa lubi ciepło, dlatego częściej jest spotykana w południowych rejonach Polski. To jednak oznacza tylko tyle, że na południu rozwija się szybciej, bo w chłodzie również sobie radzi. Nie straszne jej nawet ponad 20-stopniowe mrozy. Dlatego ćmę bukszpanową spotkamy zarówno w okolicy Wrocławia, jak i Suwałk. Szkodnik w ciągu roku może wydać 2-3 pokolenia.

Ćma odkrywana jest zwykle, dopiero gdy żerujące gąsienice zaczynają docierać do obrzeży krzewu, na zewnątrz widać zasychające liście i młode pędy, a krzew pokrywa się pajęczynką i nieprzyjemnie pachnie, zwłaszcza przy dużej wilgotności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie