Będzie możliwy ubój bydła do 12. miesiąca życia na własny użytek. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Nowelizacja wprowadza m.in. możliwość dokonywania w Polsce uboju w gospodarstwie bydła w wieku do 12. miesiąca życia, w ramach produkcji mięsa na własny użytek, a także elektroniczną książkę zwierząt.
Nowelizacja wprowadza m.in. możliwość dokonywania w Polsce uboju w gospodarstwie bydła w wieku do 12. miesiąca życia, w ramach produkcji mięsa na własny użytek, a także elektroniczną książkę zwierząt. pixabay.com/izja/zdjęcie ilustracyjne
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Przepisy dostosowano do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. Dotyczy to m.in. kontroli urzędowych czynności, które są przeprowadzane w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego. Wśród zmian, jakie wprowadza nowelizacja jest także możliwość dokonywania w polskich gospodarstwach uboju bydła w wieku do 12. miesiąca życia, w ramach produkcji mięsa na użytek własny.

Nowelizacja w oparciu o przepisy Unii Europejskiej

Projekt określa zadania i kompetencje Inspekcji Weterynaryjnej w oparciu o unijne przepisy związane z ochroną zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa towarów pochodzenia zwierzęcego, także tej żywności, którą obejmuje rolniczy handel detaliczny.

Ubój bydła do 12. miesiąca, elektroniczna książka zwierząt. Co się zmieni?

Jedną z najważniejszych zmian jest rozwiązanie postulowane przez polskich rolników. Nowelizacja wprowadza możliwość dokonywania w Polsce uboju w gospodarstwie bydła w wieku do 12. miesiąca życia, w ramach produkcji mięsa na własny użytek.

Pojawi się także długo wyczekiwana elektroniczna książka leczenia zwierząt. Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dzięki niej w trakcie kontroli urzędowej będzie wgląd w pełną informację dotyczącą stosowania produktów leczniczych u zwierząt, z których lub od których pozyskuje się żywność.

Przywóz produktów pochodzenia zwierzęcego do Polski

Nowa ustawa ureguluje dodatkowo kwestię przywozu niezharmonizowanych produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich. Minister rolnictwa będzie mógł określić weterynaryjne wymagania przywozowe dla produktów odzwierzęcych, jeśli nie zostały one ustanowione w unijnych przepisach.

- Produkty pochodzenia zwierzęcego, dla których zostaną ustalone krajowe przepisy przywozowe, będą mogły być wprowadzane na rynek wyłącznie na terytorium Polski – zakłada treść projektu.

Przepisy mają wejść w życie 1 czerwca 2022 roku.

Źródło: MRiRW

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro