Apele zostały wysłuchane. Rolnik na emeryturze może kontynuować pracę i nie tracić

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
- Pracujący emeryt będzie zobowiązany do dalszego opłacania w KRUS składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, zarówno podstawowej, jak i dodatkowej– wyjaśnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Pracujący emeryt będzie zobowiązany do dalszego opłacania w KRUS składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, zarówno podstawowej, jak i dodatkowej– wyjaśnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pixabay
Rada Ministrów wprowadza zmiany w ubezpieczeniu społecznym rolników. Rolnicy na emeryturze nie muszą już rezygnować z pracy na roli, żeby dostawać emeryturę w pełnej kwocie. Obecnie wypłata jest zawieszana. O zmianę apelowali rolnicy i organizacje rolnicze.

Projekt ustawy zmieniający dotychczasowe przepisy w sprawie ubezpieczenia społecznego rolników Rada Ministrów przyjęła 20 kwietnia.

Najważniejsze rozwiązanie dotyczy rolników na emeryturze, którzy rezygnowali z prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości. Już nie muszą tego robić.

- Emeryt będzie zobowiązany do dalszego opłacania w KRUS składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, zarówno podstawowej, jak i dodatkowej – informuje na swoim portalu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dotyczy to rolników prowadzących gospodarstwo o powierzchni powyżej 50 ha.

Uregulowane zostaną kwestie związane z ubezpieczeniem społecznym rolników.

- W razie podejmowania (oprócz działalności rolniczej) dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej, rolnicy będą mogli unikać niekorzystnych przerw w podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników – uzupełnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Rolnicy i domownicy będą mogli, bez obawy o utratę ubezpieczenia w KRUS, podejmować np. szkolenia, które umożliwią im zdobycie nowych kwalifikacji. Znowelizowane przepisy będą sprzyjały większej mobilności zawodowej.

Wprowadzona też zostanie możliwość zaliczania do wysokości części składkowej emerytury rolniczej okresów odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresów jej równorzędnych.
- Dotyczyć to będzie także okresów zastępczych form służby wojskowej przypadających przed 1 stycznia 1999 r., gdy dana osoba nie posiada stażu ubezpieczeniowego w ZUS i gdy okres służby nie może wpłynąć na podwyższenie świadczenia emerytalnego z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych realizowanego przez ZUS – dodaje Ministerstwo.

Emeryci rolniczy będą mieli możliwość rehabilitacji leczniczej w ośrodkach KRUS, a opiekunowie osób niepełnosprawnych możliwość kierowania na turnusy regeneracyjne.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innym terminie.

Jak podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w Kujawsko-Pomorskiem jest 67 826 emerytów i rencistów (to stan na koniec marca br.) pobierających świadczenia z KRUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Apele zostały wysłuchane. Rolnik na emeryturze może kontynuować pracę i nie tracić - Gazeta Pomorska