Zbiory rzepaku 2021 w Polsce odbywają się później
Żniwa zaczęły się później i miejscami wciąż trwają z 2 powodów. - Zbiór rzepaku to były kiedyś małe żniwa, zazwyczaj 10 dni wcześniej niż np. pszenica - wspomina Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. - Teraz uprawy dobrze nawożone i chronione dojrzewają jak zboża. Z drugiej strony pojawiły się perturbacje pogodowe, dużo opadów.
Szacuje, że w Polsce zebrano do tej pory 80 proc. rzepaków. Wciąż trwają żniwa np. we wschodniej części Polski, problemy wystąpiły na Dolnym Śląsku czy Opolszczyźnie. Takich areałów czekających na kombajn nie brakuje w Kujawsko-Pomorskiem, np. w powiecie tucholskim. Pracę utrudniają rolnikom częste opady.
To też może Cię zainteresować
- Plony są trochę gorsze niż oczekiwaliśmy w czerwcu - mówi Juliusz Młodecki. - Średnio zbieramy o pół tony mniej, średni plon z hektara w 2021 roku wynosi od 2,5 do 4 ton z hektara.
Mimo to całościowy zbiór rzepaku w kraju może wynieść szacowane wcześniej 3,2 mln t, bo potwierdza się powierzchnia obsiana rzepakiem, a ta jest największa w Europie, wynosi ok. miliona hektarów.
Ceny 2021. Rzepak pozwala dobrze zarobić
- Ceny są bardzo dobre - potwierdza prezes KZPRiRB. Tak wysokie nie były jeszcze nigdy w historii. Cena, którą można uzyskać to 2,4-2,5 tys. zł/ha. Z czego wynikają? - Z sytuacji w Europie, gdzie wcześniej zbierano 20-21 mln t, teraz 17 mln. Powierzchnia uprawy we Francji czy Niemczech spadła z powodu braku skutecznych zapraw. To przykład tego, jak ostrożnie trzeba podchodzić do strategii Od pola do stołu. Obserwujemy niebezpieczne zjawisko. Wymóg sposobu gospodarowania, czyli bioróżnorodność musimy mieć czym realizować.
Z notowań KZPRiRZ na początku tygodnia wynika, że za tonę rzepaku firmy skupujące są w stanie zapłacić nawet 2,6 tys. zł. Zdaniem prezesa cena rzepaku powinna być dość stabilna, choć jeśli zacznie spadać na europejskim rynku cena soi, wraz z nią mogą obniżyć się ceny rzepaku.
Notowania KZPRiRB 17.08.2021;
Dzienne ceny skupu rzepaku w zakładach przetwórczych w Polsce:
- ADM Czernin - 2610 zł/t październik
- ADM Szamotuły - 2610 zł/t październik
- Agrolog - 2560 zł/t
- Bastik - 2350 zł/t
- Bielmar - 2300 zł/t
- Grupa Wilmar - 2450 zł/t
- Komagra (Kosów Lacki) - 2500 zł/t
- Komagra (Magazyny własne, Brzeg) - 2570 zł/t
- Komagra (Tychy) - 2510 zł/t
- Mosso (Radziejowice) - 2400 zł/t
- Mosso (Siedliszcze) 2410 zł/t
- ZT Bodaczów-Viterra 2600 zł/t wrzesień październik
- ZT Kruszwica (brzeg, Kruszwica) 2580 zł/t sierpień
Zalecane odmiany rzepaku w Kujawsko-Pomorskiem. Czas siać na kolejny sezon
Rolnicy przygotowują się do siewu rzepaku na kolejny sezon. Juliusz Młodecki przypomina, że Polska przez 3 lata miała zgodę na stosowanie neonikotynoidów. W tym roku, podczas zbliżających się zasiewów już tak nie będzie. - Mamy za tp 2 inne zaprawy. Może mniej skuteczne. Trzeba będzie obserwować i ewentualnie poprawiać ochronę - wskazuje ekspert.
To też może Cię zainteresować
W zmieniających się warunkach uprawy dobór odmian roślin uprawnych do warunków pola staje się jednym z istotniejszych elementów w produkcji rolniczej, podkreślał Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, publikując Listę Odmian Zalecanych dla naszego regionu.
Dla rzepaku ozimego są to odmiany: Birdy, Derrick, Galileus, GeminiR, SY Ilona, Absolut F1, Angelico F1, Anniston F1, Chopin F1, ES Imperio F1, Hamilton F1, Stefano KWS F1, TrezzorCCA F1.
Powierzchnia zasiewów rzepaku i rzepiku w 2020 roku wyniosła 981 tys. ha, wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego zaprezentowanych w wynikach Powszechnego Spisu Rolnego 2020. W 2010 roku rzepak i rzepik rósł na 945 tys. ha.
Zobacz wideo: Szacunek zbiorów zbóż, warzyw i owoców w 2021 roku