Bielenie drzew owocowych w styczniu? Jak najbardziej! Sprawdź, dlaczego warto to zrobić. Lista prac ogrodowych zimą

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Bielenie drzew opóźni puszczenie soków w roślinie, co może uchronić ją przed powrotem mrozów i uszkodzeniem pąków.
Bielenie drzew opóźni puszczenie soków w roślinie, co może uchronić ją przed powrotem mrozów i uszkodzeniem pąków. pixabay.com/japanibackpacker
Jeśli zastanawiasz się, kiedy bielić drzewa owocowe, łap za pędzel już teraz. Styczeń w ogrodzie to głównie odpoczynek, jednak są prace, które warto wykonać już teraz, by cieszyć się efektami wiosną i latem. Dlaczego maluje się pnie drzew owocowych? Kiedy warto to zrobić? Co z warzywnikiem w czasie zimy? Przeglądamy zalecenia gospodarskie i podpowiadamy, jakie działania dla pięknego sadu, ogrodu i warzywnika podjąć już w styczniu.

Zanim przyjdzie maj i zapachnie szalonym zielonym bzem, a częściej białym lub fioletowym, w ogrodzie warto wykonać szereg prac, nawet w styczniu.

Jakie prace w ogrodzie wykonać w styczniu? W sadzie bielimy drzewa

Jeśli masz w ogrodzie drzewa owocowe albo cały większy sad, nie trać czasu, by zabezpieczyć najbliższe zbiory. Co robimy w styczniu? "Sprawdzamy stan zabezpieczenia przed falami mrozu, poprawiamy okrycia drzew, które zostały uszkodzone przez wiatr, śnieg lub gryzonie", podpowiada Wielkopolska Izba Rolnicza w zaleceniaxh gospodarskich na styczeń.

Na tym nie koniec. Bielimy pnie drzew owocowych. Dlaczego warto to zrobić? Taki zabieg nie dopuszcza do ruszenia soków w ciepłe, słoneczne dni zimy. Biały kolor odbija promienie słoneczne i nie dopuszcza do nagrzewania się konarów.

Takie słoneczne dni są bardzo zdradliwe, bo po ciepłym dniu przychodzi mroźna noc, która może doprowadzić nawet do zamarznięcia soków, które ruszyły. Może to spowodować pękanie pni i konarów, argumentuje samorząd rolniczy z Wielkopolski.

Do zabezpieczenia kory zwłaszcza młodych drzew owocowych służy wapno do bielenia.

Tak wygląda bielenie drzew owocowych - zdjęcia

Warzywnik w styczniu. Dbaj o przechowywane warzywa

Sprawdzamy temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach, w których przechowywane są warzywa. Planujemy prace na nadchodzący sezon. Wczesne zaplanowanie upraw umożliwi racjonalne wykorzystanie ziemi, zgodne z wymaganiami i zasadami sąsiedztwa roślin. Przeglądamy oferty nasienne, wybieramy odmiany wczesne, plenne, odporne lub tolerancyjne na groźne choroby, przez co częściowo wyeliminujemy stosowanie ochrony.

Prace ogrodowe w styczniu. Na co jest teraz dobry czas?

  • Projektuj swoje niezagospodarowane przestrzenie.
  • Planuj zmiany w ogródkach, nowe nasadzenia, zabiegi pielęgnacyjne.
  • Dokształcaj się i szukaj nowych, ekologicznych rozwiązań, by np. skuteczniej gromadzić deszczówkę.
  • Planuj zakupy małej architektury czy nasion.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera