Alert! RCB zapowiada gwałtowne burze i silny wiatr. Prognoza pogody na 12 maja mówi o intensywnych zjawiskach

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Jeszcze przed południem IMGW w Polsce centralnej, w strefie nadchodzącego frontu atmosferycznego, notuje w ostatnich godzinach silne porywy wiatru: Łódź 68 km/h, Płock, Wieluń, Sulejów, Kozienice 65 km/h, Warszawa 61 km/h. Nie są to jeszcze porywy wiatru związane z burzami.
Jeszcze przed południem IMGW w Polsce centralnej, w strefie nadchodzącego frontu atmosferycznego, notuje w ostatnich godzinach silne porywy wiatru: Łódź 68 km/h, Płock, Wieluń, Sulejów, Kozienice 65 km/h, Warszawa 61 km/h. Nie są to jeszcze porywy wiatru związane z burzami. pixabay.com, IMGW
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła alerty z informacją o gwałtownych burzach i silnym wietrze. Pogoda 12 maja będzie niespokojna. Już we wtorek po południu IMGW poinformował, że w czwartek pojawią się burze na wschodzie kraju z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem, spodziewane są też nawałnice. Deszcz jest potrzebny, jednak zapowiadane zjawiska mogą być niebezpieczne. Czerwone i bordowe oznaczenia na mapie niepokoją i słusznie. "Brak opadów, ewapotranspiracja oraz deficyt opadów w ostatnich dniach zwiększyły zagrożenie pożarowe w lasach oraz na łąkach", alarmuje IMGW.

Burze z gradem 12 maja. IMGW i RCB ostrzegają tez przed silnym wiatrem

Przed nami kolejny bardzo ciepły dzień. Tym razem wysokiej temperaturze mogą towarzyszyć wyładowania atmosferyczne. W czwartek 12 maja rano IMGW wydało ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed burzami z gradem. Porywy wiatru mogą osiągać dziś nawet 95 km/h.

RCB ostrzga: "Uwaga! Dziś (12.05) gwałtowne burze i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr". Takie powiadaomienia dostają mieszkańcy 3 województw (ich części):

  • lubelskiego,
  • małopolskiego,
  • podkarpackiego.

RCB przypomina również, że piorun może porazić nas na 2 sposoby: bezpośredni i pośredni. Według zapowiedzi IMGW: "Dzisiaj miejscami możliwy jest słaby przelotny deszcz, tylko na wschodzie i południu wystąpią burze, miejscami gwałtowne z gradem, opadami deszczu ok. 20 mm oraz porywami wiatru 80-95 km/h. Temp. maksymalna wyniesie od 13°C nad morzem, ok. 23°C w centrum, do 28°C na Podkarpaciu."

Gddzie jest burza? Mapa

Przyroda spragniona wody czeka na deszcz. Prognoza pogody: będzie deszcz, a nawet nawałnice

Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW wskazuje, że wg modelu ECMWF większej ilości opadów spodziewać się można dopiero w ostatniej dekadzie miesiąca. Jednak już w czwartek 11 maja w pogodzie może się dużo dziać.

IGW: W czwartek pojawią się burze na wschodzie kraju z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem, spodziewamy się nawałnic.

  • Od środy do niedzieli IMGW zapowiada zmianę pogody. Po dość pogodnych porankach wzrost zachmurzenia i po południu przelotne opady deszczu.
  • W czwartek w zachodniej połowie kraju więcej rozpogodzeń, a opady lokalnie na wschodzie i wówczas możliwe burze na Podkarpaciu i w Małopolsce, w piątek również na Przedgórzu Sudeckim. Temperatura minimalna w nocy od około 8°C na krańcach wschodnich, północnych oraz w górach do 13°C, 14°C w Polsce centralnej i południowej. Temperatura maksymalna od 18°C, 19°C na północnym wschodzie do 24°C, 26°C na południu.
  • Najsilniej będzie wiało w czwartek z kierunków zachodnich. W porywach wiatr osiągnie 60 km/h na przeważającym obszarze kraju, do 70 km/h podczas burz, a na wybrzeżu chwilami nawet 80 km/h.
  • Od piątku silniejsze porywy wiatru głównie towarzyszyć będą burzom, do 70 km/h w sobotę na północnym zachodzie i do 60 km/h w niedzielę w centrum i na południu kraju.

Rolnicy publikują w mediach społecznościowych zdjęcia, na których widać unoszące się za ciągnikami tumany kurzu. Siana właśnie na przykład kukurydza czy wysadzone ziemniaki potrzebują wody do wschodów, a uprawy ozime i wiosną siane zboża do wzrostu i prawidłowego rozwoju. Tymczasem, jeśli zdarza się deszcz, to jedynie symboliczny.

Susza 2022 znów dręczy polskie pola i lasy

Na pierwszy rzut oka z okien samochodu suszy na polach może jeszcze nie widać. Zachwycamy się kwitnącymi właśnie połaciami rzepaku. Niedobory wody są już jednak odczuwalne. Pomiary wilgotności gleby mówią zdecydowanie o niedoborach wody. IMGW pisze nie tylko o braku deszczu, ale również o ewapotranspiracji, czyli procesie parowania terenowego.

"Niestety... nadal deficyt opadów, wysoka temperatura, wysokie parowanie. Susza nadal doskwiera rolnikom i leśnikom", pisze na Twitterze Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW. Dodaje: "W rzekach jeszcze nie jest źle, ale przeważnie obserwowane są spadki".

W środę Centrum Modelowania Meteorogicznego IMGW ostrzega przed pożarami: - Jutro ekstremalne zagrożenie w środkowej i wschodniej części kraju. Rozprzestrzenianiu się ognia sprzyjać będzie silniejszy wiatr.

"Pierwsza dekada maja w centralnej Polsce bardzo sucha i praktycznie bez opadów", pisze 10 maja Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. "Temperaturowo I dekada maja ciepła na południu kraju oraz chłodna, poniżej średnich wartości na północy kraju".

Prognoza długoterminowa IMGW na lato 2022

IMGW publikuje Eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na czerwiec 2022 r. – wrzesień 2022 r. I tak z prognoz na czerwiec wynika, że Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Natomiast w lipcu średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, zaś suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Sierpień, czyli miesiąc zasadniczych żniw zapowiada się na chłodniejszy od normy a lat 1991-2020. Średnia miesięczna temperatura powietrza w północnej części Polski powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

"Na południu możliwa średnia miesięczna temperatura powietrza w normie. Suma opadów atmosferycznych w południowej części kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na północy możliwa suma powyżej normy".

Źródło: IMGW

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro