Wysyp w Wielkopolsce
W listopadzie, według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu, zlokalizowano kilka nowych ognisk w Wielkopolsce. Chorobę potwierdzono w Tworzankach, Włoszakowicach, Papierni, Koczurach, Krzyżowcu, Mścigniewie, Jezierzycach, Karminie, Śmiłowie, Lubonii i w Miechcinie. Wirusa w większości potwierdzono u osobników padłych.
Wirus na Warmii i Mazurach
Główny Inspektorat Weterynarii podaje, że w pierwszych dniach listopada ognisko ASF znaleziono również w Gibale w województwie warmińsko-mazurskim. Badanie przeprowadzono na odstrzelonym samcu.
Od początku roku wśród populacji dzika potwierdzono ponad 2000 ognisk.
To też może Cię zainteresować
Padły dzik - postępowanie
GIW przypomina, że w przypadku znalezienia padłego dzika należy niezwłocznie powiadomić powiatowego lekarza weterynarii, pobliską lecznicę weterynaryjną, koło łowieckie lub starostę, burmistrza lub wójta.
- Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska. Pojęcie "padłe dziki" oznacza zwłoki dzików (w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików – informuje GIW.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?