Beata Orzołek: Widać, że nasi rolnicy chcą modernizować swoje gospodarstwa

Redakcja
Beata Orzołek, dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Beata Orzołek, dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa POR ARiMR
Pod koniec minionego roku prowadzony był nabór na „Modernizację gospodarstw rolnych”. W kraju złożono 2471 wniosków, w województwie podlaskim – 540, czyli co czwarty wniosek pochodził z naszego województwa – mówi Beata Orzołek, dyrektor POR ARiMR. Z Beatą Orzołek rozmawia Barbara Kociakowska

Ministerstwo rolnictwa przygotowało harmonogram dotyczącego naboru na działania PROW 2014-2020 na cały rok oraz zapowiedziało uproszczenie formularzy. Z pewnością będzie to duże ułatwienie dla rolników. Co rolnikom ubiegającym się o unijne fundusze sprawia największe trudności?

- Samodzielne przygotowanie wymaganej dokumentacji wciąż sprawia rolnikom trudności. Jak wskazuje praktyka, nasi beneficjenci coraz częściej korzystają ze wsparcia merytorycznego wykwalifikowanych podmiotów, co ma wpływ na poprawność przygotowania wniosku oraz biznesplanu. Jednak - jak ostatecznie pokazują statystyki określające liczbę prawidłowo złożonych na poszczególne działania wniosków oraz pozytywnych decyzji ich dotyczących - nie ogranicza to dynamiki pozyskiwania środków.

W PROW 2014-2020 – szczególnie w programach inwestycyjnych – wprowadzono różne ograniczenia, np. dotyczące wielkości ekonomiczneja gospodarstwa.  Mają one służyć temu, by teraz z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich skorzystała inna grupa rolników niż z poprzedniego? Czy ci mniejsi producenci wykorzystują swoją szansę – czy można to stwierdzić np. już po pierwszych naborach na programy inwestycyjne?

– W przypadku operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” pomoc może być przyznana, jeśli wielkość ekonomiczna gospodarstwa wynosi od 10.000 do 200.000 SO. W naborze przeprowadzonym w dniach 19.10-17.11.2015r. w województwie podlaskim złożonych zostało 540 wniosków. 133 spośród nich deklarowało wielkość ekonomiczna w przedziale 10.000-50.000 SO.

PROW 2014-2020 niesie nowe szanse dla rolników, pojawiają się nowe działania, których nie było w poprzednim programie. Które z nich mają szansę, by wzbudzić duże zainteresowanie wśród rolników?

– Miniona, siedmioletnia perspektywa finansowa wyraźnie wskazuje, że rolnicy chcą inwestować w modernizację gospodarstw rolnych. Na tej podstawie przewiduje się, że jednym z popularniejszych działań pozostanie „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Jednak jest to kontynuacja działania z PROW 2007-2013.

W zakresie działań określanych jako nowe, przewiduje się, że dużą popularnością będą cieszyły się działania związane z tzw. małym przetwórstwem, takie jak m.in. operacje typu „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i rozwój”, ale także wspierające przedsiębiorczość: operacje typu „Premie na rozpoczęcie działalności rolniczej” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej”.

Przewiduje się także, że rolnicy będą chętnie składali wnioski na „Restrukturyzację małych gospodarstw” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw”.

 

Rolnicy wspólne korzystający np. z programów inwestycyjnych, mogą liczyć np. na zwrot 60, a nie 50 proc. kosztów kwalifikowalnych. Czy pomoże to przełamać niechęć rolników przed wspólnym działaniem?

– Wyższy poziom pomocy jest niewątpliwie jednym z argumentów za złożeniem wspólnego wniosku, ale nie jest to raczej argument decydujący. Liczba rolników składających wspólny wniosek o przyznanie pomocy zależy przede wszystkim od potrzeb poszczególnych gospodarstw oraz możliwości późniejszego wspólnego użytkowania maszyn uwarunkowanych np. odległością gospodarstw od siebie.

Co w praktyce oznacza pojawiający się w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich zapis, że pomoc może być przyznana wówczas, gdy inwestycja jest możliwa do zrealizowania bez udziału środków publicznych. Czy to jest jakoś sprawdzane?

– W przypadku tego kryterium sprawdzane jest, czy wnioskodawca byłby w stanie zrealizować inwestycje tylko ze środków własnych. Weryfikacja następuje na podstawie oświadczenia Wnioskodawcy określającego jaki zakres inwestycji i w jakim czasie wnioskodawca byłby w stanie wykonać, w przypadku, gdyby nie uzyskał dofinansowania.

Parę naborów już zostało zakończonych, co można o nich powiedzieć, czy zainteresowanie rolników było duże?

– W terminie 17 października - 19 listopada 2015r. prowadzony był nabór na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych”. W kraju złożono 2471 wniosków, w województwie podlaskim – 540, czyli co czwarty wniosek pochodził z naszego województwa. Biorąc pod uwagę, iż w tym naborze możliwe jest realizowanie tylko inwestycji związanych z budową, przebudową, modernizacją i wyposażaniem budynków inwentarskich oraz budową magazynów paszowych, to zainteresowanie można określić jako duże.

W zakresie prowadzonego w terminie 20 sierpnia – 16 września 2015 r. naboru wniosków o przyznanie wsparcia w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” w województwie podlaskim złożono 307 wniosków, natomiast w kraju – 3412. Dla porównania w PROW 2007-2013 przeprowadzono pięć naborów wniosków na tzw. premie dla młodych rolników. W województwie podlaskim przyjęto wówczas ogółem 4535 wniosków, a kwota wypłaconych premii wyniosła 323.125.000 zł.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Beata Orzołek: Widać, że nasi rolnicy chcą modernizować swoje gospodarstwa - Gazeta Współczesna