Cena rzepaku w notowaniach ciągle rośnie, a żniwa w Polsce wciąż trwają

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Jedni rolnicy sieją już rzepak na kolejny sezon (np. w powiecie brodnickim), inni czekają na możliwość zmłócenia z poprzednich zasiewów (np. w powiecie tucholskim).
Jedni rolnicy sieją już rzepak na kolejny sezon (np. w powiecie brodnickim), inni czekają na możliwość zmłócenia z poprzednich zasiewów (np. w powiecie tucholskim). Agata Wodzień-Nowak
Rzepakowe żniwa trwają wyjątkowo długo. Są rolnicy, którzy jeszcze nie zebrali plonu wysianego rok temu, a już zbliża się czas kolejnych zasiewów. Niższe plony rekompensuje wysoka cena.

Zbiory rzepaku 2021 w Polsce odbywają się później

Żniwa zaczęły się później i miejscami wciąż trwają z 2 powodów. - Zbiór rzepaku to były kiedyś małe żniwa, zazwyczaj 10 dni wcześniej niż np. pszenica - wspomina Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. - Teraz uprawy dobrze nawożone i chronione dojrzewają jak zboża. Z drugiej strony pojawiły się perturbacje pogodowe, dużo opadów.

Szacuje, że w Polsce zebrano do tej pory 80 proc. rzepaków. Wciąż trwają żniwa np. we wschodniej części Polski, problemy wystąpiły na Dolnym Śląsku czy Opolszczyźnie. Takich areałów czekających na kombajn nie brakuje w Kujawsko-Pomorskiem, np. w powiecie tucholskim. Pracę utrudniają rolnikom częste opady.

To też może Cię zainteresować

- Plony są trochę gorsze niż oczekiwaliśmy w czerwcu - mówi Juliusz Młodecki. - Średnio zbieramy o pół tony mniej, średni plon z hektara w 2021 roku wynosi od 2,5 do 4 ton z hektara.

Mimo to całościowy zbiór rzepaku w kraju może wynieść szacowane wcześniej 3,2 mln t, bo potwierdza się powierzchnia obsiana rzepakiem, a ta jest największa w Europie, wynosi ok. miliona hektarów.

Ceny 2021. Rzepak pozwala dobrze zarobić

- Ceny są bardzo dobre - potwierdza prezes KZPRiRB. Tak wysokie nie były jeszcze nigdy w historii. Cena, którą można uzyskać to 2,4-2,5 tys. zł/ha. Z czego wynikają? - Z sytuacji w Europie, gdzie wcześniej zbierano 20-21 mln t, teraz 17 mln. Powierzchnia uprawy we Francji czy Niemczech spadła z powodu braku skutecznych zapraw. To przykład tego, jak ostrożnie trzeba podchodzić do strategii Od pola do stołu. Obserwujemy niebezpieczne zjawisko. Wymóg sposobu gospodarowania, czyli bioróżnorodność musimy mieć czym realizować.

Z notowań KZPRiRZ na początku tygodnia wynika, że za tonę rzepaku firmy skupujące są w stanie zapłacić nawet 2,6 tys. zł. Zdaniem prezesa cena rzepaku powinna być dość stabilna, choć jeśli zacznie spadać na europejskim rynku cena soi, wraz z nią mogą obniżyć się ceny rzepaku.

Notowania KZPRiRB 17.08.2021;

Dzienne ceny skupu rzepaku w zakładach przetwórczych w Polsce:

  • ADM Czernin - 2610 zł/t październik
  • ADM Szamotuły - 2610 zł/t październik
  • Agrolog - 2560 zł/t
  • Bastik - 2350 zł/t
  • Bielmar - 2300 zł/t
  • Grupa Wilmar - 2450 zł/t
  • Komagra (Kosów Lacki) - 2500 zł/t
  • Komagra (Magazyny własne, Brzeg) - 2570 zł/t
  • Komagra (Tychy) - 2510 zł/t
  • Mosso (Radziejowice) - 2400 zł/t
  • Mosso (Siedliszcze) 2410 zł/t
  • ZT Bodaczów-Viterra 2600 zł/t wrzesień październik
  • ZT Kruszwica (brzeg, Kruszwica) 2580 zł/t sierpień

Zalecane odmiany rzepaku w Kujawsko-Pomorskiem. Czas siać na kolejny sezon

Rolnicy przygotowują się do siewu rzepaku na kolejny sezon. Juliusz Młodecki przypomina, że Polska przez 3 lata miała zgodę na stosowanie neonikotynoidów. W tym roku, podczas zbliżających się zasiewów już tak nie będzie. - Mamy za tp 2 inne zaprawy. Może mniej skuteczne. Trzeba będzie obserwować i ewentualnie poprawiać ochronę - wskazuje ekspert.

To też może Cię zainteresować

W zmieniających się warunkach uprawy dobór odmian roślin uprawnych do warunków pola staje się jednym z istotniejszych elementów w produkcji rolniczej, podkreślał Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, publikując Listę Odmian Zalecanych dla naszego regionu.

Dla rzepaku ozimego są to odmiany: Birdy, Derrick, Galileus, GeminiR, SY Ilona, Absolut F1, Angelico F1, Anniston F1, Chopin F1, ES Imperio F1, Hamilton F1, Stefano KWS F1, TrezzorCCA F1.

Powierzchnia zasiewów rzepaku i rzepiku w 2020 roku wyniosła 981 tys. ha, wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego zaprezentowanych w wynikach Powszechnego Spisu Rolnego 2020. W 2010 roku rzepak i rzepik rósł na 945 tys. ha.

Zobacz wideo: Szacunek zbiorów zbóż, warzyw i owoców w 2021 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro