Biogazownie i biometanownie rozwiną się? Podpisano „Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu”

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Dzięki Porozumieniu podmioty mogły wspólnie budować i rozwijać sektory biogazu i biometanu w Polsce. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.
Dzięki Porozumieniu podmioty mogły wspólnie budować i rozwijać sektory biogazu i biometanu w Polsce. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy minister klimatu i środowiska Anny Moskwy. Ministerstwo Klimatu i Środowiska
23 listopada minister klimatu, przedstawiciele administracji rządowej oraz sektorów biogazu i biometanu podpisali „Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu”. Celem jest maksymalizacja udziałów polskich firm i technologii w łańcuchu dostaw na potrzeby budowy krajowych biogazowni i biometanowni.

Co daje porozumienie?

Podpisany dokument ma nie tylko rozszerzyć tzw. local content, ale też rozwinąć rynek i powszechne zastosowanie biogazu i biometanu w gospodarce.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zainicjowało porozumienie „Listem intencyjnym o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz zawarcia porozumienia sektorowego”, podpisanym 13 października 2020 roku. Dzięki temu podmioty będą mogły wspólnie budować i rozwijać dany sektor w Polsce.

- Cieszy zaangażowanie polskich instytucji i firm, które zdecydowały się na podjęcie działań w tym obszarze. Jest to jeden z kluczowych sektorów, bez którego nie będzie możliwe przeprowadzenie procesu transformacji energetycznej. Polski kapitał chce angażować się w kolejne projekty wspierające rozwój nie tylko biogazu, ale i biometanu, o czym świadczy obecność podmiotów, kluczowych na krajowym rynku, które dostrzegając ogromny potencjał w tworzonym od podstaw rynku, opracowują nowatorskie rozwiązania – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Kto podpisał porozumienie?

Porozumienie zostało zawarte między przedstawicielami administracji rządowej, inwestorami, dostawcami, instytucjami finansowymi, organizacjami biznesowymi oraz przedstawicielami świata nauki. Strony zadeklarowały nacisk na dynamiczny rozwój sektora biogazu i biometanu. Polska ma potencjał surowcowy i może łatwo wspierać zieloną gospodarkę. Potrzebne są nowoczesne, zeroemisyjne technologie, w oparciu o politykę energetyczno-klimatyczną Unii.

To też może Cię zainteresować

- Podpisane dziś porozumienie określa ambitne partnerstwo między rządem a szerokim gronem interesariuszy, których połączył jeden wspólny cel – wykorzystanie potencjału krajowego w budowaniu nowoczesnej, innowacyjnej i niskoemisyjnej gospodarki – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE.

Jak stać się częścią porozumienia?

Ministerstwo pokrywa nadzieje w sektorze biogazu i biometanu. Stroną Porozumienia może zostać każdy chętny podmiot, który złoży oświadczenie woli przystąpienia do wypełniania podstawowych założeń dokumentu.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera