Aplikacja do szacowania strat po suszy zastąpi w 2020 roku gminne komisje

Agata Wodzień-Nowak
Zgłoszenie strat w uprawach będzie weryfikowane z zasięgiem Klimatycznego Bilansu Wodnego
Zgłoszenie strat w uprawach będzie weryfikowane z zasięgiem Klimatycznego Bilansu Wodnego pixabay.com/sweetlouise
Błędy w protokołach, podejrzenia rolników wobec komisji o niesprawiedliwe oszacowanie strat na ich polu czy przedłużające się prace administracyjne mogą przejść do historii. Rolnicze organizacje od dawna zgłaszały konieczność wprowadzenia zmian w pracach nad szacowaniem strat spowodowanych m.in. suszą. Powstaje projekt, który ma usprawnić dotychczasowy system i wyręczyć gminne komisje.

Powstaje projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pod koniec sierpnia ubiegłego roku komisje szacujące straty spowodowane suszą pracowały w 1638 gminach (z 2477 wszystkich istniejących w Polsce, w tym wiejskie, miejsko-wiejskie, miejsce i na prawach powiatu). Dotkniętych suszą było ok. 3 mln ha upraw.

Potrzebne zmiany w szacowaniu strat po suszy u rolników

W ostatnich latach trzeba było powoływać licznie gminne komisje, a te potem miały dużo pracy - najpierw z szacowaniem, następnie z przygotowaniem protokołu, który był podstawą do przyznania rolnikom pomocy. Wnioski przyjmowała ARiMR. Pojawiały się błędy, zmiany, praca się nawarstwiała i cały proces wydłużał w czasie.

Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zawiera projekt rozporządzenia, który ma to zmienić. O usprawnienie szacowania szkód powstałych w wyniku suszy, wnioskowali wojewodowie, samorząd terytorialny i organizacje rolnicze.

Wskazywali na duże obciążenie komisji powołanych przez wojewodę, które w krótkim czasie nie tylko muszą oszacować powstałe szkody, ale również sporządzić protokół. Jednocześnie z uwagi na błędy w protokołach oszacowania szkód dotyczące zarówno powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym jak szacowania szkód w uprawach, w których zgodnie z klimatycznym bilansem wodnym (KBW) nie wystąpiła susza, zachodziła konieczność korekt protokołów.

Koronawirus jest kolejnym argumentem za wprowadzeniem zmian w szacowaniu. W 2020 roku szacowanie strat byłoby jeszcze trudniejsze, co ma związek z pandemią COVID-19. Autorzy projektu rozporządzenia wskazują, że "mogą pojawić się liczne problemy z powoływaniem komisji szacujących szkody, bowiem wojewodowie już zgłaszają wnioski o wprowadzenie zmian w zasadach szacowania szkód powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych".

Aplikacja usprawni szacowanie, zastąpi komisje

Naprzeciw sytuacji mają wyjść nowe regulacje, przewidziane w przygotowywanym rozporządzeniu, którego przyjęcie jest planowane na II kwartał 2020 roku. Określone tam zostaną nowe zasady ubiegania się o pomoc publiczną w przypadku wystąpienia suszy.

Przepisy umożliwią rolnikom zgłaszania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Da ona możliwość weryfikacji zgłoszeń z zasięgiem Klimatycznego Bilansu Wodnego i ustalonym poziomemu strat w plonach. N tym nie koniec. Aplikacja do szacowania strat po suszy w rolnictwie wygeneruje producentowi rolnemu protokół zawierający informacje o wysokości szkód w jego gospodarstwie powstałych w wyniku suszy, na podstawie której będzie mógł ubiegać się o pomoc.

Ministerstwo rolnictwa liczy na to, że wprowadzenie aplikacji zdecydowanie usprawni proces szacowania i przyznania pomocy. Spodziewane jest ograniczenie błędów i skrócenie czasu na uzyskanie informacji o wysokości szkód stanowiącej podstawę do ubiegania się o pomoc.

19 maja projekt trafił do konsultacji. Na zgłaszanie uwag jest bardzo mało czasu - można je przesyłać do 21 maja 2020 r. na adres [email protected]. Rozporządzenie powinno wejść w życie do 1 czerwca, aby "możliwe było zgłaszanie przez producentów rolnych wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy za pośrednictwem aplikacji publicznej po opublikowaniu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pierwszego obwieszczenia w sprawie wskaźników klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb". Tu do wglądu projekt rozporządzenia dotyczący wprowadzenia aplikacji do szacowania strat po suszy.

Źródło: Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro