ASF w LUBUSKIEM. Płot pod prądem. Rubież pod nadzorem. Myśliwi rozżaleni. Długo musieli czekać na decyzję o odstrzale sanitarnym

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
– Co chwilę mamy spotkania, ale wychodzimy z nich głupsi, niż jesteśmy. Kompletnie niczego nie można się dowiedzieć. Nie ma decydentów, którzy podejmowaliby decyzje – mówi myśliwy. Tymczasem u co najmniej 76 dzików w Lubuskiem potwierdzono ASF.

– Dzisiaj praktycznie w połowie województwa lubuskiego nie można polować na dziki, co oznacza, że chore zwierzęta mają spokój i mogą zarażać inne. Generalnie w województwie lubuskim lubuski wojewódzki inspektor weterynarii przy pomocy wojewody stworzył inkubator ASF – stwierdza wprost Andrzej Brachmański, wieloletni myśliwy, współtwórca obowiązującego dzisiaj prawa łowieckiego, były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

– Nie możemy strzelać. Nic nie możemy robić. Nie możemy w łowisku przebywać w najlepszym do tego okresie – żali się myśliwy z południowej części województwa.

ASF w Lubuskiem: Płot z prądem na granicy

– Rośnie ryzyko wprowadzenia afrykańskiego pomoru świń przez zarażonego dzika z zachodniej Polski do Niemiec. Od tego tygodnia kraj związkowy Brandenburgia będzie korzystał z mobilnych płotów lokalnie i przez ograniczony czas, w zależności od sytuacji zagrożenia, wzdłuż Nysy i Odry, aby odeprzeć wprowadzenie ASF przez zarażone zwierzęta – poinformował w czwartek Tobias Arbinger, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Społecznych, Zdrowia, Integracji i Ochrony Konsumentów Brandenburgii.
Płot zostanie postawiony w powiatach Sprewa – Nysa i Odra – Sprewa oraz w okolicy Frankfurtu nad Odrą. Płot stawiany jest na koszt państwa. Za zadanie odpowiedzialne są powiaty. Stosowane są zarówno ogrodzenia elektryczne, jak i zapachowe.
– Afrykański pomór świń rozprzestrzenia się w zachodniej Polsce od połowy listopada. Strefy ograniczeń ustanowione po polskiej stronie dotykają powiatów Sprewa – Nysa i Odra – Sprewa – poinformowało biuro prasowe ministerstwa ochrony konsumentów Brandenburgii.

19567199

– Taki płot wstrzyma dziki przed przejściem na drugą stronę granicy, ale nie powstrzyma drapieżników takich jak lis, wilk czy ptactwo, wrony i kruki, które mogą roznosić chorobę. Te zwierzęta są mięsożerne, jeśli będą jadły mięso zarażonego dzika i będą roznosiły wirusa. Czy płot powstrzyma chorobę, to się okaże – stwierdza jeden z myśliwych.

Andrzej Brachmański podkreśla, że płoty nie przeszkadzają rozprzestrzenianiu się wirusa.
– Być może płot elektryczny, który stawiają Niemcy, będzie bardziej skuteczny. To będzie pierwsze takie rozwiązanie w Europie. W Czechach taki płot nie miał prądu, zresztą pomógł tylko na sześć miesięcy – wyjaśnia.

ASF w LUBUSKIEM. Płot pod prądem. Rubież pod nadzorem. Myśliwi rozżaleni. Długo musieli czekać na decyzję o odstrzale sanitarnym
Mariusz Kapała

Cisza w łowisku

– Pan minister Ardanowski żąda od myśliwych zwiększenia liczby odstrzału, a jego ludzie w najlepszym momencie do polowań w województwie lubuskim wstrzymują to. Czy lubuscy urzędnicy sabotują politykę ministra Ardanowskiego? – pyta Brachmański.
– Na Dolnym Śląsku myśliwi strzelają do dzików, żeby się nie rozpowszechniła choroba, w Wielkopolsce też, a u nas nic się nie dzieje. W tej chwili jako myśliwi wiele nie możemy zrobić. Mamy czerwoną strefę i ciszę w łowisku. Wojewoda zabronił wchodzić do lasu, musimy mieć pozwolenie od powiatowego lekarza weterynarii. A rolnicy bez przerwy do mnie wydzwaniają i składają podania o odszkodowania powodowane przez dziki. Mówią mi: „Proszę jechać i pan zobaczy, mam na polu po 20-30 dzików”. Pytają, dlaczego my nic nie robimy i kto zapłaci szkody – relacjonuje członek koła łowieckiego z południowej części regionu. Koła łowieckie utrzymują się z oddawania mięsa zwierzyny łownej do skupów. – Nie będziemy mieli z czego się utrzymać i zapłacić rolnikom. Powinniśmy już dawno strzelać sanitarnie.

Podobnego zdania jest Andrzej Brachmański. – Jeżeli dzisiaj chcemy naprawdę dokonać depopulacji dzika, to musimy zrobić trzy rzeczy: natychmiast zezwolić na polowania, natychmiast zbudować system chłodni, w których mięso będzie badane. Natomiast gdyby chciano rozsądnie wydawać pieniądze, to zamiast płotów, które niczemu nie służą, zaopatrzono by myśliwych w urządzenia termowizyjne, które pozwalają polować nawet w nocy. Są dosyć drogie, 99 proc. myśliwych nie jest w stanie kupić takiego urządzenia na własną rękę. Jego koszt to kilometr płotu. Wyposażenie 10 proc. myśliwych w termowizję spowoduje, że w ciągu dwóch miesięcy nastąpiłoby radykalne zmniejszenie populacji dzików.

ASF w Lubuskiem: Potrzebne są chłodnie

Andrzej Brachmański zwraca uwagę, że od sześciu tygodni, odkąd choroba wystąpiła w Lubuskiem, jest jedna chłodnia, która stoi w Sławie i jest nieużywana. – To jest dramat – stwierdza.

Czytaj także

– Co chwilę mamy spotkania, ale wychodzimy z nich głupsi, niż jesteśmy. Kompletnie niczego nie można się dowiedzieć. Nie ma decydentów, którzy podejmowaliby decyzje. Jednego dnia dowiadujemy się, że koła mogą kupować chłodnie, a dostaną zwrot kosztów, następnego dnia, że tylko do 10 tys. zł. To jest żenujące dla mnie – dodaje inny myśliwy i ubolewa, że w Lubuskiem nie pozamykano od razu przejść dla zwierząt na trasie S3. – To było naturalne zabezpieczenie przed migracją dzików – stwierdza.

ASF w Lubuskiem: Będzie odstrzał sanitarny

W czwartek (19 grudnia) biuro prasowe Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformowało, że odbyło się kolejne posiedzenie dotyczące podsumowania prowadzonych działań w zakresie zwalczania wirusa ASF na terenie województwa. Przedstawiono też propozycje dalszych działań. „Obecnie walka z ASF odbywa się na terenie powiatu wschowskiego, nowosolskiego, zielonogórskiego, miasta Zielona Góra oraz powiatu żagańskiego, żarskiego, krośnieńskiego i świebodzińskiego”
– czytamy w komunikacie. Biuro podaje, że granica województw lubuskiego i wielkopolskiego została rozgrodzona 78 kilometrami płotu oraz że na 18 grudnia wystąpienie wirusa potwierdzono u blisko 80 znalezionych dzików.
Co najważniejsze, biuro podaje, że w najbliższych dniach odbędzie się odstrzał sanitarny dzików oraz że wojewoda zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury o zamknięcie przejść dla zwierząt na drogach A2 i S3. „Osoby zajmujące się hodowlą świń są zobowiązane do bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji” – podkreślono w komunikacie.

Konferencja prasowa niemieckiej minister

W piątek (20 grudnia) natomiast odbyła się konferencja prasowa w Guben oraz „uzbrojenie” ogrodzenia na granicy polsko-niemieckiej. Poza siatką pod napięciem Niemcy korzystają również z odstraszaczy zapachowych. Jeśli to nie wystarczy, to co wtedy? - Mamy gotowy plan przeciwdziałania wirusowi, jeśli zwierzęta przedostaną się na stronę niemiecką - informowała Ursula Nonnemacher, minister spraw społecznych, zdrowia, integracji oraz ochrony konsumenta. - Myśliwi mają pozwolenie na odstrzał.

Pytania o chłodnie w Lubuskiem i szczegóły dotyczące odstrzału sanitarnego dzików w Lubuskiem skierowaliśmy do Generalnego Inspektoratu Weterynarii. Wrócimy do tematu, kiedy otrzymamy odpowiedzi.

Przypomnijmy: choroba ASF nie stwarza żadnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi.

Co robić, jeśli znajdziesz padłego dzika? Radzi Główny Inspektorat Weterynarii

 • Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby.
 • powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia.
 • Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok.
 • Należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego lub powiadomić o tym fakcie starostę, burmistrza, wójta gminy.
 • W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).

Należy pamiętać, że osoba, która miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF:
po powrocie do domu musi zastosować środki higieny ograniczające ryzyko szerzenia się ASF,
w tym odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania;
znalazła padłego dzika (i potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem ASF) przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

Na obszarze skażonym obowiązuje szereg zakazów

Gmina Bytom Odrzański przypomniała je swoim mieszkańcom na portalu miejskim. Warto się z nimi zapoznać.

 1. Przywożenia do gospodarstwa lub wywożenia z gospodarstwa świń bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowej Soli;
 2. Wyprowadzania świń z pomieszczeń, w których są przetrzymywane;
 3. Wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstw utrzymujących świnie tusz dzików, mięsa i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych pochodzących od dzików oraz produktów, pasz, substancji, sprzętu, materiałów, narzędzi i innych przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem choroby;
 4. Wynoszenia i wywożenia świń i materiału biologicznego świń poza ten obszar;
 5. Prowadzenia: targów, wystaw, pokazów, konkursów z udziałem świń, odłowu zwierząt łownych oraz skupu, obrotu i pośrednictwa w tym obrocie świniami;
 6. Wstępu do lasu;
 7. Czasowo organizowania polowań.
 8. Na obszarze skażonym nakazuje się:
  posiadaczom świń sporządzenie oraz uaktualnianie spisu wszystkich świń, z podziałem na kategorie produkcyjne;
  przetrzymywanie świń w miejscu wykluczającym ich kontakt z dzikami żyjącymi na wolności;
  skarmianie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących;
  używanie w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, środków biobójczych dopuszczonych do obrotu i wykazujących działanie przeciwwirusowe do dezynfekcji przy wejściach i wyjściach z gospodarstwa, a także przy wejściu i wyjściu do pomieszczeń, w których przetrzymywane są świnie;
 9. Zgłaszanie przez osoby utrzymujące świnie Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Nowej Soli każdego upadku świń;
 10. Stosowanie przez osoby mające kontakt z dzikami środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się choroby, w tym odkażanie rąk i obuwia;
 11. Zniszczenie pod urzędowym nadzorem zwłok dzików oraz mięsa, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych pochodzących od dzików, u których wyniki badań próbek pobranych dały wynik pozytywny;
 12. Dzierżawcom i zarządcom obwodów łowieckich zgłaszanie padłych dzików Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Nowej Soli;
 13. Wykorzystanie tusz oraz skór i narogów odstrzelonych dzików dostarczonych przez myśliwych do miejsc nadzorowanych przez organ Inspekcji Weterynaryjnej, po uzyskaniu negatywnego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku afrykańskiego pomoru świń, na potrzeby własne myśliwych;
 14. Przeszukiwanie obszaru w celu znalezienia padłych dzików w terminach ustalonych przez właściwych powiatowych lekarzy weterynarii;
 15. Odstrzał sanitarny dzików na określonym obszarze i w terminach ustalonych przez właściwych powiatowych lekarzy weterynarii;
 16. Niezwłoczne dostarczanie przez myśliwych każdego odstrzelonego dzika wraz z patrochami i narogami do miejsca nadzorowanego przez organ Inspekcji Weterynaryjnej, w którym mogą być przechowywane tusze dzików w skórach, wskazanego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowej Soli;
 17. Przechowywanie w miejscach nadzorowanych przez organ Inspekcji Weterynaryjnej, o których mowa w pkt 12, tusz dzików w sposób zapobiegający bezpośredniemu kontaktowi nieprzebadanych tusz dzików z produktami, surowcami i innymi przedmiotami, które mogą spowodować szerzenie się afrykańskiego pomoru świń.

Materiał oryginalny: ASF w LUBUSKIEM. Płot pod prądem. Rubież pod nadzorem. Myśliwi rozżaleni. Długo musieli czekać na decyzję o odstrzale sanitarnym - Gazeta Lubuska

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krun

Polska to rolniczy zapóźniony kraj który ktoś postanowił zniszczyć porznosząc tu choróbsko z Afryki. Do dzisiaj niszczenie polskiej hodowli przebiega bardzo sprawnie przy całkowitej indolencji niedouczonych samorządowców, którzy nie mają czasu na zajmowanie się epidemią ASF - strach dopiero nastąpi gdy gorączka krwotoczna zmutuje i bezpośrednio zagrozi ludziom :(

K
K
23 grudnia 2019, 10:27, Gość:

Natura potrafi sobie radzić z nadmiarem gatunku, tyko trzeba ją zostawić w spokoju. Wystrzelanie dzików to nie sposób na ASF. Dziki są potrzebne w lasach dla utrzymania równowagi wśród populacji szkodników lasów - pędraki, rozsiewają tez roślinność, napowietrzają glebę.

A myśliwi, którzy są żądni działania i cierpią na brak ruchu, mogą wziąć się za miotły i zrobić porządek w mieście i okolicach, bo brud wyziera z każdego kąta, a nawet leży już na środku!!! A walka z nieporządkiem i brudasami też dostarcza dużo adrenaliny!

To teraz myśliwy ma jeszcze sprzątać po mieszczuchah?

w
wkuzew

Wladze pisowskie kompletnie sobie z sytuacja nie radza. Nikt nie jest za nic odpowiedzialny, nie ma spojnej linii walki z zaraza. Nie ma szybko podejmowanych , sensownych i odpowiedzialnych decyzji. Sa klamstwa, zmiany terminow, ilosci , okreslen prawnych i cuda-wianki przez ktore walka z ASF-em jest niemozliwa. Sluzby weterynaryjne na dolnych poziomach sa oglupiale, bo dostaja z wierchuszki sprzeczne sygnaly i widac, ze szamoca sie w pelnej niemocy. Brak odpowiednich uprawnien, wyznaczonych scisle okreslonych celow i warunkow do dzialania powoduje, ze sa obwiniane bezpodstawnie za nieskutecznosc dzialan przeciw zagrozeniu. Podobnie mysliwi - nawet , jesli sa tylko elementami wykonawczymi, to obecnie stopien dezinformacji i zdezorientowania w ogolnej sytuacji jest tak wielki, ze z ich dzialan powstanie tylko jedno wielkie zamieszanie. Nie ma wyznaczonych sciezek finansowania, nie ma okreslonych limitow , wszystko wciaz sie zmienia i ta szarpanina nie ma konca. Jeden wielki balagan. Ciekawe, czym to sie skonczy i kiedy trzeba bedzie wyrznac wszystkie stada z powodu nieudolnosci wladz kierujacych akcja przeciw ASF.

T
Tatiana

Warto zaopatrzyć się w zestaw do dezynfekcji przeciw ASF, np.: https://www.fermo.pl/produkt-4655-zestaw-bioasekuracyjny-przeciw-asf-mobilny-dla-kol-lowieckich-i-nadlesnictw-xl.html

G
Gość

KIEDY ODSTRZAŁ DZIKÓW ??

J
Jarpako

Jakieś młoty zagłosowały na tę kucharską dziedzic i przynosi ona wstyd swoimi występami w telewizji. Niech lepiej nie mówi skąd jest. A pisiory najpierw ścigały myśliwych aby nie polowali, a teraz chcą ich zmusić do polowań. To są jednak oszołomy bez możliwości przewidywania. Myśliwi powinni pozawieszać na jakiś czas członkostwo lub działalność i niech durnie i pseudozieloni łapią wirusa. Albo hodowcy trzody powinni jak na zachodzie podjechać ciągnikami pod siedziby tych obrońców zwierząt i popleczników shetynbauma.

G
Gość

To jest wymysł człowieka z tym asf ,chcą normalnych ludzi zniszczyć gospodarstwa i tyle . Mydla ludziom oczy

G
Gość

Mnie to dziwi jak możliwe jest żeby od wschodu na zachód przeniosl się asf, a środkowa polska to dzików nie ma.

G
Gość

Natura potrafi sobie radzić z nadmiarem gatunku, tyko trzeba ją zostawić w spokoju. Wystrzelanie dzików to nie sposób na ASF. Dziki są potrzebne w lasach dla utrzymania równowagi wśród populacji szkodników lasów - pędraki, rozsiewają tez roślinność, napowietrzają glebę.

A myśliwi, którzy są żądni działania i cierpią na brak ruchu, mogą wziąć się za miotły i zrobić porządek w mieście i okolicach, bo brud wyziera z każdego kąta, a nawet leży już na środku!!! A walka z nieporządkiem i brudasami też dostarcza dużo adrenaliny!

M
Małgosia

Biedne Dziki Jak te zwierzęta są już umeczone przez człowieka Człowiek to największa choroba

X
X

żadnych chłodni ,mobilne spalarnie lub kopanie dołów i wapno na truchła to szybkie jest tanie i bezpieczne

G
Gość
22 grudnia, 18:40, WiBNRZP:

U 76 dzików potwierdzono ASF !! Ten myśliwy to naprawdę debil ! . Niby jakim cudem potwierdzono ?; Wymordowano ich ,czy może po zapachu poznano !! Stwierdzili ,ci mordercy z flintami z lornetka ,że cały czas jest wirus ASF!!! Jeśli celowo ten wirus się rozrzuca wszędzie po lasach i zagrodach wiejskich ,to z całą pewnością będzie !! Tyle tylko ,że jakiś tych martwych dzików ,nie słyszymy żeby byli one poddane utylizacji ,a może ja tylko o tym nie słyszałam ,i nie czytałam. Wymordowanych dzików w Polsce można policzyć na tysiące ,ale czy ktokolwiek ,widział na własne oczy ,żeby były one utylizowane ?; Jeśli tego nie było ,to jest wielkie klstwo ,tylko dlatego żeby mogli polować !! Sami widzieliśmy jak morfowali sarny ,jelenie ,wilki ,żubry i oczywiście ptactwo takie jak BAZANTY - mięso z nich jest bardzo drogie .Polscy ,czy wiecie jak o Nas mówią poza Polską ?! Nie tylko na zachodzie poza Polską ale i na wschodzie. Mówią ,że myśleli ,iż ,Polacy to mądry Naród ,a okazuje się że jest taki głupi !! Nie ma nigdzie ASF ,tylko w Polsce !! Osobiście rozmawiałam z Białorusi ja ,nie chciała za bardzo mówić co o tym sądzi ,żeby nie była posadzona o oczernianie Polaków. Ale sama powiedziała ,że jest to bardzo dziwne ,że na Białorusi czegoś takiego nie ma ,u nich jest ochrona zwierząt ,ptactwa oraz terenów w których jest unikatowy gatunek fauny i flory ,nie wolno nawet tam chodzić . A ja ,uważam ,że żyd ardanowski ,wszystko robi ,żeby zniszczyć Polskę ,nawet się z tym nie kryje . Mówi że POLSKA JUZ UPADLA !! Jak to rozumiecie ?!

Debil sam jesteś chore zostały potwierdzone w Puławach gdzie zostały wysłane probki min cześć kości, w Czechach Asf został praktycznie zlikwidowany poprzez odstrzał dzików którym brali udział nawet policyjni snajperzy. Posiedz nad faktami poczytaj, poucz się a nie zachowujesz się jak dupek

C
Cat

Wszyscy - jak jeden, którzy są przeciwni unijnemu nakazów wystrzelania dzików: będziecie odpowiadać z klęskę głodu jaki dotknie wszystkie kraje unijne i gdy ASF przekształcić się w gorączkę krwotoczną śmiertelną dla ludzi - pierwsi odpowie ie za to nieszczęście.

A
ASF
22 grudnia, 16:08, Damian:

Sanitarny odstrzał iluś dzików - jaka szansa, że zatrzyma chorobę?

O jakiej głupku chorobie piszesz ?; Celowe mordowanie zwierząt ,mówiąc że są zarażone ,.ASF to wirus zktorego można bardzo łatwo rozprzestrzenić w kasach i wioskach ,wszędzie !! Dostępny jest dla tych ,co niszczą Polska gospodarkę ,co niszczą wszystko co.polskie. Już przecież nie było ASF ,i potrzeba była znowu rozpylić ten wirus ,nurflugo będzie rozpylany na ludzi ,będą testować ,ilu się uratuje . Dlatego ,jesteś tak głupi ,że brak słów ,ty i inni. Najpierw chorobą wdieklych krów ,wymordowano tych stworzeń ,setki tysięcy ,później prącia grypa ,tam wymordowano miliony teraz ASF. Jakiś debil ,z wirusem w Chinach został złapany ,oczywiście. Całą pewnością jeden z tych ,który robi to celowo . Chińczycy go złapali ,nie wiadomo ,czy zdążył rozpylic ten wirus. Dlaczego o tym niby polskie media nic nie mówią ?; Ja wiem dlaczego ,a ty półgłówki wiesz ?;

M
MojaPropozycja
22 grudnia, 16:08, Damian:

Sanitarny odstrzał iluś dzików - jaka szansa, że zatrzyma chorobę?

22 grudnia, 17:38, ktos:

Nie, musieli by wybić dziki co do zera a nie w kilku sztukach jedynie. Również od sąsiadów z zagranicy mogą przyjść zarażone dziki, musieli by wybić co do sztuki u nas i postawić przy granicy z sąsiadami kogoś z bronią a jak będzie chciał dzik przejść to go odstrzelić.

Może by tak was ,debile powystrzelalac !! Jedzie byle guwno i mówicie hak potłuczeni. Jest takie przysłowie ,: jesteś t co jesz !! A co ty jeszcze ,[wulgaryzm] ?! Wszystko nafaszerowane chemia !!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3