Budować chlewnie czy jednak nie? Prognozuje się wzrost spożycia wieprzowiny na świecie

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Pogłowie świń w Polsce wynosi poniżej 10 mln szt.
Pogłowie świń w Polsce wynosi poniżej 10 mln szt. pixabay.com/BarbaraB_
Wzrost spożycia wieprzowiny na świecie to nowe możliwości dla polskich producentów, uważa Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego. Prognozowany przez FAO i OECD wzrost światowej konsumpcja wieprzowiny o prawie 8 proc. do 2033 r. może otworzyć dodatkowe rynki zbytu dla polskich producentów trzody chlewnej, poinformowała w poniedziałek.

Najnowszy raport dotyczący światowego rynku trzody chlewnej zawiera perspektywy rozwoju na lata 2024-2033. Wspólna publikacja Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zawiera prognozy, wedle których w nadchodzącej dekadzie najszybszy wzrost produkcji wieprzowiny nastąpi w Azji i Ameryce Łacińskiej, z kolei w Europie produkcja spadnie - poinformowała unia producentów.

Autorzy raportu FAO i OECD przewidują również osłabienie międzynarodowego handlu wieprzowiną. Według ich szacunków do 2033 r. eksport spadnie o 6,4 proc., a import o 5,8 proc.

Z drugiej strony światowa konsumpcja wieprzowiny ma się zwiększyć o prawie 8 proc., zaś największe wzrosty spodziewane są w Ameryce Łacińskiej (20,2 proc.), Azji (8,5 proc.) i Ameryce Północnej (8,2 proc.). UPEMI dostrzega w tych prognozach szanse dla polskich producentów.

"Raport wskazuje potencjalne rynki zbytu dla polskich producentów trzody chlewnej. Wyraźnie widać, że prowadzone obecnie działania promocyjne zamierzające do zwiększenia naszej obecności na rynkach azjatyckich to dobry kierunek. Uważam, że realne zapotrzebowanie na europejską wieprzowinę w Azji będzie jednak niższe, niż wskazuje to raport. To efekt polityki Chin, które wyraźnie faworyzują inne kraje, np. Rosję czy Brazylię" - wskazał Wiesław Różański, prezes Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego cytowany w informacji.

Jego zdaniem polscy eksporterzy powinni skupiać się na bardziej stabilnych i przewidywalnych rynkach, takich jak Korea Południowa czy Japonia.

"Szczególne przyspieszenie (rozmów dot. handlu mięsem - PAP) widać w przypadku Korei Południowej. W czerwcu byliśmy uczestnikami misji handlowej mającej na celu z jednej strony promocję polskiej branży mięsnej, a z drugiej uproszczenie i przyspieszenie procedur eksportowych. We wrześniu przedstawiciele delegacji koreańskiej odwiedzą zakłady w Polsce. Tak intensywne działania są niezbędne i konieczne, ponieważ podobne starania czynią inne kraje europejskie" - dodał Różański.

Według prezesa UPEMI przyszłość polskiego eksportu wieprzowiny zależy od umiejętnego dostosowania strategii do zmieniających się globalnych trendów.

"Choć Europa będzie zmagać się z wyzwaniami, rynki azjatyckie i północnoamerykańskie oferują znaczące szanse. Kluczowa będzie tu elastyczność i zdolność do szybkiego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe" - zaznaczył Różański.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro