Będą dopłaty do nawozów! Blisko 4 mld złotych wsparcia dla polskich rolników. Jest zgoda Komisji Europejskiej. Jak otrzymać pieniądze?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Wideo
od 16 lat
Dopłaty do nawozów staną się faktem. Po ponownym złożeniu wniosku jest wyczekiwana zgoda Komisji Europejskiej! Na takie wieści czekali polscy rolnicy. Program opiewa na 3,9 mld złotych (836 mln euro) i został zatwierdzony na podstawie tymczasowych kryzysowych ram prawnych. Co to oznacza dla naszego sektora? Kto może ubiegać się o wsparcie do nawozów?

- Ten program o wartości 836 mln euro umożliwi Polsce wspieranie rolników, którzy odczuli skutki wzrostu kosztów produkcji wynikającego z inwazji Rosji na Ukrainę oraz związanych z tym sankcji. Pozostajemy solidarni z Ukrainą i jej obywatelami. Jednocześnie kontynuujemy ścisłą współpracę z państwami członkowskimi, aby można było terminowo wprowadzić krajowe środki wsparcia w skoordynowany i skuteczny sposób, chroniąc przy tym równe warunki działania na jednolitym rynku – stwierdziła wiceprzewodnicząca wykonawcza Margrethe Vestager.

Zgoda na dopłaty do nawozów. Do Polski trafi blisko 4 mld złotych

Formalna zgoda na dopłaty do nawozów oznacza, że rolnicy, których dotknął wzrost kosztów produkcji, będą mogli otrzymać dotacje bezpośrednie. Do Polski trafi 3,9 mld złotych, które będą przeznaczone na wsparcie sektora rolniczego.

Kto i na jakiej zasadzie otrzyma dopłaty do nawozów?

Środki będą dostępne dla rolników, którzy prowadzą działalność w Polsce, a przez kryzys geopolityczny i sankcje odczuli skutki wzrostu cen nawozów. Jak zaznacza Komisja Europejska, aby zrekompensować część wzrostu kosztów nawozów, kwalifikujący się beneficjenci będą uprawnieni do otrzymania pomocy w wysokości do 107 euro (500 złotych) na hektar gruntów rolnych oraz do 53,5 euro (250 złotych) na hektar użytków zielonych i pastwisk. Górnym pułapem pomocy będzie kwota odpowiadająca pomocy dla obszaru 50 hektarów.

Pomoc Unii Europejskiej dla polskiego rolnictwa

Tymczasowe kryzysowe ramy prawne pozwalają wprowadzić program w potrzebujących państwach. Pomoc nie może przekroczyć 35 tys. euro na beneficjenta oraz zostanie przyznana najpóźniej do końca 2022 roku.

- Komisja uznała, że zgłoszony przez Polskę program jest konieczny, właściwy i proporcjonalny, biorąc pod uwagę konieczność zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Droga do uzyskania dopłat do nawozów. Nie było łatwo, potrzebna była modyfikacja wniosku

Początkowo wniosek resortu rolnictwa o przyznanie dopłat spotkał się z odmową ze względu na błędne określenie źródła pomocy. Na początku kwietnia strona polska złożyła ponowny dokument, tym razem o przyznanie wsparcia w związku z wojną, a nie pandemią COVID-19.

- Bardzo dobra wiadomość dla polskich rolników! Polska jako pierwsza złożyła wniosek w ramach tzw. "pomocy wojennej" i jako pierwszy i dotychczas jedyny kraj UE uzyskała dziś zgodę KE na rekordowo duży program dopłat do nawozów o wartości prawie 4 mld zł – przekazał komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski tuż po ogłoszeniu decyzji.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało rozporządzenie, które zakłada dopłaty do zakupu nawozów na podstawie unijnej zgody.

Źródło: KE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera