ASF Lubuskie. Codziennie znajdowane są padłe dziki. W wielu gminach jest zakaz wstęp do lasu do odwołania. Sprawdź mapę

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
ASF nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Świnie domowe i dziki to główne źródło zagrożenia. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji, gdyż wirus ASF zagraża utrzymaniu populacji wspomnianych zwierząt - przypomina Nadleśnictwo Sława Śląska.
ASF nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Świnie domowe i dziki to główne źródło zagrożenia. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji, gdyż wirus ASF zagraża utrzymaniu populacji wspomnianych zwierząt - przypomina Nadleśnictwo Sława Śląska. Arch. Polska Press
Zakaz wstępu do lasu obowiązuje w okolicach Nowej Soli, Otynia, Sławy, Nowego Miasteczka, Bytomia Odrzańskiego, Sulechowa, Babimostu, Kargowej, Bojadeł i Gozdnicy. Sprawdź mapę. Znajdziesz dzika? Zgłoś, ale nie dotykaj go.

Lasy państwowe prowadzą portal z zakazami wejść do lasu, na którym publikowana jest aktualna mapa. W czwartek, 28 listopada można było dostrzec na niej, że najbardziej wysunięte na południe województwa zakazy obowiązują na wschód i południe od Gozdnicy. Zakazem objęte są gminy powiatu nowosolskiego, gmina Sława oraz część powiatu zielonogórskiego.

Mapa zakazu wstępu do lasu z dnia 28 listopada 2019 r.Portal zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl na bieżąco aktualizuje mapę.
Mapa zakazu wstępu do lasu z dnia 28 listopada 2019 r.
Portal zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl na bieżąco aktualizuje mapę. https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/

Padłe dziki znajdowane są codziennie

– Znaleziony kolejny martwy dzik w gminie Sulechów w miejscowości Kije. Policja zabezpiecza miejsce padłego zwierzęcia – powiadomił "GL" czytelnik.

Każdy przypadek znalezionego padłego dzika należy pilnie zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii lub do najbliższego posterunku policji lub urzędu gminy. Zwłok nie wolno dotykać! – przypomina Lubuski Urząd Wojewódzki.

W ostatnich dniach dostajemy informacje o znajdowaniu padłych dzików

– W ostatnich dniach dostajemy informacje o znajdowaniu padłych dzików. Jeżeli jest potrzeba jadą na miejsce policjanci. Następnie powiadamiamy o tym odpowiednie służby – przyznaje podinsp. Małgorzata Barska, rzeczniczka prasowa zielonogórskiej policji.

Nowe rozporządzenie Wojewody Lubuskiego w sprawie ASF

Wojewoda Lubuski 26 listopada wydał rozporządzenie zmieniające w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu wschowskiego, nowosolskiego i zielonogórskiego. Zapisano w nim m.in., że odłów zwierząt łownych, sposób jego przeprowadzania oraz postępowania z odłowionymi zwierzętami, w tym czas, miejsce i termin ustala właściwy dla obszaru Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Wojewoda Lubuski 26 listopada wydał kolejne rozporządzenie związane z ASF.
Wojewoda Lubuski 26 listopada wydał kolejne rozporządzenie związane z ASF. Lubuski Urząd Wojewódzki

Czym jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach, gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju, jak i poza jego granice.

Bardzo ważną rolę w szybkim wykryciu i ostatecznie zwalczaniu ognisk ASF odgrywa szybka reakcja hodowców i lekarzy weterynarii opiekujących się stadem świń na pojawienie się objawów klinicznych (lub padnięć świń) oraz szybkie podjęcie przez służby weterynaryjne działań mających na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby.

Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób (gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, w stadzie mogą wystąpić padnięcia bez innych wyraźnych objawów) - dlatego w przypadku najmniejszego podejrzenia (lub nawet domniemania możliwości wystąpienia ASF w stadzie, przede wszystkim na obszarach, na których choroba występuje lub w sąsiedztwie tych obszarów) należy zgłosić podejrzenie ASF do właściwego powiatowego lekarza weterynarii celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia ASF.
źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

ASF W LUBUSKIEM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: ASF Lubuskie. Codziennie znajdowane są padłe dziki. W wielu gminach jest zakaz wstęp do lasu do odwołania. Sprawdź mapę - Gazeta Lubuska