Cena mokrej i suchej kukurydzy 2021. Zbiory na świecie mogą być rekordowe, a powierzchnia uprawy w Polsce rośnie

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Najwięksi importerzy kukurydzy: Chiny, Meksyk, Wietnam, Korea Południowa, Unia Europejska. Kukurydza jest określana jako najważniejsze na świecie zboża z przeznaczeniem na pasze
Najwięksi importerzy kukurydzy: Chiny, Meksyk, Wietnam, Korea Południowa, Unia Europejska. Kukurydza jest określana jako najważniejsze na świecie zboża z przeznaczeniem na pasze Agata Wodzień-Nowak
W Polsce trwają kukurydziane żniwa. Sprawdzamy, jakie ceny na kukurydzę mokrą i suchą obowiązują w skupach w październiku 2021, na jakiej powierzchni kukurydza jest uprawiana w Polsce i kto produkuje najwięcej na świecie. Część rolników jeszcze kończy zbiory na kiszonkę, inni wymłócają ziarno. Wstępny szacunek GUS zbiorów kukurydzy na ziarno w 2021 wynosi 4 339 tys. ton.

"Jak masz cenę 750 zł za mokrą kukurydzę, to podpisz kontrakt jak najszybciej, bo im więcej kombajnów wjedzie w pole, tym cena będzie niższa", radził miesiąc temu rolnik koledze po fachu w jednej z grup dyskusyjnych. Obecnie ceny są już niższe, bo zbiory nabrały tempa.

Ceny mokrej kukurydzy 10-13.10.2021 - informacje rolników:

 • Podlaskie: 600 zł/t
 • Wielkopolskie: 650-750 zł/t
 • Mazowieckie: 630-640 zł/t
 • Lubelskie 570 zł - 650 zł/t
 • Kujawsko-Pomorskie 620-640 zł/t
 • Warmińsko-Mazurskie 500 zł/t

Cena kukurydzy suchej i mokrej w skupie w notowaniach:

 • Kujawsko-Pomorskie - kukurydza mokra: 600- 670 zł/t (3-10.10.2021, KPODR)
 • Kujawsko-Pomorskie - kukurydza sucha: 780-1000 zł/t (3-7.10.2021, KPODR)
 • Małopolskie: kukurydza 1000-1300 zł/t (4-10.10.2021, MODR)
 • Średnia cena kukurydzy paszowej w kraju 3.10.2021 - 1050 zł/t (ZSRIR MRiRW)

Eksport i sytuacja w UE wpływa na cenę kukurydzy

Eksperci KOWR wskazują, że od początku 2021 r. ceny kukurydzy wykazywały tendencję wzrostową. "Wzrost cen stymulowany był utrzymującym się popytem importowym na zboża paszowe ze strony krajów azjatyckich, zwłaszcza Chin i Wietnamu". Zapotrzebowanie wynika z odbudowywania pogłowia świń po kryzysie wywołanym przez ASF.

To też może Cię zainteresować

W lipcu 2021 r. według GUS przeciętna cena kukurydzy osiągnęła poziom 1012 zł/t, o 3% wyższy niż przed miesiącem i o 35% wyższy niż przed rokiem. Zbliżające się kukurydziane żniwa wyhamowały wzrost stawki. W sierpniu cena kukurydzy nadal była o 20,5% wyższa niż rok wcześniej.

Duże znaczenie dla cen ziarna kukurydzy ma sytuacja na rynku unijnym.

W pierwszej połowie września 2021 r. nawracające opady deszczu w Europie wywoływały niepokoje o jakość ziarna kukurydzy i wywierały presję na wzrost cen, również w Polsce. Jednocześnie duży krajowy popyt na to zboże, przy malejących zapasach był dodatkowym czynnikiem wpływającym prowzrostowo na ceny.

To też może Cię zainteresować

KOWR przywołuje dane ZSRIR MRiRW z połowy września 2021. Przeciętna cena zakupu kukurydzy wyniosła wówczas 1114 zł/t i była o 8% wyższa niż przed miesiącem i o 26% wyższa niż przed rokiem. Po trwających zbiorach decydujący wpływ na ceny kukurydzy będzie miał popyt na to ziarno, zwłaszcza z przeznaczeniem na eksport. "Ceny kukurydzy w Polsce będą podążały za zmianami na rynkach zagranicznych, a ich górny poziom będzie ograniczany ceną ziarna pochodzącego z importu", podaje KOWR.

Zbiory kukurydzy 2021 na światowym rynku

Biuro Analiz i Strategii krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przygląda się tendencjom na polskim i światowym rynku kukurydzy. Eksperci przewidują, że globalne zbiory tej rośliny będą większe niż w 2020 roku. Najwięcej tradycyjnie zbierają Stany Zjednoczone, na znaczeniu zyskują tu również Brazylia, Ukraina i Rosja.

Prognozy USDA wskazują, że światowa produkcja kukurydzy w bieżącym roku gospodarczym będzie rekordowa. Według wrześniowych szacunków jej globalne zbiory wyniosą blisko 1198 mln ton (wobec 1117 mln ton w roku gospodarczym 2020/2021, tj. wzrost o 7%) – przede wszystkim dzięki dobrym wynikom produkcji kukurydzy w USA, Brazylii, Argentynie, na Ukrainie i w Federacji Rosyjskiej. Spośród liczących się producentów spadek zbiorów kukurydzy przewidywany jest jedynie w Indiach, gdzie produkcja zmniejszy się o około 5%, do 30 mln ton.

USA odpowiada za 32% światowej produkcji kukurydzy. Spośród największych producentów kukurydzy na drugim miejscu uplasowały się Chiny (z 23% udziałem w globalnych zbiorach), a na trzecim miejscu Brazylia (z 10% udziałem).

Uprawa kukurydzy w Polsce. Z impetem wkroczyła na krajowe pola

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przypomina, że jeszcze pod koniec lat 90. XX wieku powierzchnia zasiewów kukurydzy wynosiła około 100 tys. ha.

Po tym jak weszliśmy do UE, odnotowano wzrost popularności uprawy kukurydzy. Na rynku pojawiły się odmian dostosowane do warunków klimatycznych naszego kraju.

W Polsce w latach 2013–2020 powierzchnia uprawy i zbiory kukurydzy były znacząco większe niż w latach wcześniejszych. Przeciętna powierzchnia w tym okresie kształtowała się na poziomie 0,6–0,7 mln ha, a zbiory wynosiły około 4 mln ton. Powierzchnię zasiewów kukurydzy na ziarno w 2021 r. GUS ocenił na blisko 1 mln ha (o ponad 60% więcej niż przed rokiem), co przełoży się na znaczący wzrost zbiorów.

To też może Cię zainteresować

Według danych ARiMR (z wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich) w 2021 r. łączna powierzchnia uprawy kukurydzy (na ziarno i kiszonkę) wynosi ponad 1,7 mln ha i jest o 21% większa niż w 2020 r.

Najwięcej kukurydzy uprawia się w województwach:

 • wielkopolskim,
 • mazowieckim
 • kujawsko-pomorskim.

W 2021 r. zbiory kukurydzy w UE-27 (według Komisji Europejskiej) mogą ukształtować się na poziomie 71,3 mln ton, o 9% wyższym niż w słabym 2020 r., w którym susza rolnicza wpłynęła na obniżenie plonów w niektórych krajach Europy Południowej. W 2021 r. większe zbiory przewidywane są przede wszystkim w

 • Rumunii (o 48%),
 • Bułgarii (o 22%),
 • w Polsce (o 60%).

Z analizy KOWR wynika, że w 2021 r. Polska może stać się czwartym producentem kukurydzy w Unii Europejskiej (po Rumunii, Francji i Węgrzech), z przewidywanym 10% udziałem w unijnej produkcji. Komisja Europejska przewiduje, że zbiory zbóż w Polsce mogą wynieść 6,8 mln ton wobec 4,3 mln ton przed rokiem.

Kukurydza w Polsce jest wykorzystywana przede wszystkim na pasze, w mniejszym stopniu na cele konsumpcyjne (płatki i mąki kukurydziane, coraz częściej pojawiają się także makarony, tortille i inne przetwory.

Źródło: KOWR, ODR-y, MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera