Będą zmiany w dopłatach bezpośrednich 2023. Nowe zasady dotyczą jednej z upraw

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ministerstwo zapowiada zmiany w dopłatach do 2023 roku
Ministerstwo zapowiada zmiany w dopłatach do 2023 roku pixabay.com
Jeszcze trwa tegoroczny nabór wniosków, a ministerstwo rolnictwa zapowiada już zmiany, które będą obowiązywały w dopłatach bezpośrednich od 2023 roku. Nowe zasady dotyczą konopi włóknistych i są związane ze zmianami w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Kto będzie mógł teraz dostać dopłaty do konopi?

Zmiany w dopłatach bezpośrednich 2023 dotyczą upraw konopi

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada, że zgodnie z przepisami unijnymi, które określają ramy prawne dla przyznawania płatności bezpośrednich we wszystkich państwach członkowskich UE, obszary wykorzystywane do produkcji konopi stanowią kwalifikujące się hektary, tylko jeżeli stosowane odmiany zawierają maksymalnie 0,2 proc. tetrahydrokanabinolu (THC).

Norma ulegnie zmianie. "Od 2023 r. będą obowiązywały nowe przepisy UE, które określają wyższy maksymalny poziom THC, wynoszący 0,3 proc. Oznacza to, że od 2023 r. do wsparcia będą kwalifikowały się wszystkie odmiany konopi o zawartości do 0,3 proc. THC, w tym także konopie odmiany Finola, które zostały wykluczone ze względu na to, że w latach 2019–2020, średnia zawartość THC przekroczyła dopuszczalną obecnie w UE wartość (0,2 proc.)", wyjaśnia resort rolnictwa.

Nowe rozporządzenia wprowadzą nowe zasady w dopłatach bezpośrednich 2023

Ministerstwo przekazuje przy okazji, że zostały przygotowane 2 projekty rozporządzeń, które mają na celu dostosowanie obecnych przepisów do niektórych innych zmian wprowadzonych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.

Zgodnie z projektowanymi przepisami w 2022 r., w przypadku upraw konopi włóknistych, które prowadzone są po dokonaniu wpisu do rejestru konopi włóknistych będą obowiązywać następujące zasady:

  • Wsparcie będzie przyznawane do powierzchni nie większej niż powierzchnia zawarta w ww. rejestrze.
  • Rolnik będzie zobowiązany do przedłożenia w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, najpóźniej do 1 września 2022 r., specjalnego zaświadczenia z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o dokonaniu wpisu do rejestru konopi włóknistych, zawierającego m.in. informacje o miejscu i powierzchni działek ewidencyjnych, na których prowadzona jest uprawa.

Resort zaznacza przy tym, że zmiany nie dotyczą rolników, którzy uzyskali stosowne zezwolenie na uprawę konopi włóknistych i złożyli je w ARiMR wraz z wnioskiem o przyznanie płatności za 2022 r.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera