Aż 2,5 tys. rolników z powiatu strzyżowskiego straciło dopłaty górskie. Jak wyrównać im straty?

Józef [email protected]
02.04.2016 saspowrolnik orze ziemie traktoremfot. wojciech matusik / polska press
02.04.2016 saspowrolnik orze ziemie traktoremfot. wojciech matusik / polska press Wojciech Matusik / Polska Press
Blisko 2,5 tysiąca rolników z pow. strzyżowskiego straciło dopłaty wyrównawcze ONW czyli tzw. unijne dopłaty górskie. Łączne straty rolników sięgają 2 mln zł. To niesprawiedliwe - skarżą się poszkodowani rolnicy i wspólnie ze specjalistami z ARiMR i władzami samorządowymi z województwa podkarpackiego zastanawiają się jak te straty teraz zrekompensować.

Rolnicy poczuli się dotknięci zabraniem im "górskiego" i pierwszej chwili reagowali nerwowo, a co bardziej krewcy nawet wyklinali na urzędników, ARiMR, rząd i Unię Europejską.

Unia płaciła górskie

Wprawdzie o zmianach w rozmieszczeniu obszarów ONW, czyli terenów rolnych z ograniczeniami naturalnymi lub innymi mówiło się w biurach ARiMR od lat, ale skoro "Unia płaciła górskie", to nikt się planowanymi zmianami nie przejmował.

Tymczasem w tegorocznej (2019 r.) kampanii naboru wniosków o dopłaty już uwzględniono zmiany wprowadzone w rozmieszczeniu obszarów ONW.

Tak się złożyło, że najliczniejsza grupa rolników pozbawionych dopłat górskich z całego woj. podkarpackiego gospodaruje na terenie pow. strzyżowskiego. Nie wchodząc w szczegóły, jest to następstwem zmian w przepisach unijnych dotyczących wyznaczania obszarów ONW. Na terenie woj. podkarpackiego wprowadzone zmiany prezentują się następująco.

Jakie zmiany wprowadzono

Do tej pory na terenie woj. podkarpackiego wyznaczonych było 796 obrębów, w których rolnicy mogli i korzystali z rekompensat za gospodarowanie na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania czyli wspomnianych ONW.

Po wprowadzeniu zmian większość tj. 709 dotychczasowych obrębów pozostało zmianie, ale dla 25 obrębów wprowadzono tzw. płatności przejściowe. Tzn, że w 2019 roku rolnicy-beneficjenci otrzymają 80 proc. dotychczas należnych płatności, a w 2020 r. nie więcej niż 25 euro/ha). Natomiast dla 62 obrębów płatności ONW zlikwidowano.

Zdjęcia z drugiego dnia Europejskiego Forum Rolniczego 2019, które od piątku odbywa się w Jasionce k. Rzeszowa. Dziś wśród gości są premier Mateusz Morawiecki, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i komisarz Phil Hogan. Rozmawiają o przyszłości europejskiego rolnictwa i polityce zrównoważonego rozwoju.

Europejskie Forum Rolnicze 2019 w Jasionce koło Rzeszowa. Zd...

Najwięcej zabrano w pow. strzyżowskim

Tak się jednak złożyło, że "obszary górskie" najbardziej okrojone zostały w powiecie strzyżowskim. Gwoli wyjaśnienia, w sensie fizycznym te pagórkowate tereny, o dużym nachyleniu (spadkach) nadal pozostały i gospodarowanie na nich jest sporym wyzwaniem, a rolnicy chcąc uzyskać na nich przyzwoite plony muszą się natrudzić więcej i spalić więcej drogiego oleju napędowego. A co najważniejsze, z tytułu gospodarowania na tych terenach rolnicy nie otrzymają już "górskich rekompensat".

W terminologii urzędniczej obecnie wygląda to tak: Obszary ONW usunięte w poszczególnych powiatach:

  • powiat brzozowski - usunięto 1 obręb
  • powiat jasielski - 1 obręb
  • powiat lubaczowski - 5 obrębów
  • powiat łańcucki - 1 obręb
  • powiat ropczycko-sędziszowski - 7 obrębów
  • powiat rzeszowski - 14 obrębów
  • powiat strzyżowski - 33 obręby

Na przykładzie pow. strzyżowskiego przekłada się to na blisko 2,5 tysiąca rolników z pow. strzyżowskiego nie otrzyma "górskich rekompensat" w nowym podziale unijnych dopłat górskich ONW. Łącznie na teren pow. strzyżowskiego spłynie o 2 mln zł mniej niż w latach poprzednich.

Biorąc pod uwagę niezadowolenie rolników Teresa Pamuła, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprosiła na spotkanie w Dobrzechowie (pow. strzyżowski) spotkanie z rolnikami, przedstawicielami ministerstwa rolnictwa oraz samorządowcami i posłem z komisji rolnictwa Mieczysławem Miazgą. Rozmawiano rzeczowo w jaki sposób można by zrekompensować rolnikom straty.

Bogdan Pomianek, zastępca dyr. Departamentu Analiz, Strategii i Rozwoju w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. mówił i rekompensowaniu strat np. poprzez wyższe stawki przy zalesianiu tych terenów.

Straty mogą łagodzić też premie na restrukturyzację małych gospodarstw czy premie dla młodych rolników, dopłaty dla hodowców bydła i owiec. Prace nad takimi rozwiązaniami jak wsparcie dla rolnictwa górskiego czy podgórskiego w resorcie rolnictwa trwają.

Warto dodać, że nie wszyscy rolnicy stracili. Są też tacy co zyskali. Obszary ONW dodano w powiatach m.in.:

  • Powiat brzozowski - dodano 10 obrębów
  • Powiat dębicki - 9 obrębów
  • Powiat jarosławski - 10 obrębów
  • Powiat jasielski - 15 obrębów
  • Powiat krośnieński - 16 obrębów
  • Powiat lubaczowski - 23 obręby
  • Powiat mielecki - 17 obrębów
  • Powiat niżański - 25 obrębów
  • Powiat przemyski - 15 obrębów
  • Powiat rzeszowski - 16 obrębów.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aż 2,5 tys. rolników z powiatu strzyżowskiego straciło dopłaty górskie. Jak wyrównać im straty? - Nowiny