Anomalie pogodowe w regionie łódzkim. Znów kwitną jabłonie i grusze

Krzysztof Kaniecki
Sierpniowe zakwitnięcie jabłoni, z których wciąż jeszcze nie zostały zebrane owoce, zaskoczyło Aleksandrę i Eugeniusza Grudów . Ich niewielki, przydomowy sad, znajduje się w  miejscowości Bogucice, w gminie Zadzim
Sierpniowe zakwitnięcie jabłoni, z których wciąż jeszcze nie zostały zebrane owoce, zaskoczyło Aleksandrę i Eugeniusza Grudów . Ich niewielki, przydomowy sad, znajduje się w miejscowości Bogucice, w gminie Zadzim Mariola Nowak
Tegoroczne lato zaskakuje nie tylko wysokimi temperaturami. Nasi Czytelnicy z zainteresowaniem spoglądają na sady, w których co i rusz na drzewach obok dorodnych jabłoni i grusz można spotkać... białe kwiaty. Anomalie przyrodnicze ujawniły się też w skierniewickim parku, gdzie ponownie zakwitły bzy.

O późnym zakwitnięciu jabłoni i gruszy najczęściej informują nas mieszkańcy powiatu poddębickiego. Niektórzy z nich postanowili uwiecznić przyrodniczą ciekawostkę na zdjęciach.

- Męża Eugeniusz, pracującego kilka dni temu przy zwożeniu kiszonki, zdziwił nietypowy wygląd drzew w sadzie - opowiada Aleksandra Gruda z Bogucic. - Przez chwilę zastanawiał się nawet co się stało, że gałęzie jabłoni są takie zaśnieżone. Kiedy podszedł bliżej zauważył kwitnące kwiaty. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się u nas, żeby drzewa zakwitły o tej porze roku. Widok dojrzałych jabłek i kwiatów robi ogromne wrażenie.

Fachowcy z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach przekonują, że obecnie występujące anomalie nie są czymś niezwykłym. Drzewa owocowe mogą bowiem ponownie zakwitać , i to nawet co roku.

- Wszystko zależy od układu pogody - tłumaczy dr Dorota Kruczyńska, kierownik Zakładu Zasobów Genowych Roślin Ogrodniczych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. - Drzewa mają pąki zapasowe i w momencie kiedy przejdą okres chłodu, albo po bardzo dużej suszy nagle pojawią się opady, wtedy ponownie zaczynają kwitnienie. Dla nich jest to sygnał, że od początku muszą zacząć się rozwijać. My to nazywamy wtórnym kwitnieniem. Jest to zjawisko niekorzystne z punktu widzenia rozwoju różnego rodzaju chorób, ale na pewno nie jest niczym nadzwyczajnym. Drzewa takie, jak jabłonie czy grusze, nagminnie potrafią, często bardzo obficie wtórnie kwitnąć. Zawsze są to jednak anomalie pogodowe.

Czy powtórne kwitnienie wpłynie na przyszłoroczne owocowanie drzew? Przedstawicielka skierniewickiego instytutu uspokaja, że drzewom nic nie grozi. No chyba, że nastąpiłyby silne mrozy, a rośliny nie byłyby jeszcze w pełni jeszcze przygotowane do zimowego spoczynku...

Bociany wyjątkowo wcześnie opuszczają Polskę:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Anomalie pogodowe w regionie łódzkim. Znów kwitną jabłonie i grusze - Dziennik Łódzki