Bezpieczeństwo a płyn chłodniczy. Ta wiedza uchroni cię przed awariami i dodatkowymi kosztami

Artykuł sponsorowany Orlen Oil
Płyn chłodniczy to niepozorny element układu chłodzenia silnika, ale jego rola jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania pojazdów, w tym maszyn rolniczych. Omówimy najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem pod kątem płynu chłodniczego. Dowiesz się, jak dbać o prawidłowy poziom i jakość płynu, jak rozpoznać usterki układu chłodzenia i jakie kroki podjąć w razie awarii.

Spis treści

Wiele osób lekceważy znaczenie płynu chłodniczego, co może prowadzić do poważnych awarii i wysokich kosztów naprawy. Tymczasem odpowiedni poziom i jakość płynu chronią silnik przed przegrzaniem, korozją i uszkodzeniami.

Poziom i jakość płynu chłodniczego

Płyn chłodniczy powinien znajdować się pomiędzy minimalnym a maksymalnym poziomem zaznaczonym na zbiorniku wyrównawczym. Regularnie sprawdzaj poziom płynu, najlepiej na zimnym silniku. Uzupełniaj go tylko płynem chłodniczym przeznaczonym do konkretnego modelu pojazdu.

Płyn chłodniczy traci swoje właściwości z czasem, dlatego należy go wymieniać. Okres wymiany zależy od rodzaju płynu i zaleceń producenta pojazdu.

Objawy usterki układu chłodzenia

Istnieje kilka objawów, które mogą świadczyć o usterce układu chłodzenia:

  • Przegrzewanie się silnika: Wskaźnik temperatury silnika wskazuje na temperaturę wyższą niż normalna.
  • Niedogrzewanie się silnika: Wskaźnik temperatury silnika wskazuje na temperaturę niższą niż normalna
  • Wyciek płynu chłodniczego: Pod pojazdem widoczne są plamy płynu chłodniczego.
  • Niski poziom płynu chłodniczego: Poziom płynu chłodniczego spada szybciej niż zwykle.
  • Hałas z układu chłodzenia: Słychać szumy lub bulgotanie w układzie chłodzenia.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z mechanikiem.

Bezpieczeństwo a płyn chłodniczy. Ta wiedza uchroni cię przed awariami i dodatkowymi kosztami

Co robić w razie awarii? Zadbaj o bezpieczeństwo

W razie awarii układu chłodzenia należy jak najszybciej zatrzymać pojazd, np. ciągnik i wyłączyć silnik. Nie otwieraj pokrywy zbiornika wyrównawczego, gdy silnik jest gorący, ponieważ może to spowodować poparzenia. Poczekaj, aż silnik ostygnie, wezwij mechanika.

Awaria układu chłodniczego może mieć szereg negatywnych konsekwencji, zarówno dla samego silnika, jak i dla portfela rolnika. Najgroźniejszym następstwem awarii jest przegrzanie silnika. Może doprowadzić do uszkodzenia silnika, a nawet jego całkowitego zatarcia (tak, nie tylko problemy z olejem mogą do tego doprowadzić).

Naprawa takiego uszkodzenia jest niezwykle kosztowna, a w niektórych przypadkach może być nawet niemożliwa.
Awaria układu chłodzenia prowadzi niekiedy do nadmiernego wzrostu ciśnienia w układzie, co może spowodować uszkodzenie uszczelki głowicy. Objawami uszkodzenia uszczelki głowicy mogą być m.in.:

  • dymienie z wydechu,
  • ubytek lub przyrost poziomu płynu chłodniczego w zbiorniczku wyrównawczym,
  • problemy z uruchomieniem silnika.

To jeszcze nie wszystkie możliwe konsekwencje. Awaria układu może prowadzić do ubytku płynu chłodniczego, a tym samym do narażenia elementów układu na działanie korozji. Korozja powoduje m.in.: nieszczelności, zatykanie przewodów oraz uszkodzenia mechaniczne.

Jaki płyn chłodniczy wybrać do maszyn rolniczych?

Korzystnym wyborem może być ORLEN OIL Petrygo HEAVY, płyn do chłodnic nowej generacji. Tworzy na elementach układu cienką warstwę ochronną, która skutecznie chroni je przed korozją, jednocześnie nie pogarszając parametrów przewodzenia ciepła.

Dzięki temu możesz cieszyć się bezawaryjnym działaniem układu chłodzenia przez imponujący dystans do 500 000 km lub przez okres 5 lat. Dodatkowo, płyn ten zapewnia doskonałą ochronę przed przegrzaniem nawet w najsurowszych warunkach, ponadto zapewnia skuteczną wymianę ciepła w niskich temperaturach do -37°C. Wybierając ten produkt, stawiasz na pewność i bezpieczeństwo twojego silnika.

Bezpieczeństwo a płyn chłodniczy. Ta wiedza uchroni cię przed awariami i dodatkowymi kosztami

Możesz go mieć w zajmującym niewiele miejsca kanistrze 20L, większej beczce 205L, albo na zapas paletopojemnik 1000L.

Niezależnie od tego, czy twoja maszyna posiada chłodnicę aluminiową czy żeliwną, płyn chłodniczy Petrygo HEAVY zapewni doskonałą ochronę przed korozją i kompatybilność z każdym użytym materiałem. Gotowy do użycia płyn, eliminuje konieczność żmudnego mieszania i ułatwia pielęgnację układu chłodzenia.

Podsumowując, dbałość o prawidłowy poziom i jakość płynu chłodniczego jest kluczowa dla bezpieczeństwa jazdy. Regularnie sprawdzaj poziom płynu i wymieniaj go zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. Zwracaj uwagę na objawy usterki układu chłodzenia i w razie awarii postępuj zgodnie z instrukcjami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro