Brexit i zmiany od 1 stycznia 2021. Co to oznacza dla polskiego rolnictwa, eksportu żywności?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Brexit. Po 1 kwietnia 2021 roku większość owoców i warzyw będzie musiała posiadać świadectwa fitosanitarne, a od lipca dotyczyć to już będzie większości produktów pochodzenia roślinnego.
Brexit. Po 1 kwietnia 2021 roku większość owoców i warzyw będzie musiała posiadać świadectwa fitosanitarne, a od lipca dotyczyć to już będzie większości produktów pochodzenia roślinnego. Wojciech Wojtkielewicz
W ciągu kilku kolejnych miesięcy znów będą obowiązywały świadectwa weterynaryjne, świadectwa fitosanitarne, opłaty, wszystkie importowane produkty będą podlegały obowiązkowej kontroli jakości handlowej. Brexit w 2021 roku przyniesie dużo zmian w wymianie handlowej, co może przełożyć się na polskie rolnictwo, formalności, koszty.

- Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania nie będzie już członkiem Unii Europejskiej i zakończy się okres przejściowy. Oznacza to, że wymiana handlowa będzie się odbywała na zasadach dotyczących krajów trzecich - mówił 23 listopada Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nadal trwają negocjacje pomiędzy Unią Europejską, a Wielka Brytanią. Nie wszystkie rozwiązania i zasady zostały ustalone.

Co zmieni się po brexicie? Co z eksportem polskiej żywności?

- Wielka Brytania to nasz drugi partner handlowy po Niemczech. W okresie styczeń - lipiec wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych osiągnęła poziom 1,9 mld euro, co oznacza wzrost o 6% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. I to pomimo trudności spowodowanych pandemią - zaznaczył Bartosik

QUIZ:Kusi cię życie na wsi? Sprawdź, czy nadajesz się na rolnika!

Polscy przedsiębiorcy są stopniowo przygotowywani na brexit i wiążące się z nim zmiany w handlu. Rządowe instytucje opracowały ulotkę ze wskazówkami, która będzie do pobrania na stronie internetowej ministerstwa oraz zamieszczona w Biuletynie informacyjnym resortu. Wiceminister zachęcał do śledzenia na bieżąco komunikatów administracji rządowej.

Zmiany w zasadach wymiany handlowej produktami pochodzenia zwierzęcego. Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii: - Zmiany nie wejdą od razu, ale będą wprowadzane stopniowo przez 6 miesięcy, do lipca 2021 roku, ale już od 1 kwietnia 2021 r. będą obowiązywały świadectwa weterynaryjne.

Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową przeciw Wielkiej Brytanii. Chodzi zapisy umowy brexitowejŹródło: x-news.pl/STORYFUL

Nowe będą również zasady dotyczące zwierząt towarzyszących. Informacje na ten temat będą publikowane na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Zmiany w wymianie handlowej produktami pochodzenia roślinnego. Andrzej Chodkowski, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa: - W zakresie obrotu produktami pochodzenia roślinnego zmiany będą również wprowadzane stopniowo, w tym od 1 kwietnia będą już pobierane opłaty

Po 1 kwietnia 2021 roku większość owoców i warzyw będzie musiała posiadać świadectwa fitosanitarne, a od lipca dotyczyć to już będzie większości produktów pochodzenia roślinnego.

Wszystkie importowane produkty będą podlegały obowiązkowej kontroli jakości handlowej. Andrzej Romaniuk, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych: - Importer będzie składał wniosek do właściwego inspektoratu wojewódzkiego wniosek o kontrolę jakości handlowej i po pozytywnym jej wyniku otrzyma decyzję o dopuszczeniu produktu do obrotu.

Obrót produktami ekologicznymi będzie się odbywał bez zmian do końca 2021 roku, natomiast produkty posiadające unijne oznakowanie geograficzne nie będą już miały ochrony unijnej.

Paweł Wyszyński z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przypomniał, że rolą reprezentowanej przez niego instytucji jest wydawanie pozwoleń na przywóz i wywóz produktów rolno-spożywczych. - Musimy pamiętać, że w nowej rzeczywistości konieczne będzie dokonywanie czynności celnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo