ASF w Świętokrzyskiem. 770 gospodarstw w powiatach kieleckim i buskim skontrolowanych. Ruszyła budowa ogrodzenia mającego zatrzymać dziki

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
W poniedziałek, 8 listopada w gminie Łubnice ruszyła budowa ogrodzenia, którego celem jest ograniczenie lub zatrzymanie migracji zwierząt z terenów leśnych.
W poniedziałek, 8 listopada w gminie Łubnice ruszyła budowa ogrodzenia, którego celem jest ograniczenie lub zatrzymanie migracji zwierząt z terenów leśnych. Nadleśnictwo Staszów, Tomasz Marcinek
W powiecie staszowskim rozpoczęła się budowa ogrodzenia, którego zadaniem będzie zatrzymanie przemieszczania się dzików. Te zwierzęta mogą roznosić wirusa afrykańskiego pomoru świń. Do tej pory w Świętokrzyskiem potwierdzono cztery ogniska choroby w stadach trzody. W strefie zagrożonej w powiatach kieleckim i buskim inspektorzy weterynarii nadal kontrolują gospodarstwa.

Kontrole w ponad 1000 gospodarstw w powiatach kieleckim i buskim

500 kontroli gospodarstw przeprowadzili do piątku inspektorzy weterynarii w gminach Chmielnik i Pierzchnica w powiecie kieleckim oraz 270 w gminie Gnojno w powiecie buskim po potwierdzeniu ogniska wirusa ASF w Lubani, czwartek w Świętokrzyskiem. Te tereny objęte są strefą zagrożoną. W sumie do sprawdzenia jest jeszcze około 300 gospodarstw.

Jak informuje Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka, kontrole przebiegają poprawnie, nie wykryto żadnych nowych ognisk, ani nielegalnych hodowli świń.

- Po 15 dniach od dnia obowiązywania rozporządzenia wojewody świętokrzyskiego wprowadzającego strefy zapowietrzoną i zagrożoną w powiecie kieleckim i buskim, czyli od 29 października, pod warunkiem, że zakończą się kontrole i nie wykażą one żadnych kolejnych ognisk, hodowcy będą mogli wystąpić o zgodę powiatowego lekarza weterynarii na sprzedaż zdrowych świń - przekazuje doktor Konopka.

Ruszyła budowa ogrodzenia w gminie Łubnice

W poniedziałek, 8 listopada ruszyła budowa ogrodzenia, którego celem jest ograniczenie lub zatrzymanie migracji zwierząt z terenów leśnych. Chodzi przede wszystkim o dziki, które mogą roznosić wirusa afrykańskiego pomoru świń. Płot będzie liczył 13 kilometrów i powiedzie przez powiaty staszowski oraz sandomierski.

- Dziś fizycznie rozpoczęła się budowa ogrodzenia. Prace budowlane ruszyły na granicy miejscowości Łubnice i Orzelec Mały, wzdłuż drogi numer 79 w powiecie staszowskim. Wedle założeń mają potrwać do końca listopada, a jest prawdopodobne, że uda się inwestycję zrealizować przed tym terminem

- powiedział nam w poniedziałek zastępca nadleśniczego Tomasz Marcinek, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Staszów.

Prowadzone prace wynikają z realizacji zapisów rozporządzenia wojewody świętokrzyskiego. - Sposób postępowania i tryb finansowania budowy ogrodzenia przez nadleśnictwo, ze środków Funduszu Leśnego będącego w dyspozycji dyrektora generalnego Lasów Państwowych, został określony w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt - informuje rzecznik. - Technologia wykonania ogrodzenia wraz z niezbędnymi bramami i furtkami została określona w Rozporządzeniu nr 7/2021 Wojewody Świętokrzyskiego. Ma być ono wykonane „w postaci ogrodzenia leśnego, analogicznego do stosowanego w drogownictwie, składającego się z siatki stalowej ocynkowanej o wysokości 120 cm, pali drewnianych 120 cm, rozmieszczonych co około 200 cm, bram, furt oraz z ułożonego dodatkowo pasa dolnego z żerdzi drewnianych.

Jak uzupełnia Tomasz Marcinek, długość ogrodzenia na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Staszów to 13 kilometrów, a łączny koszt to około 370 tysięcy złotych.

Trasa ogrodzenia:
w powiecie staszowskim:

  • Łubnice,
  • Łyczba, w gminie Łubnice
  • Przeczów w gminie Łubnice
  • Ruszcza w gminie Połaniec
  • Miasto Połaniec
  • Luszyca w gminie Połaniec
  • Ossala w gminie Osiek
  • Strużki w gminie Osiek
  • Mikołajów w gminie Osiek
  • Pliskowola w gminie Osiek
  • Osiek

w powiecie sandomierskim:

  • Zawidza w gminie Łoniów
  • Łoniów

Cztery ogniska w Świętokrzyskiem
Od 14 października do 8 listopada w województwie potwierdzono cztery ogniska wirusa afrykańskiego pomoru świń. Przypomnijmy, pierwszy wykryto w Czarzyźnie w gminie Łubnice w powiecie staszowskim, dwa kolejne w pobliskim Słupcu, czwarte znajduje się w Lubani, w gminie Chmielnik w powiecie kieleckim. W sumie wybito już około 1700 sztuk świń.

Czytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera