ARiMR przelewa resztę dopłat bezpośrednich 2021. Do kiedy ma na to czas po wypłacie zaliczek?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Od środy 1 grudnia ARiMR może wypłacać płatności końcowe.
Od środy 1 grudnia ARiMR może wypłacać płatności końcowe. 123rf
ARiMR na początku grudnia zaczęła wypłacać resztę pieniędzy z dopłat bezpośrednich za 2021 rok. Wraz z zakończeniem listopada minął termin, w którym Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogła przelewać na konta zaliczki. Sprawdzamy, ilu rolników dostało płatności zaliczkowe i kiedy należy spodziewać się pozostałej części.

Wiosną 2021 roku wnioski przez internet o dopłaty bezpośrednie złożyło w aplikacji ARiMR 1 273 133 rolników. Do 30 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła pieniądze 1,21 mln rolników, W ramach zaliczek dopłat bezpośrednich, do producentów rolnych trafiła łącznie kwota w wysokości ponad 9,88 mld zł.

Równocześnie ARiMR wypłacała zaliczki płatności obszarowych PROW. W tym przypadku ok. 858 tys. beneficjentów otrzymało blisko 2,21 mld zł z płatności obszarowych.

Aktualizacja: Do 3 grudnia na konta bankowe rolników trafiło 9,9 mld zł z tytułu dopłat bezpośrednich oraz 2,53 mld zł w ramach płatności obszarowych z PROW za 2021 r.

Dopłaty bezpośrednie 2021. Kiedy reszta, czyli płatności końcowe?

Wypłata zaliczek w 2021 roku rozpoczęła się 18 października i potrwa do końca listopada, czyli najbliższego wtorku. Od 1 grudnia rozpocznie się przekazywanie pozostałych kwot dopłat bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW za 2021 r.

Zaliczki wypłacane są na najwyższym dopuszczonym poziomie w Unii Europejskiej. Wynoszą

  • 70% w przypadku dopłat bezpośrednich
  • 85% płatności obszarowych

Zatem po 1 grudnia do 30 czerwca 2022 roku ARiMR będzie przelewała na konta rolników pozostałe 30% należnych dopłat bezpośrednich i 15% płatności obszarowych.

To też może Cię zainteresować

W tegorocznej kampanii koperta finansowa przeznaczona na realizację dopłat wynosi 15,63 mld zł. Natomiast cały budżet na płatności obszarowe z PROW za 2021 r. to nieco ponad 3 mld zł.

Co z rolnikami, którzy nie dostali zaliczek dopłat bezpośrednich?

Rolnicy, którzy z różnych względów nie mogli otrzymać zaliczek, po 1 grudnia mogą spodziewać się na koncie pełnej wysokości należnych płatności.

Agencja ma też prośbę do gospodarzy: "Prosimy, aby rolnicy oczekujący na wypłatę zaliczek, sprawdzili, czy ARiMR posiada właściwe dane dotyczące numerów ich kont bankowych – jeżeli okażą się one nieaktualne, pieniądze wrócą do Agencji. Wszelkie zmiany dotyczące rachunku należy zgłaszać do biur powiatowych ARiMR".

Na przełomie września i października rolnicy poznają stawki dopłat bezpośrednich za 2021 rok

Stawki płatności bezpośrednich 2021. Do jakich upraw unijne ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera