Będą zmiany w PROW 2014-2020 realizowanym w latach 2021 i 2022 - projekt MRiRW

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
1) wprowadzenie w ustawach: Prawo wodne, Prawo budowlane oraz Prawo geologiczne i górnicze rozwiązań, które upraszczają procedury związane z przygotowaniem do realizacji działań mających na celu przeciwdziałanie skutkom suszy oraz zwiększenie retencji wód w obszarach miejskich, rolniczych i leśnych;W uzasadnieniu przypomina się, że obecnie, budowa stawu i zbiornika wodnego o powierzchni przekraczającej 1000 m2 wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Zgodnie z proponowaną zmianą w art. 29 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane, stawy lub zbiorniki wodne o powierzchni przekraczającej 1000 m² i nieprzekraczającej 5000 m² i głębokości nieprzekraczającej 3 m, położone w całości na gruntach rolnych, byłyby wykonywane na podstawie zgłoszenia budowy.
1) wprowadzenie w ustawach: Prawo wodne, Prawo budowlane oraz Prawo geologiczne i górnicze rozwiązań, które upraszczają procedury związane z przygotowaniem do realizacji działań mających na celu przeciwdziałanie skutkom suszy oraz zwiększenie retencji wód w obszarach miejskich, rolniczych i leśnych;W uzasadnieniu przypomina się, że obecnie, budowa stawu i zbiornika wodnego o powierzchni przekraczającej 1000 m2 wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Zgodnie z proponowaną zmianą w art. 29 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane, stawy lub zbiorniki wodne o powierzchni przekraczającej 1000 m² i nieprzekraczającej 5000 m² i głębokości nieprzekraczającej 3 m, położone w całości na gruntach rolnych, byłyby wykonywane na podstawie zgłoszenia budowy. Agata Wodzień-Nowak
PROW 2014-2020 może być z powodzeniem realizowany również w latach 2021-2022, jednak to wydłużenie czasu wiąże się z szeregiem zmian, które do opiniowania skierowało w ramach projektu ustawy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sprawdź, jakie to zmiany i co ma być łatwiejsze.

Zobacz wideo: Państwowa ziemia rolna - ile jej jest?

Proponowane zmiany przepisów wiążą się z przedłużeniem realizacji w latach 2021 i 2022 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (PROW 2014–2020) zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

5 lipca do opiniowania wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik skierował projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw. Na przesłanie opinii do projektu czas jest do 21 dni od dnia otrzymania ministerialnego pisma. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2021 r. Zmiany mają objąć 7 ustaw

Niektóre z problemów do rozwiązania w ramach PROW 2014-2020:

  • Skomplikowana procedura uzyskiwania zgód na realizację prostych działań przeciwdziałających skutkom suszy na obszarach wiejskich, która zniechęca właścicieli gruntów rolnych do podejmowania działań w tym zakresie.
  • Wymiana korespondencji oraz doręczenia w formie papierowej mimo możliwości składania niektórych wniosków za pomocą formularza udostępnionego na stronie internetowej ARiMR.
  • Brak uwzględnienia w przepisach ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne możliwości współfinansowania kosztów wykonywania urządzeń wodnych innych niż urządzenia melioracji wodnych, ze środków publicznych Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2014–2020.

To też może Cię zainteresować

Jakie rozwiązania i zmiany czekają nas w PROW?

Wykaz rozwiązań dotyczących realizacji PROW w latach 2021 i 2022 znajdziesz w galerii (z uzasadnienia projektu Ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji Programu Rozwoju
Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020):

Projekt jest dostępny w Rządowym Centrum Legislacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Będą zmiany w PROW 2014-2020 realizowanym w latach 2021 i 2022 - projekt MRiRW - Gazeta Pomorska