„Bitwa” o ziemię rolną w regionie. Rolnicy podbijają stawki za dzierżawę. Czy to rozsądne?

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Ziemia rolna wciąż jest dobrem bezcennym.
Ziemia rolna wciąż jest dobrem bezcennym. Lucyna Talaśka-Klich
Możliwość wydzierżawienia gruntów, które wróciły do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, rozpaliły emocje gospodarzy. Niektórzy rolnicy licytowali bardzo wysoko.

Spis treści

- Ogromne emocje rolników budzą przetargi na państwowe grunty w powiecie chełmińskim i toruńskim - mówi właściciel gospodarstwa w powiecie chełmińskim. - W efekcie niektórzy gospodarze chyba przesadzili proponując bardzo wysokie stawki czynszu dzierżawnego. A trzeba brać pod uwagę wysokie koszty produkcji i ceny w punktach skupu, by potem nie żałować decyzji. Nikt ich do podpisywania takich umów nie zmusza.

Bo niektóre grunty wróciły do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa może je rozdysponować.

To efekt zakończonych umów dzierżaw lub tych zmierzających ku końcowi, które w myśl ustawy z 16 września 2011 r. (o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw), podlegały wyłączeniu powierzchni 30% użytków rolnych.

Jak podał bydgoski oddział KOWR-u w 2022 r. oraz 2023 r. do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa wrócą z tego tytułu grunty o łącznym areale 2 137 ha.

Przetargi ograniczone na dzierżawę ziemi z KOWR

Wojciech Kędzia, dyr. bydgoskiego oddziału KOWR przyznaje, że głód ziemi w Kujawsko-Pomorskiem wciąż jest zauważalny, szczególnie podczas przetargów licytacyjnych. I to pomimo tego, że są one ograniczone i mogą brać w nich udział rolnicy spełniający określone warunki, z okolicy (tj. danej gminy i gmin sąsiadujących).

Adam Niedbalski, kierownik Wydziału Kształtowania Ustroju Rolnego i Gospodarowania Zasobem w bydgoskim KOWR-ze informuje, że ten oddział w ostatnich miesiącach przeprowadził tzw. restrukturyzacje gruntów pochodzące z zakończonej umowy dzierżawy w: Konecku (powiat aleksandrowski), Unisławiu (powiat chełmiński) oraz Cichoradzu (powiat toruński).

W Konecku chodziło o grunty średniej jakości - w większości klas RIVa, RIVb, RV, i RVI. Były to 23 przetargi ograniczone licytacyjne na łączną powierzchnię 139 ha. W efekcie ​22 nieruchomości zostały wydzierżawione, 1 przetarg był nieskuteczny. Czynsze wywoławcze - od 2 dt pszenicy rocznie z 1 ha do 6,3 dt/ha, zaś czynsze wylicytowane - od 2 dt pszenicy rocznie z 1 ha do 34,3 dt/ha.

Średnia liczba oferentów na grunty w pow. aleksandrowskim - 15 na działkę, przy gruntach lepszych klas - 26 oferentów.

Z kolei w Unisławiu oraz w Cichoradzu zorganizowano 47 przetargów ograniczonych licytacyjnych na łączną powierzchnię 538 ha.

​Adam Niedbalski wyjaśnia, że te przetargi są w trakcie. Czynsze wywoławcze - od 4 dt pszenicy rocznie z 1 ha do 9,7 dt/ha, zaś czynsze wylicytowane wynoszą od 30 dt pszenicy rocznie z 1 ha do 44 dt/ha. Średnia liczba oferentów to 35-40 na działkę, przy gruntach lepszych klas aż 50 oferentów.

- Czasami refleksja przychodzi po roku albo dwóch latach od przetargu i wtedy niektórzy dzierżawcy myślą o rezygnacji - dodaje dyr. Kędzia, który radzi, by podczas przetargów studzić emocje.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy Bydgoszcz, planuje w tym roku restrukturyzację nieruchomości położonych w Krąplewicach (powiat świecki), Dźwierznie (powiat toruński) oraz w Wabczu (powiat chełmiński).

Ziemia rolna. Na wolnym rynku drogo

Głód ziemi w Kujawsko-Pomorskiem widoczny jest także na wolnym rynku, bo stawki za grunty rolne wciąż rosną i należą do najwyższych w kraju. Pod tym względem wyprzedza nas tylko Wielkopolska.

To też może Cię zainteresować

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w drugim kwartale 2022 roku średnia cena gruntu ornego (wykorzystywana przez banki w procesie udzielania kredytów np. na inwestycje w rolnictwie, zakup użytków rolnych) wyniosła w Polsce 59 358 zł za hektar, w Kujawsko-Pomorskiem było to aż 64 810 zł/ha. W dodatku w naszym województwie nawet średnia za grunt orny najniższej klasy (V, VI), czyli 48 793 zł/ha była wyższa w tym okresie niż średnia stawka na Podkarpaciu 45 649 zł/ha gruntów klasy I, II, IIIa.

Średnia stawka za grunt klasy I, II, IIIa w Kujawsko-Pomorskiem wyniosła 81 245 zł/ha, co oznacza, że niektóre działki były jeszcze droższe. - W którym pokoleniu zwróci się tak droga inwestycja? - zastanawia się rolnik, który spłaca kredyt na zakup znacznie tańszych gruntów w pow. toruńskim i kolejnych nie zamierza zaciągać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Bitwa” o ziemię rolną w regionie. Rolnicy podbijają stawki za dzierżawę. Czy to rozsądne? - Gazeta Pomorska