ASF zabija zdrowe świnie. Jak to możliwe? W powiecie nowosolskim w każdej gminie maleje liczba stad świń

Eliza Gniewek-Juszczak
- W regionach występowania ASF obserwuje się stopniowy spadek liczby gospodarstw utrzymujących świnie, ponieważ nie każde gospodarstwo posiada warunki, żeby sprostać wymogom bioasekuracji - stwierdza zastępca powiatowego lekarza weterynarii Małgorzata Matysek.
- W regionach występowania ASF obserwuje się stopniowy spadek liczby gospodarstw utrzymujących świnie, ponieważ nie każde gospodarstwo posiada warunki, żeby sprostać wymogom bioasekuracji - stwierdza zastępca powiatowego lekarza weterynarii Małgorzata Matysek. Anna Arent
- Świnie nie są chore, a muszą umierać za ASF. To są straszne straty, nie tylko finansowe, ale przeżycia emocjonalne wielu ludzi - zawiadomił Czytelnik z powiatu nowosolskiego. - To nie jest dobra, czy zła wola, ale przepisy - podkreśla inspektor weterynarii.

Zdrowe świnie tracą życie przez obecność afrykańskiego pomoru świń. - Jakby pojechać przez wsie w powiecie nowosolskim ciężko trafić na hodowle świń. Za chwilę nie będzie żadnych chlewów - zawiadomił o sprawie Czytelnik.
Przypomnijmy, ASF zostało ujawnione u dzika w województwie lubuskim w okolicy Tarnowa Jeziernego w powiecie wschowskim w listopadzie ubiegłego roku. Ciało dzika znaleziono wtedy przy drodze.

ASF w powiecie nowosolskim

O tym, że ASF grozi hodowlom świń u rolników zrobiło się głośno w powiecie nowosolskim po tym jak wirus pojawił się na nowoczesnej, dbającej o wysokie standardy bezpieczeństwa firmie w Niedoradzu. Stado liczyło ponad 20 tysięcy sztuk. Zginęły wszystkie świnie.

czytaj też

ASF zagraża zdrowym świniom

Świnki mangalice były bohaterkami kolejnego tekstu dotyczącego ASF w powiecie nowosolskim. Są zdrowe. Żyją na wolnym wybiegu. Mimo to grozi im śmierć. Właściciele hodowli walczą o ich życie i możliwość dalszej hodowli.

Świnki nie wiedzą co z nimi będzie.

Świnie mangalice. Czy z powodu ASF zostanie wybite zdrowe st...

Dzięki zaangażowaniu właścicieli mangalice żyją. W ich sprawie decyzja ostateczna nie zapadła. Taką decyzję wydaje organ drugiej instancji (np. Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii) po wniesieniu odwołania przez stronę od decyzji organu I instancji (np. Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowej Soli). - Taka decyzja w stosunku do strony i stada świń mangalic nie została wydana - poinformowała 9 czerwca Małgorzata Matysek, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Nowej Soli.

13 decyzji nakazujących ubój lub zabicie świń w powiecie nowosolskim

- Natychmiastowemu zabiciu z nakazu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowej Soli poddano świnie w ognisku ASF w Niedoradzu tj. ponad 20 000 szt. Ponadto wydano 13 decyzji nakazujących ubój lub zabicie świń i zakaz utrzymywania świń, ze względu na stwierdzenie, że podmiot nie zastosował się do nakazu usunięcia uchybień w zakresie bioasekuracji przy utrzymywaniu świń - wylicza Małgorzata Matysek i dodaje, że z tych gospodarstw, w jednym potwierdzono przeprowadzenie zabicia wszystkich świń.
- Wydanie takich decyzji to nie dobra, czy zła wola Powiatowego Lekarza Weterynarii, taki obowiązek wynika wprost z prawa - podkreśla.

Hodowle świń w powiecie nowosolskim

Z informacji powiatowego inspektoratu weterynarii w powiecie nowosolskim są zarejestrowane 42 siedziby stad, w tym aktualnie 14 stad pustych. W gminie Bytom Odrzański jest zarejestrowanych 7 stad, w tym 1 puste; w gminie Otyń zarejestrowanych 7 siedzib stad, w tym aktualnie 2 są puste.

W przypadku gdy podmiot nie zastosuje się do nakazu usunięcia uchybień w zakresie biaosekuracji wydawane są decyzje nakazujące natychmiastowe zabicie lub ubój świń bez odszkodowania.

- Podobne proporcje są w pozostałych gminach. W regionach występowania afrykańskiego pomoru świń obserwuje się stopniowy spadek liczby gospodarstw utrzymujących świnie, ponieważ nie każde gospodarstwo posiada warunki, żeby sprostać wymogom bioasekuracji - stwierdza zastępca powiatowego lekarza weterynarii Małgorzata Matysek. - Po prostu rolnicy biorą pod uwagę czynnik ekonomiczny, ponieważ stałe, rygorystyczne przestrzeganie bioasekuracji pociąga wysokie koszty, a to pociąga spadek opłacalności hodowli. W przypadku gdy podmiot nie zastosuje się do nakazu usunięcia uchybień w zakresie biaosekuracji wydawane są decyzje nakazujące natychmiastowe zabicie lub ubój świń bez odszkodowania.

To właściciel gospodarstwa podejmuje decyzję, czy utrzymuje świnie i rygorystycznie przestrzega bioasekuracji kosztem własnych zysków, czy też mu się to nie opłaca i zaprzestaje utrzymywania świń.

Małgorzata Matysek podkreśla, że "brak przestrzegania bioasekuracji naraża zwierzęta na wystąpienie ASF, właściciela i inne gospodarstwa oraz podmioty z branży mięsnej na straty oraz poważne problemy z racji wprowadzanych ograniczeń w obrocie krajowym i zagranicznym". - Ale to właściciel gospodarstwa podejmuje decyzję, czy utrzymuje świnie i rygorystycznie przestrzega bioasekuracji kosztem własnych zysków, czy też mu się to nie opłaca i zaprzestaje utrzymywania świń. Utrzymywanie świń bez zapewnienia bioasekuracji w regionie, gdzie powszechnie występuje ASF u dzików, stanowi zagrożenie wystąpienia ASF u tych świń i dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby do innych gospodarstw - wyjaśnia M. Matysek.

Wieprzowina z małych hodowli pod znakiem zapytania

- Gdy ASF pojawia się w budynku chlewni – weterynaria kosi wszystko, co jej na drodze stanie. Czy zdrowe czy chore – świnie są zabijane. Ludzie tracą dorobki życia. (…) Pogłowie świń maleje. Spada produkcja prosiąt - pisze Anna Różańska na swoim facebookowym profilu Murem za Rolnikiem.
Czy mięsa wieprzowego może zabraknąć? - pytamy. - Mięso wieprzowe będzie w naszych sklepach, ale z tuczu nakładczego, czyli z przemysłowej hodowli świń - stwierdza.

Pomoc dla hodowców świń

Anna Różańska podkreśla, że rolnicy, którzy potrzebują pomocy prawnej w walce o swoje hodowle, mogą się kontaktować poprzez profil na Facebooku: Murem za rolnikiem lub telefonicznie 731 582 335.

czytaj też

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Z powodu ASF chcą wybić zdrowe stado

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro