Brexit i zmiany od 1 stycznia 2021. Co to oznacza dla polskiego rolnictwa, eksportu żywności?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Brexit. Po 1 kwietnia 2021 roku większość owoców i warzyw będzie musiała posiadać świadectwa fitosanitarne, a od lipca dotyczyć to już będzie większości produktów pochodzenia roślinnego.
Brexit. Po 1 kwietnia 2021 roku większość owoców i warzyw będzie musiała posiadać świadectwa fitosanitarne, a od lipca dotyczyć to już będzie większości produktów pochodzenia roślinnego. Wojciech Wojtkielewicz
Udostępnij:
W ciągu kilku kolejnych miesięcy znów będą obowiązywały świadectwa weterynaryjne, świadectwa fitosanitarne, opłaty, wszystkie importowane produkty będą podlegały obowiązkowej kontroli jakości handlowej. Brexit w 2021 roku przyniesie dużo zmian w wymianie handlowej, co może przełożyć się na polskie rolnictwo, formalności, koszty.

- Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania nie będzie już członkiem Unii Europejskiej i zakończy się okres przejściowy. Oznacza to, że wymiana handlowa będzie się odbywała na zasadach dotyczących krajów trzecich - mówił 23 listopada Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nadal trwają negocjacje pomiędzy Unią Europejską, a Wielka Brytanią. Nie wszystkie rozwiązania i zasady zostały ustalone.

Co zmieni się po brexicie? Co z eksportem polskiej żywności?

- Wielka Brytania to nasz drugi partner handlowy po Niemczech. W okresie styczeń - lipiec wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych osiągnęła poziom 1,9 mld euro, co oznacza wzrost o 6% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. I to pomimo trudności spowodowanych pandemią - zaznaczył Bartosik

QUIZ:Kusi cię życie na wsi? Sprawdź, czy nadajesz się na rolnika!

Polscy przedsiębiorcy są stopniowo przygotowywani na brexit i wiążące się z nim zmiany w handlu. Rządowe instytucje opracowały ulotkę ze wskazówkami, która będzie do pobrania na stronie internetowej ministerstwa oraz zamieszczona w Biuletynie informacyjnym resortu. Wiceminister zachęcał do śledzenia na bieżąco komunikatów administracji rządowej.

Zmiany w zasadach wymiany handlowej produktami pochodzenia zwierzęcego. Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii: - Zmiany nie wejdą od razu, ale będą wprowadzane stopniowo przez 6 miesięcy, do lipca 2021 roku, ale już od 1 kwietnia 2021 r. będą obowiązywały świadectwa weterynaryjne.

Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową przeciw Wielkiej Brytanii. Chodzi zapisy umowy brexitowejŹródło: x-news.pl/STORYFUL

Nowe będą również zasady dotyczące zwierząt towarzyszących. Informacje na ten temat będą publikowane na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Zmiany w wymianie handlowej produktami pochodzenia roślinnego. Andrzej Chodkowski, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa: - W zakresie obrotu produktami pochodzenia roślinnego zmiany będą również wprowadzane stopniowo, w tym od 1 kwietnia będą już pobierane opłaty

Po 1 kwietnia 2021 roku większość owoców i warzyw będzie musiała posiadać świadectwa fitosanitarne, a od lipca dotyczyć to już będzie większości produktów pochodzenia roślinnego.

Wszystkie importowane produkty będą podlegały obowiązkowej kontroli jakości handlowej. Andrzej Romaniuk, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych: - Importer będzie składał wniosek do właściwego inspektoratu wojewódzkiego wniosek o kontrolę jakości handlowej i po pozytywnym jej wyniku otrzyma decyzję o dopuszczeniu produktu do obrotu.

Obrót produktami ekologicznymi będzie się odbywał bez zmian do końca 2021 roku, natomiast produkty posiadające unijne oznakowanie geograficzne nie będą już miały ochrony unijnej.

Paweł Wyszyński z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przypomniał, że rolą reprezentowanej przez niego instytucji jest wydawanie pozwoleń na przywóz i wywóz produktów rolno-spożywczych. - Musimy pamiętać, że w nowej rzeczywistości konieczne będzie dokonywanie czynności celnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie