Aplikacja suszowa podnosi ciśnienie rolnikom, wniosków przybywa. Trwa przedłużony nabór o pomoc klęskową

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Pomoc dotyczy rodzin rolniczych, którym grozi utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w gospodarstwie rolnym w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.
Pomoc dotyczy rodzin rolniczych, którym grozi utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w gospodarstwie rolnym w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. pixabay.com
- Napłynęło do nas od rolników wiele skarg ws. składania wniosków suszowych. Wychodzimy im naprzeciw i przedłużamy termin składania wniosków - poinformował na Twitterze Krzysztof Ciecióra, wiceminister rolnictwa. Resort wydał oficjalny komunikat w sprawie pomocy klęskowej. Wniosków lawinowo przybyło.

Spis treści

Po udrożnieniu obsługi wniosków suszowych i usprawnieniu działania aplikacji suszowej w systemie szybko przybyło zgłoszeń.

"Zmiany w aplikacji spowodowały, że w ciągu doby rolnicy złożyli ponad 110k wniosków o wygenerowanie PDF i ponad 100k zostało już wysłanych - można powiedzieć, że zator jest zlikwidowany", napisał 10 listopada na Twitterze Krzysztof Ciecióra, wiceminister rolnictwa.

Wnioski o pomoc suszową będzie można składać dłużej

- Napłynęło do nas od rolników wiele skarg ws. składania wniosków suszowych. Wychodzimy im naprzeciw i przedłużamy termin składania wniosków do 23 listopada - przekazał 8 listopada na Twitterze wiceminister w resorcie rolnictwa.

Do 4 listopada w ARiMR zarejestrowano ponad 26 tys. wniosków na kwotę 138 mln zł o przyznanie pomocy finansowej rodzinom, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w ich gospodarstwach rolnych w 2022 r. szkód. Mowa o szkodach powstałych m.in. wskutek suszy, gradu czy powodzi.

Przeczytaj też:Pomoc suszowa tylko dla aktywnego rolnika, zapowiada Kowalczyk. Jak trzeba to udowodnić i co na to rolnicy?

We wtorek 8 listopada, przed godz. 17, ministerstwo rolnictwa opublikowało oficjalny komunikat:

Termin składania wniosków o pomoc dla rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. szkód w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, zostanie wydłużony do 23 listopada br., o czym poinformował dziś wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Pomoc dotyczyć będzie rolników, którzy uzyskują przychody z produkcji rolnej.

Problemy z aplikacją suszową. Była przeciążona

W czasie naboru wniosków o pomoc rolnicy zgłaszali problemy z działaniem aplikacji do szacowania strat. Załącznik w postaci kalkulacji strat suszowych jest niezbędny do złożenia ważnego wniosku. Problem podnosi między innymi Krajowa Rada Izb Rolniczych, 8 listopada sprawą zainteresował się także Rzecznik Praw Obywatelskich.

Wielu rolników chce podczas prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa naboru złożyć wniosek, by dostać 5 lub 10 tys. złotych wsparcia, a czas ucieka. Aplikacja suszowa w ostatnich tygodniach zawieszała się, a to uniemożliwiało skuteczne skorzystanie z niej.

KRIR: Rolnicy skarżą się na niemożliwość zalogowania się w aplikacji, bądź też brak możliwość pobrania wygenerowanej kalkulacji koniecznej dla złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Z tego powodu Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o ponowne ogłoszenie naboru wniosków o szacowanie strat za pomocą aplikacji.

Techniczna niesprawność aplikacji to nie jest jedyny problem. Rolnicy podnoszą również, że aplikacja w sposób nieadekwatny dokonuje szacunku strat spowodowanych suszą. Samorząd rolniczy zabiegał o to, by nabór wydłużyć do 30 listopada.

To właśnie problemy z działaniem aplikacji są oficjalnym powodem przedłużenia naboru, na co wskazał resort rolnictwa. Ministerstwo przekazało, że 2022 roku ponad 250 tys. rolników złożyło wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”.

Tak duże zainteresowanie oszacowaniem szkód powstałych w wyniku suszy spowodowało przeciążenie aplikacji oraz problemy z pobraniem kalkulacji lub protokołu oszacowania szkód.

Warunki przyznania pomocy 5 lub 10 tys. zł

ARiMR przyjmuje wnioski w biurach powiatowych, przez ePUAP lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. Budżet programu wynosi 450 mln zł. Wysokość pomocy to:

10 000 zł – w przypadku, gdy szkody:

  • spowodowane wystąpieniem gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym w rozumieniu przepisów o podatku rolnym z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły szkody, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiły szkody, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji, lub
  • spowodowane wystąpieniem suszy wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym w rozumieniu przepisów o podatku rolnym z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły szkody, albo

5 000 zł – w przypadku, gdy szkody:

  • spowodowane wystąpieniem gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny wynoszą nie więcej niż 30% i nie mniej niż 1% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym w rozumieniu przepisów o podatku rolnym z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły szkody, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiły szkody, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji, lub
  • spowodowane wystąpieniem suszy wynoszą nie więcej niż 30% i nie mniej niż 1% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym w rozumieniu przepisów o podatku rolnym z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły szkody.
Trwa głosowanie...

Jak oceniasz sytuację finansową swojego gospodarstwa?

W przypadku, gdy rodzina dysponuje dwoma protokołami oszacowania szkód, np. gdy szkody w gospodarstwie rolnym:

  • wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym i spowodowane zostały niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, innymi niż susza, a szkody z tytułu suszy wynoszą do 30% średniej rocznej produkcji rolnej albo
  • wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym i spowodowane zostały suszą, a szkody spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, innymi niż susza, wynoszą do 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym

pomoc przyznaje się w wysokości odpowiadającej wyższej ze stawek.

Źródła: ARiMR, Twitter, KRIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera